Czym się różni żółte kiwi od popularnej, zielonej odmiany?

W ciągu kilkudziesięciu lat kiwi stały się ulubionym owocem wielu osób, zarówno ze względu na swoje właściwości, jak i smak. Najbardziej znane są odmiany zielone i żółte.
Czym się różni żółte kiwi od popularnej, zielonej odmiany?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Folina, czyli Niedawno opublikowaliśmy artykuł o czerwonym bananie, a dziś kolej na żółte kiwi! Ogólnie rzecz biorąc, wersja zielona i żółta (zwana również złotą) to podobne odmiany tego samego owocu, ale między nimi pewne różnice. Chociaż są to być może subtelne różnice, mogą one pomóc ci wybrać między jednym a drugim podczas następnej wizyty w warzywniaku lub supermarkecie.

W krótkim czasie kiwi z prawie nieznanego i dzikiego owocu stało się masowo eksploatowane i stało się uprawą o międzynarodowym znaczeniu handlowym.

To z pewnością smaczny i pożywny owoc. Spożywając tylko jeden średniej wielkości owoc kiwi, możesz spożyć 85% zalecanej dziennej ilości witaminy C. To także świetna pomoc dla osób z problemami jelitowymi.

Pochodzenie i cechy kiwi

Owoc kiwi pochodzi z Chin, gdzie rośnie w lasach strefy umiarkowanej i na wzgórzach na południowym zachodzie. Tam była znana pod nazwami yangtao (brzoskwinia truskawkowa) i mihoutao (brzoskwinia małpia).

Na początku XX wieku zostało wprowadzone do Nowej Zelandii i od tego czasu jest uprawiane w innych obszarach o ciepłym klimacie. To właśnie w tym kraju zyskało nazwę kiwi, dzięki ptakowi o tej samej nazwie, który jest narodowym symbolem wysp.

Zielony owoc kiwi (Actinidia deliciosa) jest najczęściej uprawiany na świecie. Ze wszystkich swoich odmian, typ Hayward wyróżnia się na tle innych. Natomiast kiwi żółte należy do gatunku Actinidia chinensis, który stanowi drugą co do ważności uprawę.

Najbardziej zauważalne różnice między zielonym a żółtym kiwi

Na pierwszy rzut oka największą różnicą między tymi dwoma owocami jest ich wygląd fizyczny. Obrane lub pokrojone żółte kiwi wyróżniają się uderzającym, prawie gładkim złotym kolorem. Z kolei zielony owoc kiwi ma intensywny zielonkawy odcień i jest nakrapiany czarnymi nasionami.

Zewnętrznie zielone kiwi ma bardziej szorstką, bardziej owłosioną, twardszą i ciemniejszą skórkę niż żółte kiwi. Natomiast żółte kiwi pokryte jest cieńszą, jaśniejszą skórką. Wszystkie części owocu są jadalne, chociaż szorstka, twarda skórka jest zwykle odrzucana.

W smaku żółte kiwi jest słodsze i bardziej miękkie niż zielone. Z tego powodu ta pierwsza odmiana idealnie nadaje się do dodawania i dekorowania słodkich potraw i deserów, takich jak ciasta, lody i wypieki. Idealnie nadaje się również do samodzielnego jedzenia jako przekąska.

Podobnie zielone kiwi można spożywać samodzielnie i jest ono przysmakiem tych, których pociąga lekko kwaśny smak. Jest popularnym składnikiem koktajli ale także wielu pikantnych dań.

Zieleń kiwi.
Zielone kiwi ma bardziej kwaśny smak i łączy się z niektórymi pikantnymi przepisami.

Różnice odżywcze między zielonym a żółtym kiwi

Owoce kiwi mają wysoką zawartość składników odżywczych. Należą do nich witamina C, błonnik pokarmowy i foliany.

