Czym jest myślenie strategiczne?

Myślenie strategiczne to myślenie zorientowane na przyszłość. Jest kreatywne i elastyczne. Jak je rozwinąć? Odkryj kilka strategii.
Czym jest myślenie strategiczne?
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia, 2023

Kiedy słyszymy o strategii, niemal od razu myślimy o świecie biznesu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, myślenie strategiczne jest sposobem na osiągnięcie solidnego planu i jest czymś, co robimy na co dzień. Innymi słowy, myśląc w ten sposób, dążymy do celu i określamy środki i zasoby, aby go osiągnąć. Ale co tak naprawdę obejmuje ten rodzaj rozumowania?

Jest to proces, który obejmuje celowe i racjonalne myślenie w celu przeanalizowania zalet i słabych punktów, które wpłyną na dążenie do określonego celu. I choć zazwyczaj wiąże się z rozwojem biznesu, prawda jest taka, że można go wdrożyć w wielu innych dziedzinach życia. Przyjrzyjmy się bliżej.

Czym jest myślenie strategiczne i co je charakteryzuje?

Myślenie strategiczne jest zorientowane na przyszłość lub na osiągnięcie celu poprzez określone działania. Polega na uwzględnieniu trzech elementów:

  1. Co chcę osiągnąć? (Cel)
  2. Jak mam to zrobić? (Strategia)
  3. Jakich działań i jakich zasobów powinienem użyć? (taktyka)

Dlatego jest przeciwieństwem sztywnego nastawienia lub chodzenia zawsze tymi samymi ścieżkami. Wręcz przeciwnie, ma na celu zmianę sposobów rozwiązywania sytuacji, choćby poprzez naukę nowych umiejętności.

Artykuł udostępniony przez Harvard Business School Publishing podkreśla ciekawy fakt. Dzięki strategicznemu myśleniu ludzie zaangażowani w organizację nieustannie szukają nowych sposobów przyczynienia się do sukcesu organizacji. [/atomik-w-tekście]

Przyjrzyjmy się bliżej, z czym się to wiąże.

Myślenie strategiczne pozwala na długoterminową wizję

Para planująca przyszłość
Istnieje wiele aspektów codziennego życia, w których można zastosować myślenie strategiczne.

Myślenie strategiczne wykracza poza krótkoterminową wizję. Pozwala spojrzeć poza najbliższą perspektywę, aby umieścić nasze działania w szerszym kontekście.

Oferuje wizję całości i części

Nie chodzi tylko o myślenie relacyjne, które uwzględnia sposób, w jaki różne aspekty sytuacji wpływają na siebie i wchodzą w interakcje. Myślenie strategiczne jest również zdolne do przyjęcia zarówno globalnej jak i indywidualnej wizji. To znaczy obejmuje zarówno częściowe aspekty jak i całość.

Myślenie strategiczne pozwala na analizę korzyści i zagrożeń

Myślenie strategiczne przeprowadza analizę SWOT. To znaczy uwzględnia mocne strony i szanse ułatwiające osiągnięcie danego celu, a także zagrożenia i słabości, które mogą go utrudnić.

To dość niezwykłe, gdyż nie jest to rodzaj rozumowania, który porusza się po biegunach. Podejście nie jest tylko optymistyczne lub pesymistyczne, ale uwzględnia różne niuanse sytuacji.

Myślenie strategiczne pomaga ustalić priorytety

Myślenie strategiczne polega na ustalaniu priorytetów. Innymi słowy uznaje, że lepiej kierować się planem krok po kroku, ponieważ nie można osiągnąć wszystkiego, kiedy zarówno czas, jak i zasoby są ograniczone.

Korzyści z myślenia strategicznego

Myślenie strategiczne oferuje różne korzyści przy rozwiązywaniu problemu. Wśród nich znajdujemy następujące.

Zapewnia kreatywność

Udostępnia wszystkie zasoby, aby znaleźć odpowiednią odpowiedź. Innymi słowy, zachęca osobę do wykorzystania wszystkich swoich zasobów w celu znalezienia rozwiązania. Dlatego jest to świetny sposób na kreatywność i „myślenie nieszablonowe”.

