Ile jest prawdy w stwierdzeniu, że sushi tuczy?

Pokażemy Ci poniżej, czy sushi może być stosunkowo regularnie włączane do diety. Albo przeciwnie, tuczy i nie powinno się go zbyt dużo spożywać.
Ile jest prawdy w stwierdzeniu, że sushi tuczy?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sushi staje się coraz bardziej popularne na całym świecie, ale wiele osób ma wątpliwości co do jego wartości odżywczych i tego, czy sushi tuczy, czy nie. Prawda jest taka, że jakość sushi może się różnić w zależności od obszaru. Istnieją nawet odmiany, które wcale nie są zbyt zdrowe.

Należy jednak zauważyć, że wysokiej jakości sushi to nie tylko przysmak. Zawiera ono też korzystne składniki odżywcze. Oczywiście będziesz musiał zagwarantować szereg środków higienicznych, aby zapewnić zdrowotność produktu.

Wkład żywieniowy sushi

Z żywieniowego punktu widzenia należy podkreślić, że sushi jest pełne energetycznych składników odżywczych. Zawiera złożone węglowodany z ryżu, ale także cukry proste. Uważaj na to drugie. Wykazano, że węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym zwiększają ryzyko rozwoju chorób metabolicznych.

Sushi dostarcza również dużej ilości białek o wysokiej wartości biologicznej. Zawierają one wszystkie niezbędne aminokwasy i mają dobry wynik strawności. Są one niezbędne, aby zapobiec wystąpieniu problemów związanych z masą mięśniową, o czym świadczą badania opublikowane w czasopiśmie Nutrition Research. Aby jednak wydobyć z nich jak najwięcej, należy je połączyć z ćwiczeniami.

Przeczytaj więcej: Cholesterol i jego zawartość w owocach morza

Z drugiej strony ryba używana do robienia sushi jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Te składniki odżywcze pomagają utrzymać pod kontrolą mechanizmy zapalne w środowisku wewnętrznym.

Służą również do zmniejszenia częstości występowania patologii sercowo-naczyniowych, zgodnie z badaniem opublikowanym w International Journal of Molecular Sciences. Utrzymanie spożycia tych elementów w równowadze z kwasami omega-6 jest niezbędne.

Ryby.
Kilka ryb jest źródłem białka i kwasów tłuszczowych omega-3.

Czy sushi tuczy?

Teraz gdy omówiliśmy wartość odżywczą sushi, nadszedł czas, aby ustalić, czy jest tuczące. Prawda jest taka, że to pytanie jest trudne, ponieważ żadne jedzenie ani przepis zawarty w naszej diecie sam w sobie nie wpływa na stan składu ciała. Stawanie się szczuplejszym lub grubszym wiąże się z szeregiem nawyków utrzymywanych w czasie, a nie z konsumpcją danego artykułu spożywczego.

Wspomnieliśmy już jednak, że sushi ma dość wysokie wartości energetyczne. Możesz często włączać go do swojej diety i nadal chudnąć, ale jego obecność może również zwiększać ryzyko przekroczenia zalecanej liczby kalorii dziennie.

Z drugiej strony, większość sushi zawiera cukier, a ten składnik może wpływać na zdrowie metaboliczne, zmniejszając efektywność wykorzystania substratów energetycznych oraz utrudniając mobilizację i utlenianie tłuszczu. Może rozwinąć się sytuacja insulinooporności.

Możesz być także zainteresowany: Zupa z owoców morza – domowy przepis

Jakie jest najmniej kaloryczne sushi?

Jak wspomnieliśmy na początku, sposobów na przygotowanie sushi jest niezliczona ilość. Najlżejszy z energetycznego punktu widzenia to taki, w którym jest więcej ryb niż ryżu.

Nie ma problemu, jeśli zawiera dużo wodorostów. Należy uważać na sosy, ponieważ są one często używane w tego typu przepisach i zwiększają gęstość energetyczną.

Ponadto wiele przypraw można przygotować ze złej jakości olejów z nasion i są one podatne na koncentrację tłuszczów trans. Pierwiastki te są szkodliwe dla zdrowia, ponieważ zwiększają poziom wewnętrznego stanu zapalnego.

Sushi.
Składniki sushi mogą się różnić. Te odmiany modyfikują zawartość energetyczną potrawy.

Czy sushi tuczy?

Dopóki jest uwzględniona w ramach zbilansowanej i zróżnicowanej diety, nie powinna powodować szkodliwych zmian w składzie ciała. Jednak nie wszystkie rodzaje sushi są takie same i należy o tym zawsze pamiętać.

Na koniec należy zwrócić uwagę, że dla utrzymania dobrego stanu składu ciała nie tylko dieta jest ważna. Niezbędne jest również regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yoshida, Y., & Simoes, E. J. (2018). Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Current diabetes reports18(6), 31. https://doi.org/10.1007/s11892-018-1004-6
  • Naseeb, M. A., & Volpe, S. L. (2017). Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutrition research (New York, N.Y.)40, 1–20. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2017.01.001
  • Innes, J. K., & Calder, P. C. (2020). Marine Omega-3 (N-3) Fatty Acids for Cardiovascular Health: An Update for 2020. International journal of molecular sciences21(4), 1362. https://doi.org/10.3390/ijms21041362

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.