Ale zawierają również inne bardzo ważne składniki bioaktywne, takie jak enzymy, przeciwutleniacze i różne fitochemikalia. Oto skład odżywczy 100 gram (4 uncje) porcji jadalnej owocu kiwi:

  • Woda: 83,90 gramów (nieco ponad 3 uncje)
  • Energia: 58 kilokalorii
  • Białko: 1,06 grama
  • Lipidy: 0,44 grama
  • Węglowodany: 44 gramy (prawie 2 uncje)
  • Błonnik: 3 gramy
  • Potas: 198 miligramów
  • Witamina C: 92,7 miligramów
  • Witamina E: 1,36 miligrama
  • Folian, czyli witamina B9: 26 mikrogramów
  • Beta-karoten: 52 mikrogramy
  • Luteina + zeaksantyna: 122 mikrogramy

Okazuje się, że zarówno zielone, jak i żółte kiwi mają dość podobny skład. Główna różnica tkwi w poziomie witaminy C, który w złotej (żółtej) odmianie jest znacznie wyższy.

Kwas askorbinowy (lub witamina C) jest ważnym mikroelementem dla codziennego funkcjonowania naszego organizmu. Posiada właściwości antyoksydacyjne, które pozwalają zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników. Witamina C jest ponadto niezbędna do produkcji kolagenu i poprawia wchłanianie żelaza.

Od dawna znana jest również jej rola w ochronie zdrowia. Przegląd Cochrane podkreśla jej rolę w poprawie funkcjonowania układu odpornościowego i łagodzeniu objawów przeziębienia.

Oprócz tych właściwości kiwi jest owocem, który wspomaga proces trawienia, zarówno ze względu na błonnik pokarmowy, jak i obecność pewnych enzymów, które pomagają rozkładać białka. Idealnie równie poprawia pasaż jelitowy.

Sok z kiwi.
Owoce kiwi dostarczają błonnik, fitochemikalia i witaminę C w dużych ilościach. Ta ostatnia dominuje jednak w odmianie żółtej.

Dowiedz się więcej tutaj: 8 objawów niedoboru witaminy C

Zielone i żółte kiwi doskonale sprawdzają się w zdrowej diecie

Spożywanie dużej ilości owoców i warzyw to korzystny nawyk i jeden z fundamentów zdrowej diety. Owoce kiwi, zarówno żółte, jak i zielone, zawierają ciekawą ilość witamin, błonnika i przeciwutleniaczy, które są dobre dla zdrowia.

Wybór jednej lub drugiej odmiany zależy więc od osobistych preferencji, ponieważ najbardziej znaczące różnice dotyczą smaku i tekstury. Mimo to, w pewnych momentach i na niektórych obszarach może być trudniej znaleźć żółtą wersję, która jest również droższa.

Obie odmiany bardzo dobrze trzymają się w domu, poza lodówką i osłonięte przed słońcem i upałem. Najlepiej jednak upewnić się, żeby nie były przejrzałe.

Kiedy już osiągną idealną dojrzałość, pozostaje ci jedynie zdecydować, czy chcesz jeść je osobno lub z innymi owocami, w smoothie lub w sałatce. Nie ma znaczenia, kiedy je jesz, ponieważ kiwi mają wszystkie swoje właściwości, niezależnie od pory dnia, w której je spożywasz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Food Data Central. Kiwi fruit, raw. U.S. Department of Agriculture. Octubre 2020.
  • Hemilä H, Chalker E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. The Cochrane Database of Systematic Review. Enero 2013. 31 (1): CD000980.
  • Kaur L, Boland M. Influence of kiwifruit on protein digestion. Advances in Food and Nutrition Research. 2013. 68: 149-67.
  • National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements. Vitamina C. Diciembre 2019. U.S. Department of Health and Human Services.
  • Richardson D. P, Ansell J, Drummond L. N. The nutritional and health attributes of kiwifruit: a review. European Journal of Nutrition. Febrero 2018. 57 (8): 2659-2676.
  • Sivakumaran S, Huffman L, et al. The nutritional composition of Zespri SunGold Kiwifruit and Zespri Sweet Green Kiwifruit. Food Chemistry. Enero 2018. 1; 238: 195-202.
  • Valero Gaspar T, Rodríguez Alonso P, et al. La alimentación española. Características nutricionales de los principales alimentos de nuestra dieta. Fundación Española de la Nutrición y Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación. 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.