Pokazuje nam więcej niż jedną perspektywę

Biorąc pod uwagę różne podejścia do tej samej sytuacji, pozwala nam wykorzystać nie tylko to, co sami myślimy, ale także punkt widzenia wszystkich zaangażowanych osób.

Na przykład, jeśli rodzina myśli o przeprowadzce, analizuje nie tylko cel przeprowadzki. Bierze również pod uwagę czas, stara się dojść do konsensusu uwzględniając zajęcia pozostałych członków rodziny. To pozwoli podjąć decyzję o nowej lokalizacji, która będzie dogodna dla wszystkich i tak dalej.[/atomik-in-text ]

Myślenie strategiczne pozwala nam na lepszą produktywność

Będąc zorientowanym na cel, można być bardziej efektywnym w wyborze i wykorzystaniu niezbędnych zasobów. Ponadto znajomość najsłabszych i najmocniejszych stron pozwala również najlepiej wykorzystać talenty nasze i innych wokół nas.

Wskazówki dotyczące stosowania myślenia strategicznego

El pensamiento estratégico puede aplicarse en la vida diaria
Ważne jest, aby krok po kroku zdobywać narzędzia do rozwijania myślenia strategicznego.

Nie każdy zdaje sobie sprawę ze znaczenia myślenia strategicznego, dopóki się go gdzieś nie nauczy. Dlatego należy wdrożyć szereg technik, aby dostosować się do niego i jak najlepiej je wykorzystać.

Kontroluj niepokój i przestań myśleć

Z powodu niepokoju i potrzeby kontroli często dajemy się ponieść natychmiastowej reakcji. Uniemożliwia nam to zatrzymanie się, aby rozważyć różne scenariusze i przeanalizować różne zmienne.

Myślenie strategiczne poświęcone jest dogłębnej i szczegółowej analizie, a nie podejmowaniu pochopnych decyzji.

Uwzględniaj różnorodne doświadczenia

Mówi się, że myślenie jest strategiczne, ponieważ jest elastyczne i kreatywne oraz pozwala dostrzec wszystkie czynniki sytuacji. Dlatego, aby stymulować kreatywne myślenie, warto między innymi czytać o różnych dyscyplinach, angażować się w różne formy spędzania wolnego czasu i poznawać nowych ludzi.

Bardzo ważne jest, aby zdobywać nowe doświadczenia, zamiast ciągle tkwić w tym, co „już znamy” i niesławnej strefie komfortu.

Zachęca nas do wymiany pomysłów z innymi ludźmi

Zgodnie z poprzednim punktem, ten typ myślenia karmi się również pomysłami i opiniami innych ludzi. Wymaga aktywnego spojrzenia, otwartego słuchania i umiejętności zdecentralizowania się i zrobienia miejsca na różnorodność. W ten sposób tworzymy wizję świata, który obejmuje różne rzeczywistości i w którym nie jesteśmy jedyni.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Co zrobić, aby przestać myśleć za dużo? 6 wskazówek

Myślenie strategiczne dotyczy różnych dziedzin naszego życia

Często uważa się, że myślenie strategiczne należy do dziedziny dyscyplin organizacyjnych lub biznesowych. Jeśli jednak zagłębimy się trochę, możemy zrozumieć, że obejmuje wiele różnych aspektów i można je zastosować do wszystkich dziedzin życia.

Patrzenie na całość i zorientowanie na przyszłość definiuje strategię, ale jest to również coś, co stosujemy na co dzień w naszych rutynowych czynnościach. Tak jak określamy plany biznesowe, aby osiągnąć określone cele, podobnie wykorzystujemy dostępne zasoby w rodzinie, aby związać koniec z końcem.

Jak widać, tego typu myślenie ma wiele do zaoferowania. Warto nad nim popracować, podobnie jak nad naszymi emocjami. Warto też pamiętać, że nikt nie rodzi się ze zdolnością do działania zgodnie ze swoim myśleniem strategicznym; raczej nabywa się to wraz z praktyką i doświadczeniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.