Czy mogę jeść makaron i ryż w nocy?

12 lutego, 2020
Czy zaleca się jeść makaron i ryż w nocy? Wiele już powiedziano o jedzeniu tych potraw na obiad lub kolację. Wszystko zależy jednak od warunków poszczególnych osób i wielu okoliczności towarzyszących. W tym artykule przedstawimy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Dietetycy powszechnie uważają, że makaron lub ryż jako składnik kolacji nie są dobrym pomysłem. Ich zdaniem jedzenie tych produktów spożywczych w późnych godzinach wieczornych powoduje przybranie na wadze lub jest wręcz szkodliwe dla zdrowia.

Prawda jest taka, że zarówno makaron, jak i ryż tak naprawdę możesz spożywać w zasadzie o każdej porze dnia. Ale musisz jednocześnie wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. I właśnie dziś zaprezentujemy Ci je nieco bliżej.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jest to, że makaron cechuje się wysoką kalorycznością i sporym poziomem energii. Dlatego właśnie rolą makaronu i ryżu w diecie jest dostarczanie naszemu organizmowi energii i pomoc ciału w regeneracji po wysiłku.

Zatem oba te składniki powinny być używane przede wszystkim do tego właśnie celu. Oczywiście w tych rozważaniach pomijamy zupełnie ich smak.

Czy zaleca się jeść makaron i ryż w nocy? Wiele już powiedziano o jedzeniu tych potraw na obiad lub kolację. Wszystko zależy jednak od warunków poszczególnych osób i wielu okoliczności towarzyszących. W tym artykule przedstawimy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Kiedy bez problemu możesz jeść makaron i ryż w późnych godzinach wieczornych?

Jeśli nie spożywałeś dużych ilości węglowodanów w ciągu dnia i ćwiczyłeś w miarę intensywnie (szczególnie po południu), to z pewnością dobrym pomysłem będzie spożywanie potraw opartych o makaron lub ryż na kolację. Ich główną funkcją będzie wtedy pomoc w odzyskaniu sił. Pomogą Ci one zatem uzupełnić glikogen w mięśniach i wątrobie.

Jeśli ich nie zjesz i jednocześnie zamierzasz udać się na trening następnego dnia rano, ryzyko kontuzji mięśni wzrasta znacząco w takim przypadku. Dlatego też naprawdę ważne jest upewnienie się, że poziomy glukozy i glikogenu mięśniowego w Twoim organizmie są odpowiednie przed rozpoczęciem ćwiczeń o wysokiej intensywności.

Jeśli jednak chcesz schudnąć, możliwym rozwiązaniem może być całkowite wyeliminowanie węglowodanów ze swojej kolacji i uprawianie ćwiczeń podczas lekkiego poszczenia. Ale jeśli to zrobisz, to pamiętaj o tym, aby Twoje poranne ćwiczenia miały jedynie niską intensywność. Tylko w ten sposób uda Ci się zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji.

Zobacz także: Uprawianie sportu – 3 niewskazane sytuacje

Makaron? Tak, jeśli jesteś sportowcem!

Zjedzenie makaronu i ryżu na kolację może być dobrym rozwiązaniem dla sportowców. Ponadto jest godne uwagi także wtedy, gdy spożywasz stosunkowo niewiele węglowodanów o innych porach dnia.

Jedzenie makaronu lub ryżu w późnych godzinach wieczornych ma przede wszystkim na celu uzupełnienie zapasów energii. A to oznacza, że jest ono skierowane głównie do sportowców preferujących trening beztlenowy.

Osoby te skorzystają najbardziej na jedzeniu produktów takich jak makaron i ryż. W rzeczywistości oba te produkty spożywcze staną się dla nich fundamentalną częścią poprawy ogólnej wydajności.

Kolacja z makaronem

Tacy sportowcy muszą spożywać duże ilości węglowodanów, gdy stosują metodę gromadzenia zapasów glikogenu przed zawodami. W takich sytuacjach mięśnie i wątroba najpierw opróżniają się ze wszelkiego rodzaju złogów i odpadów w ciągu 24 – 48 godzin.

