Czym jest miód gryczany i jakie ma właściwości?

Miód gryczany wyróżnia się szczególnym smakiem i właściwościami leczniczymi. Zawiera przeciwutleniacze, witaminy i minerały, które zapewniają korzyści zdrowotne. Chcesz je poznać?
Czym jest miód gryczany i jakie ma właściwości?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niewiele osób wie, że istnieje ponad 300 rodzajów miodu. Być może jeden z najmniej znanych to miód gryczany, który wyróżnia się szczególnym ciemnym kolorem oraz smakiem i aromatem przypominającym melasę trzcinową.

Ta naturalna substancja jest wytwarzana przez pszczoły z pyłku zebranego z roślin. Miód gryczany jest ceniony od wieków i był już używany przez Greków, Egipcjan, Majów i Babilończyków zarówno ze względu na swoje właściwości odżywcze, jak i do celów leczniczych.

Ten gatunek miodu wyróżnia się zawartością przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Ponadto słynie również ze swojej zdolności do wspomagania gojenia ran, łagodzenia kaszlu i zwalczania niektórych infekcji. W dalszej części tego wpisu powiemy więcej o jego funkcjach a także o sposobach jego wykorzystania na co dzień.

Co to jest gryka, dawniej nazywana tatarką?

Gryka należy do rodziny roślin nie spokrewnionych z pszenicą zwyczajną ani nawet ze zbożem. Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum) to ziarno rośliny z rodziny rdestowatych. Jej owoce mają trójkątny kształt i ciemny kolor.

Jej uprawa jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, ale najbardziej skoncentrowana w Europie, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Azji. Jedną z mocnych stron gryki jest to, że nie zawiera glutenu i można gotowana jak każdy inny rodzaj kaszy czy zboża.

W Polsce tradycja wiąże wprowadzenie gryki z najazdami tatarskimi na ziemie polskie – stąd nazwa „tatarka.

W niektórych krajach istnieje wiele typowych potraw przyrządzanych z tej smacznej kaszy. Tak jest w przypadku japońskiego makaronu soba, galettes bretonnes (słone naleśniki typowe dla Bretanii), blin w Europie Wschodniej czy kaszy w Rosji.

Gryka
Kasza gryczana jest pokarmem bezglutenowym. Ponadto dostarcza znacznych ilości przeciwutleniaczy.

Miód gryczany – charakterystyka

Miód gryczany zazwyczaj charakteryzuje się cechami, które znacznie różnią się od innych lepiej znanych odmian miodu, takich jak miód wielokwiatowy, rozmarynowy czy eukaliptusowy.

Jego kolor może się nieco różnić w zależności od czasu i miejsca pozyskania pyłku gryki. Występuje w odcieniach między miedzianą żółcią a czernią, choć najczęściej jego ubarwienie oscyluje między czerwienią a bursztynem.

Dominuje słodki smak, ale nie jest tak słodki jak zdecydowana większość miodów. Ma również lekko gorzki posmak, który sprawia, że pozostawia rodzaj szorstkości na podniebieniu. Miód gryczany ma również silny aromat, przypominający słód lub zapach cukru trzcinowego.

Na ogół ma lepką i niezbyt płynną konsystencję. Ponadto ma tendencję do szybkiej krystalizacji, co powoduje, że jego konsystencja staje się znacznie gęstsza i przypomina krem do smarowania.

Jakie ma zalety i jak się stosuje miód gryczany

Głównym składnikiem miodu są węglowodany, ale zawiera on również witaminy, minerały, kwasy organiczne, flawonoidy, polifenole oraz związki lotne. Jakie są jego główne korzyści? Poniżej zobaczymy je szczegółowo.

Miód gryczany jest środkiem wspomagającym leczenie blizn i oparzeń

Stosowanie miodu jako środka leczniczego i miejscowego na rany jest dobrze znane od pokoleń. Nie należy go jednak nakładać na otwarte rany. Natomiast doskonale sprawdza się w przypadku owrzodzeń, ran lub zadrapań na skórze. Ma cenne właściwości, które pomagają zatrzymać rozwój bakterii na powierzchni skóry.

Działanie antyoksydacyjne

Wiąże się ono z zawartością fenolu. Na chwilę obecną badania wykazują że spożycie miodu gryczanego powoduje wzrost ilości składników przeciwutleniających we krwi. Nie zbadano jednak jeszcze dokładnej roli, jaką odgrywają one w organizmie człowieka.

W każdym razie wiadomo, że przeciwutleniacze mają decydujące znaczenie w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się i chorobom towarzyszącym.

Ochrona mikrobioty jelitowej

Wyniki badań przedstawione w czasopiśmie Evidence Based Complement Alternative Medecine wskazują, że miód gryczany może przynosić korzyści dla funkcjonowania ludzkiego jelita. W szczególności stanowi on dobre pożywienie dla pozytywnych bifidobakterii żyjących w okrężnicy. Ponadto ogranicza wzrost niekorzystnych patogenów.

Najnowsze dowody naukowe wskazują na znaczący wpływ mikroflory jelitowej na zdrowie całego organizmu. Dobry stan jelit przekłada się na poprawę funkcjonowania mózgu, układu odpornościowego a także stanu odżywienia.

