Czym jest strach dysfunkcyjny i jak można go przezwyciężyć?
Żadna emocja nie jest sama w sobie dobra ani zła. To prawda, że czujemy się lepiej, kiedy doświadczamy radości, niż kiedy jesteśmy źli lub przestraszeni. Jednak gniew może nas ostrzec przed sytuacją niesprawiedliwości, a strach może nas obudzić, abyśmy nie byli zaatakowani. Kiedy jednak strach staje się dysfunkcyjny?
W powyższych przypadkach emocje grają na naszą korzyść, jeśli wiemy, jak je interpretować i rozumiemy, że są narzędziem. Jednak są chwile, kiedy emocja całkowicie nas przytłacza, dominuje i nadaje sytuacji własny ton. Tak się właśnie dzieje, gdy doświadczamy dysfunkcyjnego strachu.
Czym jest strach dysfunkcyjny?
Strach to podstawowa, pierwotna i uniwersalna emocja. Jednak jego doświadczenie jest wyjątkowe. Nie wszyscy z nas odczuwają go lub wyrażają w ten sam sposób.
Najlepszym sposobem na zrozumienie strachu jest skupienie się na tym, jak pomaga nam on zarządzać naszym codziennym życiem. Oznacza to, że może być zarówno funkcjonalny, jak i dysfunkcyjny, i to zależy od okoliczności.
Na przykład strach może być dobry, ponieważ pozwala nam zwracać uwagę, żeby dziecko się nie poparzyło, jeśli pomaga nam gotować. Źle jednak, jeśli nas paraliżuje i nie pozwala nam cieszyć się przygotowywaniem z dzieckiem przepisów z obawy, że coś może mu się stać.
Otóż dysfunkcyjny strach nas ogranicza, powstrzymuje, paraliżuje i powoduje cierpienie, dyskomfort i udrękę. Kiedy ten strach jest doświadczany w sposób ciągły, dodatkowo wprawia nas w lęk antycypacyjny. Ta emocja ostrzega nas przed zagrożeniami lub sytuacjami, które nie miały miejsca, wywołując nieproporcjonalną reakcję.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: 6 strategii, aby pożegnać się ze stresem i niepokojem
Jak przezwyciężyć dysfunkcyjny strach?
Oto kluczowe wskazówki, które mogą pomóc ci przezwyciężyć strach dysfunkcyjny:
- Uznaj, że to naturalna emocja i nie próbuj jej ukrywać. Zaakceptuj, że strach pojawia się w nas, aby coś nam zasygnalizować, aby spełnić swoją funkcję. Tak więc, zanim spróbujesz go stłumić, najlepiej nauczyć się go odczytywać. Aby to zrobić, możesz zadać sobie pytanie: „Dlaczego teraz odczuwam strach? Na jakie aspekty powinienem zwrócić uwagę?” W ten sposób sprawisz, że strach będzie działał na twoją korzyść; stanie się funkcjonalny, a nie dysfunkcyjny.
- Zidentyfikuj charakter zagrożenia. Zastanów się, czy jest prawdziwe, prawdopodobne, czy nieprawdopodobne. Często zdarza się, że strach jest wyzwalany bezkrytycznie przez wiele bodźców. To właśnie sprawia, że w nim żyjemy. Jednak nie wszystkie zagrożenia są jednakowo prawdopodobne lub ważne. Musimy nauczyć się radzić sobie z uprzedzeniami poznawczymi, które, jeśli je rozpoznamy, pomogą nam sklasyfikować wagę zagrożeń.
Co możesz z tym zrobić?
- Na podstawie poprzedniego punktu warto się zastanowić, jak moglibyśmy się przygotować i co zrobić w takiej sytuacji. W ten sposób będziemy mogli zobaczyć, że istnieją różne rozwiązania i różne środki, które możemy podjąć.
- Przygotuj swój plan radzenia sobie ze swoimi lękami. Teraz, gdy wiesz, czego się boisz i co możesz zrobić, ważne jest, aby wymyślić stopniowy plan stawienia czoła przerażającej sytuacji. Oznacza to, że krok po kroku powinieneś zaznajomić się z tym widmowym zagrożeniem, aż będziesz w stanie stanąć z nim twarzą w twarz. Jeśli jesteś sparaliżowany na przykład przed wystąpieniami publicznymi, możesz zacząć od próby i nagrania siebie, potem ćwiczyć z przyjaciółmi, a na końcu wyjść do szerszej publiczności.
- Stosuj techniki relaksacyjne. Jedną z najlepszych alternatyw jest próba powstrzymania dysfunkcyjnego strachu. Aby to zrobić, możesz zacząć od ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych, które pomogą uczynić strach funkcjonalnym.
- Poproś o pomoc. Jeśli czujesz, że strach uniemożliwia Ci podejmowanie decyzji, bycie bardziej spontanicznym i życie zgodnie z własnymi pragnieniami, nie wahaj się skonsultować się z profesjonalistą.
Możesz również przeczytać ten artykuł: 10 negatywnych skutków stresu, o których warto pamiętać
Strach może być sprzymierzeńcem
Strach nie zawsze jest niebezpieczny i jest to pierwszy krok do rozpoznania lęku dysfunkcyjnego. Podczas analizy sytuacji musimy zakładać inne soczewki. W przeciwnym razie osaczy nas i uniemożliwi nam cieszenie się życiem. Jednak dobrze zarządzany strach pozwala nam przetrwać.
Zaakceptowanie tego, że strach zawsze będzie obecny i że nie możemy go wyeliminować z naszego spektrum emocji, to pierwszy krok, aby go oswoić. Możemy nauczyć się nim zarządzać i być panami samych siebie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Moscone, R. O. (2012). El miedo y su metamorfosis. Psicoanálisis: Revista de la Asociación Psicoanalítica Colombiana, 24(1), 53-80.
- Reyes Pérez, V., Rodríguez, A. R., Alcázar Olán, R. J., & Reidl Martínez, L. M. (2017). Las estrategias de afrontamiento que utilizan los adolescentes ante situaciones que provocan miedo. Psicogente, 20(38), 240-255.