Czy wiesz, że głos kobiety zmienia się podczas cyklu miesiączkowego?
Tak, to prawda, głos kobiety zmienia się podczas cyklu miesiączkowego. Zmiany są najbardziej zauważalne podczas menstruacji i owulacji.
Zmiany w głosie kobiety podczas cyklu płciowego wynikają z wpływu hormonów płciowych na krtań i struny głosowe. Podobnie jak szyjka macicy, krtań ma receptory hormonów płciowych i jest podatna na zmiany w zależności od różnych warunków fizjologicznych w trakcie cyklu.
Chodzi o te same wahania poziomów różnych hormonów płciowych (estrogenów, progesteronu i androgenów), które mają wpływ na zachwiania emocjonalne, drażliwość i inne objawy.
Zrozumienie cyklu miesiączkowego
U kobiet z regularnymi cyklami menstruacyjnymi zwykle występuje około 28 do 30 dni powtarzających się etapów. Hormony zmieniają się cyklicznie w dwóch fazach: folikularnej i lutealnej.
Faza folikularna
Miesiączka wyznacza początek nowego cyklu miesiączkowego i inicjuje fazę folikularną, która kończy się wraz z wystąpieniem owulacji. Od tego momentu rozpoczyna się faza lutealna, która trwa do czasu krwawienia.
W pierwszych dniach fazy folikularnej poziom estrogenów i progesteronu jest niski. Ta kombinacja powoduje złuszczanie komórek macicy, co prowadzi do krwawienia lub miesiączki.
Jednak estrogen wzrasta stopniowo aż do dnia 14, kiedy to osiąga szczyt. W tym momencie fazy folikularnej komórka jajowa dojrzewa i następuje owulacja .
Faza lutealna
Po owulacji rozpoczyna się faza lutealna. Pozwala na rozpoczęcie ciąży. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, komórka jajowa jest odrzucana pod koniec cyklu.
W czasie owulacji progesteron pozostaje na mniej więcej niskim poziomie, ale potem wzrasta powyżej poziomu estradiolu. Pozostaje tak do końca cyklu miesiączkowego.
Stężenie estrogenu i progesteronu w różnych fazach
W okresie przedmiesiączkowym (dni 23-28), menstruacyjnym (dzień 1-4) i w fazie pomiesiączkowej (dzień 5-10) poziom estrogenu przeważa, ale nie jest tak wysoki. W połowie fazy folikularnej, do owulacji (dzień 13-15) osiąga maksymalny szczyt stężenia.
Z drugiej strony poziom progesteronu wzrasta po owulacji i utrzymuje się aż do okresu przed miesiączką (dni 15-28).
Dowiedz się, jaki jest Wpływ stresu na cykl menstruacyjny
Jak cykl menstruacyjny wpływa na głos kobiety?
Zmiany w kobiecym głosie podczas cyklu menstruacyjnego wynikają ze zmiennego poziomu estrogenu (dominujący w pierwszej fazie) i progesteronu (główny w drugiej fazie). Oddziałuje on na receptory obecne w krtani i fałdach głosowych.
Tak więc zmiany hormonalne modyfikują błonę śluzową, unaczynienie i produkcję śluzu w fałdach głosowych. Z drugiej strony hormony utrudniają również dotarcie sygnałów nerwowych, które są do nich wysyłane.
Estrogeny modyfikują kobiecy głos, ponieważ zwiększają wydzielanie śluzu przez gruczoły powyżej i poniżej krawędzi fałdów głosowych. Zapewnia to większą lepkość i ułatwia mobilność. Ponadto zwiększają przepuszczalność naczyń włosowatych, sprzyjając dotlenieniu tkanek.
Występuje to w fazie folikularnej, blisko okresu owulacji.
Następnie, w fazie, w której dominuje progesteron, dochodzi do rozszerzenia żył, obrzęku fałdów głosowych i w konsekwencji do zatrzymania płynów. Możesz zauważyć przekrwienie, obrzęk strun głosowych, obecność mikrożylaków, a nawet krwawienie.
Jak zmiany hormonalne wpływają na głos kobiety?
W okresie, w którym dominuje progesteron, kobiecy głos staje się grubszy, głębszy, niższy, bardziej szorstki, bardziej łamany, a nawet monotonny. Wynika to z retencji wody.
Kiedy następuje stopniowy wzrost poziomu estrogenów, nadmiar płynu jest eliminowany, co prowadzi do czystszego, wyższego głosu, z możliwością osiągania wyższych tonów i utrzymywania większej wibracji i częstotliwości. Powiedzielibyśmy, że głos wydaje się brzmieć bardziej atrakcyjnie.
Dowiedz się więcej: Estrogen: niezbędny hormon dla kobiet
Głos kobiety ewoluuje przez całe życie
Od dzieciństwa do menopauzy na głos kobiety wpływają zmiany hormonalne. W okresie dojrzewania wpływ estrogenu i progesteronu powoduje pogłębienie głosu.
W okresie menopauzy, ze względu na spadek estrogenu i progesteronu, następuje zmniejszenie zakresu i częstotliwości głosu. Staje się ochrypły i głęboki, utrudnia dotarcie do wysokich tonów i pojawia się zmęczenie głosu.
Istnieje również tak zwany przedmiesiączkowy zespół wokalny. W tym zespole, związanym z poziomem progesteronu, występuje zmęczenie, zmniejszony zasięg, utrata mocy i niektórych harmonii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kadakia S, et al. The Effect of Hormones on the Voice. Care of the Professional Voice 2013;69(5). Disponible en http://www.vocapedia.info/_Library/JOS_files_Vocapedia/JOS-069-5-2013-571.pdf.
- Shoup M, et al. Fertility-Dependent Acoustic Variation in Women. Sage Journals 2019. Disponible en https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1474704919843103.
- Zamponi V, et al. Effect of sex hormones on human voice physology: from childhood to senescence. Hormones (Athenas) 2021;20(4). Disponible en https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8594207/.