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

Ze względu na wysoką zawartość cukru w ​​miodzie, może on pozytywnie wpływać na walkę z niektórymi patogenami powszechnymi w warunkach szpitalnych.

Naukowcy szczegółowo przeanalizowali jego aktywność wobec następujących mikroorganizmów:

  • Laseczki Clostridium difficile.
  • Staphylococcus aureus – gronkowiec złocisty.
  • Dwa rodzaje Pseudomonas aeruginosa – pałeczki ropy błękitnej.
  • Enterococcus faecalis. – Paciorkowiec kałowy
  • Klebsiella pneumoniae – pałeczka zapalenia płuc.

W swoich badaniach eksperci ci skupili się na miodzie ze stanu Wisconsin i doszli do wniosku, że można go dodać do innych środków terapeutycznych przeciwko opornym patogenom, chociaż potrzeba więcej dowodów.

Miód gryczany
Miód gryczany jest ceniony ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Z tego powodu uważa się go za skuteczny środek wspomagający niektóre infekcje.

Przynosi poprawę w stanach przeziębienia

Wydaje się, że miód gryczany, podobnie jak zwykły miód, stanowi skuteczny środek pomocniczy w leczeniu objawów przeziębienia. U dzieci pomaga uspokoić kaszel a także poprawia jakość snu.

Odkryj również te ciekawe informacje: Dieta bezglutenowa – 7 kroków, by osiągnąć ten cel

Jak stosować miód gryczany w kuchni

Jednym z najczęstszych i najbardziej rozpowszechnionych sposobów wykorzystania miodu są herbaty ziołowe lub gorące napary. Można je przygotować z samego miodu rozcieńczonego w gorącej wodzie lub dodać inne rośliny a także przyprawy różnych odmian.

W takim przypadku nie należy przekraczać zalecanej dawki łyżeczki deserowej miodu na filiżankę dla dorosłych i pół łyżeczki dla małych dzieci. Należy pamiętać, że ogólnie miód nie jest zalecany dla dzieci poniżej 1 roku życia ze względu na ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym.

W innych przypadkach jest to dobry słodzik, który może zastąpić zwykły cukier stołowy. Łyżeczkę dodaje się do niektórych potraw lub deserów, takich jak:

  • Owsianka.
  • Jogurt z owocami.
  • Twarożek z Orzechami Włoskimi.
  • Pomarańcza z cynamonem.

Zdolność miodu do zatrzymywania wody sprawia, że ​​ciasta, bułeczki i ciastka są ogólnie bardziej wilgotne. To z kolei nadaje deserom bardziej wyjątkowy i przyjemny smak.

Ponadto, w połączeniu z proszkiem do pieczenia miód gryczany powoduje, że uzyskuje się ciasto o dużej puszystości. Jako smarowidło do pieczywa stanowi również dobrą opcję na śniadanie lub przekąskę.

Z drugiej strony, jego dodanie nawet do słonych przepisów sprawia, że nadajemy potrawom lekko słodki, charakterystyczny akcent. Spróbuj dodać odrobinę miodu gryczanego do takich sosów i przypraw jak:

  • Winegret z musztardą, octem z czerwonego wina lub majonez.
  • Marynaty do ryb, mięsa lub tofu.
  • Karmelizowane orzechy i nasiona.

Nie przegap również tego ciekawego materiału: Pełne zboża w diecie – lista, której nie możesz przegapić

Miód gryczany, zdrowa opcja

Miód gryczany ma inny kolor, konsystencję i smak niż pozostałe miody. Mimo to jest to zdrowy produkt, który można bezpiecznie włączyć do diety w umiarkowanych ilościach.

W kuchni można go dodawać do niektórych przepisów zarówno na słodko, jak i na słono. Nadaje się również do przygotowywania naparów samodzielnie lub w połączeniu z innymi roślinami.

Miejscowo można go stosować na powierzchowne rany lub oparzenia, ponieważ pomaga w gojeniu i zapobieganiu infekcjom. Po prostu nałóż cienką warstwę miodu na dotknięty obszar a potem przykryj go czystym bandażem. Czy odważysz się wypróbować ten naturalny sposób?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hammond EN et al. Effect of United States buckwheat honey on antibiotic-resistant hospital acquired pathogens. Pan African Medical Journal. Diciembre 2016.25:212.
  • Fashner J. et al. Treatment of the Common Cold in Children and Adults. American Family Physician. Julio 2012. 86(2):153-159.
  • Jiang L et al. Phenolics and Carbohydrates in Buckwheat Honey Regulate the Human Intestinal Microbiota. Evidence Based Complement Alternative Medicine. Febrero 2020:6432942.
  • Lai-flurrie K. Honey in wound care: effects, clinical application and patient benefit. British Journal of Nursing. Septiembre 2013. 17(5).
  • Geldof N. et al. Journal of Agricultural and Food Chemistry. Enero 2003. 51 (5):1500–1505.
  • Van den Berg A.J.J et al. An in vitro examination of the antioxidant and anti-inflammatory properties of buckwheat honey. Journal of wound care. Septiembre 2013. 17(4):

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.