Czy mogę jeść makaron i ryż w nocy?
Dietetycy powszechnie uważają, że makaron lub ryż jako składnik kolacji nie są dobrym pomysłem. Ich zdaniem jedzenie tych produktów spożywczych w późnych godzinach wieczornych powoduje przybranie na wadze lub jest wręcz szkodliwe dla zdrowia.
Prawda jest taka, że zarówno makaron, jak i ryż tak naprawdę możesz spożywać w zasadzie o każdej porze dnia. Ale musisz jednocześnie wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. I właśnie dziś zaprezentujemy Ci je nieco bliżej.
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jest to, że makaron cechuje się wysoką kalorycznością i sporym poziomem energii. Dlatego właśnie rolą makaronu i ryżu w diecie jest dostarczanie naszemu organizmowi energii i pomoc ciału w regeneracji po wysiłku.
Zatem oba te składniki powinny być używane przede wszystkim do tego właśnie celu. Oczywiście w tych rozważaniach pomijamy zupełnie ich smak.
Czy zaleca się jeść makaron i ryż w nocy? Wiele już powiedziano o jedzeniu tych potraw na obiad lub kolację. Wszystko zależy jednak od warunków poszczególnych osób i wielu okoliczności towarzyszących. W tym artykule przedstawimy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat. Zapraszamy do lektury!
Kiedy bez problemu możesz jeść makaron i ryż w późnych godzinach wieczornych?
Jeśli nie spożywałeś dużych ilości węglowodanów w ciągu dnia i ćwiczyłeś w miarę intensywnie (szczególnie po południu), to z pewnością dobrym pomysłem będzie spożywanie potraw opartych o makaron lub ryż na kolację. Ich główną funkcją będzie wtedy pomoc w odzyskaniu sił. Pomogą Ci one zatem uzupełnić glikogen w mięśniach i wątrobie.
Jeśli ich nie zjesz i jednocześnie zamierzasz udać się na trening następnego dnia rano, ryzyko kontuzji mięśni wzrasta znacząco w takim przypadku. Dlatego też naprawdę ważne jest upewnienie się, że poziomy glukozy i glikogenu mięśniowego w Twoim organizmie są odpowiednie przed rozpoczęciem ćwiczeń o wysokiej intensywności.
Jeśli jednak chcesz schudnąć, możliwym rozwiązaniem może być całkowite wyeliminowanie węglowodanów ze swojej kolacji i uprawianie ćwiczeń podczas lekkiego poszczenia. Ale jeśli to zrobisz, to pamiętaj o tym, aby Twoje poranne ćwiczenia miały jedynie niską intensywność. Tylko w ten sposób uda Ci się zminimalizować ryzyko odniesienia kontuzji.
Zobacz także: Uprawianie sportu – 3 niewskazane sytuacje
Makaron? Tak, jeśli jesteś sportowcem!
Zjedzenie makaronu i ryżu na kolację może być dobrym rozwiązaniem dla sportowców. Ponadto jest godne uwagi także wtedy, gdy spożywasz stosunkowo niewiele węglowodanów o innych porach dnia.
Jedzenie makaronu lub ryżu w późnych godzinach wieczornych ma przede wszystkim na celu uzupełnienie zapasów energii. A to oznacza, że jest ono skierowane głównie do sportowców preferujących trening beztlenowy.
Osoby te skorzystają najbardziej na jedzeniu produktów takich jak makaron i ryż. W rzeczywistości oba te produkty spożywcze staną się dla nich fundamentalną częścią poprawy ogólnej wydajności.
Tacy sportowcy muszą spożywać duże ilości węglowodanów, gdy stosują metodę gromadzenia zapasów glikogenu przed zawodami. W takich sytuacjach mięśnie i wątroba najpierw opróżniają się ze wszelkiego rodzaju złogów i odpadów w ciągu 24 – 48 godzin.
Następnie w maksymalny sposób nasycają swoje rezerwy glikogenu i wykorzystują dostępność tych składników odżywczych podczas cyklu aktywności fizycznej.
