Czy można kochać bez cierpienia?

Kochanie jest zawsze warte zachodu. Czasami jednak przynosi więcej cierpienia niż szczęścia. Poznaj klucz, aby uniknąć bólu i budować zdrową miłość.
Czy można kochać bez cierpienia?

Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia, 2021

Wiele osób przeżyło złe doświadczenia w swoich związkach emocjonalnych. Pomyśl o wszystkich parach, które przeżyły bolesny koniec i które są teraz sceptyczne, jeśli chodzi o ponowne zakochiwanie się. Czy można kochać bez cierpienia?

Przyjrzyjmy się temu pytaniu bardziej szczegółowo.

Relacje emocjonalne a szczęście i cierpienie

Las diferencias entre querer y amar son múltiples
Większość ekspertów wskazuje, że nie można kochać osoby, nie kochając jednocześnie jej przeszłości, gdyż są one blisko spokrewnione.

Często mówi się, że kiedy się zakochujemy, jesteśmy szczególnie wrażliwi. Nie ma większego wydarzenia niż przyciąganie do innej osoby, niż kochanie i bycie kochanym. Chodzi o spotkanie z kimś, z kim doświadczamy szczególnego związku, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego.

Nie możemy temu zaprzeczyć. Kiedy kogoś kochamy, jesteśmy bardziej podatni i bardziej bezbronni. Często też boimy się wielu rzeczy, zwłaszcza bycia przez porzuconym. Bez względu na to, jak niezamierzone i proste może to być, każde słowo lub gest może nas zranić.

Kiedy się zakochujemy, nasze szczęście wiąże się z konkretną osobą. Jeśli ta osoba nie okazuje nam uczucia, którego oczekujemy, odrzuca nas lub nie może dać nam zaangażowania i szczerości, cierpimy. To jasna rzeczywistość, której wszyscy niestety doświadczyliśmy w takim czy innym momencie.

Jednak niektórzy ludzie lepiej radzą sobie z tą rzeczywistością, a inni po prostu załamują się i są znacznie bardziej wrażliwi i znacznie bardziej zranieni. Miłość to emocjonalna eksplozja, w której możemy przejść od najbardziej absolutnego szczęścia do najbardziej beznadziejnego smutku. Najlepszym sposobem podejścia do sprawy jest zachowanie równowagi osobistej, a przede wszystkim nie przenoszenie 100% odpowiedzialności za nasze szczęście na partnera.

Aby kochać bez cierpienia, musimy być silni, zachowywać poczucie własnej wartości i mieć dobrą samoocenę. Prawdopodobnie znasz ludzi, którzy są szczęśliwi tylko wtedy, gdy mają partnera. Jednak gdy są sami, czują się opuszczeni i słabi. To nie jest dobre. Musimy także wiedzieć, jak cieszyć się samotnością i niezależnością. Kluczem jest równowaga.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą

2. Jak kochać bez cierpienia

Czy można kochać bez cierpienia?

Cóż, przede wszystkim musimy wyjaśnić, że w momencie, gdy coś jest dla nas ważne, cierpienie jest nieuniknione, jeśli coś się z nim stanie. Kochamy naszych rodziców, dzieci i partnerów, dlatego martwimy się i cierpimy z ich powodu. Jest to normalne i należy się tego spodziewać. Najważniejsze jest jednak, aby cierpienie miało rozsądne granice i nie powodowało, że popadamy na przykład w depresję.

Musimy nauczyć się radzić sobie z cierpieniem, aby nie pozwolić sobie na upadek. Musimy utrzymać naszą samoocenę na powierzchni i nie dać się zniszczyć nieuniknionym trudnościom życiowym. Niektórzy ludzie są bardziej bezbronni niż inni. Są ludzie, którzy mogą gorzej radzić sobie ze zdradą lub porzuceniem, na przykład z powodu swojej osobowości lub przeszłych doświadczeń.

W rzeczywistości prawdopodobnie znasz ludzi, którzy wpadli w poważną depresję po rozpadzie małżeństwa lub po rozpadzie związku. Dlatego musimy być silni i chronić się.

Musimy też być optymistami. Jeśli twój związek nie wyjdzie, musisz zdać sobie sprawę, że prędzej czy później znajdziesz odpowiednią dla siebie osobę. Miłość jest zawsze warta zachodu – nie zapominaj o tym.

Rzućmy jednak okiem na to, co może pomóc Ci „nie popaść” w cierpienie z powodu miłości.

1. Kochanie musi przede wszystkim dawać szczęście

Musimy to jasno powiedzieć. Jeśli często budzisz się ze łzami, w Twoim życiu dzieje się coś poważnego.

Jeśli to, co oferuje ci twój związek, jest bardziej cierpieniem niż szczęściem, musisz zareagować. Najważniejszą rzeczą na tym świecie jesteś ty i twoja integralność, a wiedza, jak zareagować na czas, zapobiegnie dalszemu cierpieniu. Czasami może być trudno dotrzeć do sedna, ale warto od czasu do czasu zadać sobie pytanie: czy naprawdę jestem szczęśliwy?

2. Chroń swoją samoocenę

Nie pozwól nikomu Cię kontrolować ani manipulować Tobą. Jeśli zauważysz, że nie jesteś już sobą, a druga osoba decyduje za Ciebie lub ma Twoje szczęście w kieszeni, to czas zmienić sytuację.

amar

Reaguj! Jeśli masz silną samoocenę, kochasz siebie, cieszysz się tym, kim jesteś i czujesz się dumny ze swojej osobowości, unikniesz wiele cierpienia.

Spójrzmy na pewien przykład:

Chłopiec odrzuca dziewczynę. To odrzucenie pogrąża ją w depresji i dziewczyna myśli, że nie jest dobra dla żadnego innego mężczyzny i że nikt jej nigdy nie pokocha. Jednak jej przyjaciółka, który ma dobrą samoocenę i silną samoocenę, inaczej reaguje na odrzucenie: „Jeśli ten facet mnie zostawił, to dlatego, że na mnie nie zasługiwał i nie doceniał tego, ile jestem warta. Jestem pewna, że znajdę kogoś innego, kto mnie pokocha i uszanuje za to, kim jestem.”

3. Zawsze zwracaj uwagę na swój wewnętrzny rozwój

Aby kochać człowieka bez cierpienia i w zdrowy sposób, najpierw musisz cenić siebie i czuć, że są w tobie rzeczy, które druga osoba również ceni. Jeśli kochasz i szanujesz siebie, będziesz w stanie kochać i szanować drugiego człowieka jako dojrzała osoba.

Pomyśl na przykład o ludziach, którzy są szczególnie zazdrośni. Zazdrość jest spowodowana niepewnością. Ludzie, którzy ją manifestują, myślą, że ich partnerzy mogą w każdej chwili odejść z kimś lepszym, ponieważ tak naprawdę nie cenią siebie.

Najlepiej kochać ludzi dojrzałych i zrównoważonych, pewnych siebie, zdolnych do niesienia szczęścia i optymizmu – zdolnych do dorastania w związku z dnia na dzień. To najlepszy sposób, aby zapobiec cierpieniu w miłości.

Wiemy, że miłość czasami wiąże się z pewnym stopniem cierpienia. Czasami jednak warto rozwijać się we dwoje. Jeśli zauważysz, że nie jest to możliwe, zawsze lepiej nie przedłużać sytuacji, która tylko smuci. Pamiętaj: kochanie jest zawsze tego warte i zasługujesz na to, by być kochanym.

Są to wskazówki, które mogą nie działać we wszystkich przypadkach. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, zalecamy wizytę u specjalisty zdrowia psychicznego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.