Następnie w maksymalny sposób nasycają swoje rezerwy glikogenu i wykorzystują dostępność tych składników odżywczych podczas cyklu aktywności fizycznej.

Strategie te są typowe dla sportów siłowych, jak podnoszenie ciężarów lub beztlenowych sportów wytrzymałościowych. Ponadto wiążą się z konsumpcją ryżu i makaronu w dużych ilościach, również podczas kolacji.

Przeczytaj również: Potrawy z ryżu – poznaj trzy wspaniałe przepisy!

Kiedy nie powinieneś jeść makaronu i ryżu w późnych godzinach wieczornych?

W przypadku prowadzących siedzący tryb życia osób, które nie ćwiczą regularnie, węglowodany spożywane w porze wieczornej lub nocnej pełnią rolę przede wszystkim funkcjonalną. A w tym konkretnym wypadku jest to opcja zbędna. Makaron i ryż mogą mieć większy sens w pierwszych posiłkach w ciągu dnia, szczególnie jeśli chodzi o zmniejszenie apetytu.

Najlepiej jednak unikać ich w późnych godzinach wieczornych i nocnych. Zamiast tego o wiele lepiej będzie spożywać białka oraz warzywa. Dlatego powinieneś spożywać duże posiłki, ale o niskiej zawartości („gęstości”) energii, które pozwalają Ci iść do łóżka i wypoczywać prawidłowo przez całą noc.

Nie powinny one dostarczać do Twojego organizmu glukozy, która nie będzie w trakcie snu używana ani przechowywana jako glikogen. Z biegiem lat węglowodany stają się mniej potrzebne. Zamiast tego rosnąć zaczyna zapotrzebowanie na białko, aby zapobiec uszkodzeniu i zniszczeniu mięśni.

Z tego powodu makaron i ryż, zarówno w nocy, jak i o każdej porze dnia, stają się drugorzędnymi lub wręcz zbędnymi pokarmami w diecie. Zamiast tego powinieneś skupić się przede wszystkim na białku i zdrowych tłuszczach.

Spożycie makaronu i ryżu w późnych godzinach wieczornych i w nocy powinno być ograniczone jedynie do osób uprawiających sporty wymagające pod względem fizycznym. W przeciwnym razie są to produkty niepotrzebne, które mogą prowadzić do przyrostu masy ciała.

A co w przypadku cukrzycy?

W takim przypadku konieczne jest odróżnienie pacjentów z cukrzycą typu 1 od pacjentów z cukrzycą typu 2. W przypadku tego pierwszego przypadku konieczne będzie spożywanie porcji węglowodanów pod wieczór i w nocy, aby w pełni kontrolować krzywą glukozy.

Miska ryżu

Jednak w przypadku tej drugiej odmiany choroby dobrym pomysłem będzie całkowite wyeliminowanie węglowodanów z kolacji. A być może nawet zrobić sobie niewielki post. W ten sposób możesz przyczynić się do zmniejszenia masy ciała i poprawić kontrolę glukozy. A takie rozwiązanie znacząco poprawi symptomatologię Twojej choroby i zmniejszy związane z nią komplikacje.

Parę słów w ramach podsumowania

Możesz jeść makaron i ryż w nocy, o ile powód wyboru tego rodzaju składników odżywczych jest związana z uprawianym przez Ciebie sportem. W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia lub tych, które chcą schudnąć, najlepszą rzeczą jest po prostu jak największe ograniczenie spożycia węglowodanów.

Najprostszą rzeczą w tych przypadkach jest niejedzenie ich w porze wieczornej i nocnej, ponieważ mniej prawdopodobne jest, że będziesz głodny podczas snu. Dlatego właśnie redukcja kalorii będzie mniej dokuczliwa. Nigdy o tej zasadzie nie zapominaj!

  • Roach PJ., Glycogen and its metabolism. Curr Mol Med, 2002. 2(2): 101-20.
  • Kanter M. High-Quality Carbohydrates and Physical Performance: Expert Panel Report. Nutr Today. 2018;53(1):35–39. doi:10.1097/NT.0000000000000238
  • Lopez Minguez J., Gómez Abellán P., Garaulet M., Timing of breakfast, lunch, and dinner. Effects on obesity and metabolic risk. Nutrients, 2019.