Strategie te są typowe dla sportów siłowych, jak podnoszenie ciężarów lub beztlenowych sportów wytrzymałościowych. Ponadto wiążą się z konsumpcją ryżu i makaronu w dużych ilościach, również podczas kolacji.
Przeczytaj również: Potrawy z ryżu – poznaj trzy wspaniałe przepisy!
Kiedy nie powinieneś jeść makaronu i ryżu w późnych godzinach wieczornych?
W przypadku prowadzących siedzący tryb życia osób, które nie ćwiczą regularnie, węglowodany spożywane w porze wieczornej lub nocnej pełnią rolę przede wszystkim funkcjonalną. A w tym konkretnym wypadku jest to opcja zbędna. Makaron i ryż mogą mieć większy sens w pierwszych posiłkach w ciągu dnia, szczególnie jeśli chodzi o zmniejszenie apetytu.
Najlepiej jednak unikać ich w późnych godzinach wieczornych i nocnych. Zamiast tego o wiele lepiej będzie spożywać białka oraz warzywa. Dlatego powinieneś spożywać duże posiłki, ale o niskiej zawartości („gęstości”) energii, które pozwalają Ci iść do łóżka i wypoczywać prawidłowo przez całą noc.
Nie powinny one dostarczać do Twojego organizmu glukozy, która nie będzie w trakcie snu używana ani przechowywana jako glikogen. Z biegiem lat węglowodany stają się mniej potrzebne. Zamiast tego rosnąć zaczyna zapotrzebowanie na białko, aby zapobiec uszkodzeniu i zniszczeniu mięśni.
Z tego powodu makaron i ryż, zarówno w nocy, jak i o każdej porze dnia, stają się drugorzędnymi lub wręcz zbędnymi pokarmami w diecie. Zamiast tego powinieneś skupić się przede wszystkim na białku i zdrowych tłuszczach.
Spożycie makaronu i ryżu w późnych godzinach wieczornych i w nocy powinno być ograniczone jedynie do osób uprawiających sporty wymagające pod względem fizycznym. W przeciwnym razie są to produkty niepotrzebne, które mogą prowadzić do przyrostu masy ciała.
A co w przypadku cukrzycy?
W takim przypadku konieczne jest odróżnienie pacjentów z cukrzycą typu 1 od pacjentów z cukrzycą typu 2. W przypadku tego pierwszego przypadku konieczne będzie spożywanie porcji węglowodanów pod wieczór i w nocy, aby w pełni kontrolować krzywą glukozy.
Jednak w przypadku tej drugiej odmiany choroby dobrym pomysłem będzie całkowite wyeliminowanie węglowodanów z kolacji. A być może nawet zrobić sobie niewielki post. W ten sposób możesz przyczynić się do zmniejszenia masy ciała i poprawić kontrolę glukozy. A takie rozwiązanie znacząco poprawi symptomatologię Twojej choroby i zmniejszy związane z nią komplikacje.
Parę słów w ramach podsumowania
Możesz jeść makaron i ryż w nocy, o ile powód wyboru tego rodzaju składników odżywczych jest związana z uprawianym przez Ciebie sportem. W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia lub tych, które chcą schudnąć, najlepszą rzeczą jest po prostu jak największe ograniczenie spożycia węglowodanów.
Najprostszą rzeczą w tych przypadkach jest niejedzenie ich w porze wieczornej i nocnej, ponieważ mniej prawdopodobne jest, że będziesz głodny podczas snu. Dlatego właśnie redukcja kalorii będzie mniej dokuczliwa. Nigdy o tej zasadzie nie zapominaj!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Roach PJ., Glycogen and its metabolism. Curr Mol Med, 2002. 2(2): 101-20.
- Kanter M. High-Quality Carbohydrates and Physical Performance: Expert Panel Report. Nutr Today. 2018;53(1):35–39. doi:10.1097/NT.0000000000000238
- Lopez Minguez J., Gómez Abellán P., Garaulet M., Timing of breakfast, lunch, and dinner. Effects on obesity and metabolic risk. Nutrients, 2019.