Czym jest joga? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej dyscyplinie

Joga opiera się na koncepcjach relaksacji, medytacji, oddychania i pozycji fizycznych, aby osiągnąć stan spokoju i wyciszenia w ciele i umyśle.
Czym jest joga? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej dyscyplinie
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego, 2023

Czym jest joga? Ta dyscyplina staje się coraz bardziej popularna wśród osób poszukujących sposobu na zadbanie o siebie, zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. To tradycyjna metoda równoważenia ciała, umysłu i ducha. Jest jednak kilka rzeczy, o których powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy ją praktykować.

W tym artykule dowiesz się, czym jest joga, skąd się wzięła i jakie korzyści może nam przynieść. Ponadto wyjaśnimy, dlaczego stała się dziś stylem życia wielu ludzi.

Czym jest joga?

Słowo joga pochodzi z sanskrytu i oznacza jedność. Chodzi o zjednoczenie, które odnosi się do jednostki i boskości, bez potrzeby pośredników. Nie ma pewności co do momentu pojawienia się tej dyscypliny, ale jest bardzo prawdopodobne, że ma ponad 5000 lat.

W każdym kraju metody uprawiania jogi i jej różne typy ewoluowały w różny sposób. Jednak hinduscy przewodnicy zaakceptowali propagowanie tylko pod jednym warunkiem: joga poza Indiami nie miała mieć treści duchowych ani religijnych. Praktyka zazwyczaj opiera się więc na najbardziej podstawowych koncepcjach relaksacji, oddychania, medytacji i pozycji ciała.

Rodzaje jogi

Z biegiem czasu joga rozwijała się i poszerzała różne sposoby jej rozumienia i praktykowania. Każdy z nich skupił się na jednym z różnych aspektów charakteryzujących tę dyscyplinę, a nawet został połączony z innymi działaniami.

W zależności od typu jogi możemy znaleźć bardziej aktywne lub relaksujące odmiany. Niektóre wymagają dużej elastyczności lub nawet akrobacji, inne natomiast koncentrują się na oddychaniu, medytacji i stanach na pograniczu snu. Przy podejmowaniu decyzji, która odmiana jogi nas interesuje, ważne jest więc jasne określenie celu, który chcemy osiągnąć .

Jakie korzyści zdrowotne daje praktyka jogi

Oto główne korzyści zdrowotne płynące z jogi:

  • Poprawia zaburzenia nerwowe, takie jak stres, niepokój lub bezsenność.
  • Joga zapobiega przybieraniu na wadze i otyłości
  • Tonizuje muskulaturę.
  • Poprawia stan zdrowia stawów.
  • Zapobiega cukrzycy i insulinooporności.
  • Obniża wysokie ciśnienie krwi.
  • Minimalizuje ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe i płucne.
  • Promuje dobrą postawę i zwalcza problemy z plecami.
  • Aktywuje metabolizm.
  • Uprawiana w grupie, rozwija relacje społeczne.
czym jest joga
Joga tonizuje mięśnie i wzmacnia stawy.

Kto może ja praktykować

Ponieważ korzyści płynące z jogi są tak znane, jej praktykowanie zaleca się w każdym wieku. Być może jednak u dzieci lepiej zaadaptować ją jako zabawę, w której powinny pozostawać w ciszy i towarzyszyć nam w ćwiczeniach. I tak, krok po kroku, jako bierni widzowie, mogą obserwować i nasycać się spokojem i bezruchem, jakie oferują praktyki jogi.

Osoby w średnim wieku mogą jej używać do spowolnienia szaleńczego tempa intensywnego dnia pracy.

Należy również wspomnieć, że praktyka jogi w starszym wieku może pomóc rozwiązać problemy fizyczne. Ponadto jest to doskonała aktywność grupowa, która rozwija interakcje społeczne i zapobiega poczuciu osamotnienia.

co to jest joga?
Medytacja, joga, głębokie oddychanie i uważność to techniki, które pomagają rozluźnić mózgowe ciało migdałowate.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Oddychanie i uwaga: klucze do dobrej pozycji jogi

Czym jest joga? Joga to styl życia

Początki jogi nie mają prawie nic wspólnego z wykorzystaniem i adaptacją tej sztuki w dzisiejszych czasach. W rzeczywistości stworzono ją jako duchowy system do odkrywania boskości w sobie. Oznacza to, że traktowano ją jako święty rytuał. Jednak dzisiaj zdaje się jedynie zachować pewien zmysł introspekcji i wewnętrznych poszukiwań.

W rzeczywistości joga może stać się sposobem na życie i sposobem rozumienia indywidualności i ścisłego związku z wszechświatem. W tym sensie najwyższe poznaje się przez najdrobniejsze rzeczy. Całą uwagę należy skierować w siebie, aby w ciszy odkryć prawdziwą rzeczywistość własnego istnienia.

W tym sensie możemy również rozumieć jogę jako poszukiwanie szczęścia. Ta dyscyplina zachęca nas do pozbycia się wszystkiego, co niepotrzebne, od gromadzenia przedmiotów materialnych po niezdrowe myśli lub sposoby działania.

Joga proponuje harmonię i szacunek w koncepcji połączenia jednostki ze wszystkim, co ją otacza. Chodzi o odkrywanie i kochanie własnej świadomości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tekur, P., Nagarathna, R., Chametcha, S., Hankey, A., & Nagendra, H. R. (2012). A comprehensive yoga programs improves pain, anxiety and depression in chronic low back pain patients more than exercise: An RCT. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2011.12.009
  • Rocha, K. K. F., Ribeiro, A. M., Rocha, K. C. F., Sousa, M. B. C., Albuquerque, F. S., Ribeiro, S., & Silva, R. H. (2012). Improvement in physiological and psychological parameters after 6months of yoga practice. Consciousness and Cognition. https://doi.org/10.1016/j.concog.2012.01.014
  • Garfinkel, M., & Schumacher, H. R. (2000). Yoga. Rheumatic Disease Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/S0889-857X(05)70126-5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.