Czy wiesz, że głos kobiety zmienia się podczas cyklu miesiączkowego?

Głos kobiety ewoluuje przez całe życie, od okresu dojrzewania do menopauzy. Podobnie jak wiele innych zmian u kobiet, jest to spowodowane wahaniami hormonalnymi.
Czy wiesz, że głos kobiety zmienia się podczas cyklu miesiączkowego?
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2023

Tak, to prawda, głos kobiety zmienia się podczas cyklu miesiączkowego. Zmiany są najbardziej zauważalne podczas menstruacji i owulacji.

Zmiany w głosie kobiety podczas cyklu płciowego wynikają z wpływu hormonów płciowych na krtań i struny głosowe. Podobnie jak szyjka macicy, krtań ma receptory hormonów płciowych i jest podatna na zmiany w zależności od różnych warunków fizjologicznych w trakcie cyklu.

Chodzi o te same wahania poziomów różnych hormonów płciowych (estrogenów, progesteronu i androgenów), które  mają wpływ na zachwiania emocjonalne, drażliwość i inne objawy.

Zrozumienie cyklu miesiączkowego

U kobiet z regularnymi cyklami menstruacyjnymi zwykle występuje około 28 do 30 dni powtarzających się etapów. Hormony zmieniają się cyklicznie w dwóch fazach: folikularnej i lutealnej.

Faza folikularna

Miesiączka wyznacza początek nowego cyklu miesiączkowego i inicjuje fazę folikularną, która kończy się wraz z wystąpieniem owulacji. Od tego momentu rozpoczyna się faza lutealna, która trwa do czasu krwawienia.

W pierwszych dniach fazy folikularnej poziom estrogenów i progesteronu jest niski. Ta kombinacja powoduje złuszczanie komórek macicy, co prowadzi do krwawienia lub miesiączki.

Jednak estrogen wzrasta stopniowo aż do dnia 14, kiedy to osiąga szczyt. W tym momencie fazy folikularnej komórka jajowa dojrzewa i następuje owulacja .

Cykl miesiączkowy.
Cykl menstruacyjny jest tak nazwany ze względu na regularne powtarzanie się faz, co 28-30 dni.

Faza lutealna

Po owulacji rozpoczyna się faza lutealna. Pozwala na rozpoczęcie ciąży. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, komórka jajowa jest odrzucana pod koniec cyklu.

W czasie owulacji progesteron pozostaje na mniej więcej niskim poziomie, ale potem wzrasta powyżej poziomu estradiolu. Pozostaje tak do końca cyklu miesiączkowego.

Stężenie estrogenu i progesteronu w różnych fazach

W okresie przedmiesiączkowym (dni 23-28), menstruacyjnym (dzień 1-4) i w fazie pomiesiączkowej (dzień 5-10) poziom estrogenu przeważa, ale nie jest tak wysoki. W połowie fazy folikularnej, do owulacji (dzień 13-15) osiąga maksymalny szczyt stężenia.

Z drugiej strony poziom progesteronu wzrasta po owulacji i utrzymuje się aż do okresu przed miesiączką (dni 15-28).

Dowiedz się, jaki jest Wpływ stresu na cykl menstruacyjny

Jak cykl menstruacyjny wpływa na głos kobiety?

Zmiany w kobiecym głosie podczas cyklu menstruacyjnego wynikają ze zmiennego poziomu estrogenu (dominujący w pierwszej fazie) i progesteronu (główny w drugiej fazie). Oddziałuje on na receptory obecne w krtani i fałdach głosowych.

Tak więc zmiany hormonalne modyfikują błonę śluzową, unaczynienie i produkcję śluzu w fałdach głosowych. Z drugiej strony hormony utrudniają również dotarcie sygnałów nerwowych, które są do nich wysyłane.

Estrogeny modyfikują kobiecy głos, ponieważ zwiększają wydzielanie śluzu przez gruczoły powyżej i poniżej krawędzi fałdów głosowych. Zapewnia to większą lepkość i ułatwia mobilność. Ponadto zwiększają przepuszczalność naczyń włosowatych, sprzyjając dotlenieniu tkanek.

Występuje to w fazie folikularnej, blisko okresu owulacji.

Następnie, w fazie, w której dominuje progesteron, dochodzi do rozszerzenia żył, obrzęku fałdów głosowych i w konsekwencji do zatrzymania płynów. Możesz zauważyć przekrwienie, obrzęk strun głosowych, obecność mikrożylaków, a nawet krwawienie.

Jak zmiany hormonalne wpływają na głos kobiety?

W okresie, w którym dominuje progesteron, kobiecy głos staje się grubszy, głębszy, niższy, bardziej szorstki, bardziej łamany, a nawet monotonny. Wynika to z retencji wody.

Kiedy następuje stopniowy wzrost poziomu estrogenów, nadmiar płynu jest eliminowany, co prowadzi do czystszego, wyższego głosu, z możliwością osiągania wyższych tonów i utrzymywania większej wibracji i częstotliwości. Powiedzielibyśmy, że głos wydaje się brzmieć bardziej atrakcyjnie.

Kobiecy głos.
Śpiewaczki doskonale wiedzą, że ich głos nie jest taki sam przez cały miesiąc.

Głos kobiety ewoluuje przez całe życie

Od dzieciństwa do menopauzy na głos kobiety wpływają zmiany hormonalne. W okresie dojrzewania wpływ estrogenu i progesteronu powoduje pogłębienie głosu.

W okresie menopauzy, ze względu na spadek estrogenu i progesteronu, następuje zmniejszenie zakresu i częstotliwości głosu. Staje się ochrypły i głęboki, utrudnia dotarcie do wysokich tonów i pojawia się zmęczenie głosu.

Istnieje również tak zwany przedmiesiączkowy zespół wokalny. W tym zespole, związanym z poziomem progesteronu, występuje zmęczenie, zmniejszony zasięg, utrata mocy i niektórych harmonii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.