Czy jesz mniej, ale wciąż przybierasz na wadze?

To może wydawać się niesamowite, ale to się jednak często zdarza. Jesz mniej, ale i tak przybierasz na wadze. Jak to się może stać? Co robisz źle? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym dzisiejszym artykule.
Czy jesz mniej, ale wciąż przybierasz na wadze?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To może wydawać się niesamowite, ale to się jednak często zdarza. Jesz mniej, ale i tak przybierasz na wadze. Jak to się może stać? Co robisz źle? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym dzisiejszym artykule.

Wszyscy znamy ludzi, którzy dużo jedzą i są szczupli, tak jak potrafimy wskazać osoby, które jedzą mniej, ale wciąż przybierają na wadze. Tajemnica tkwi w tym, dlaczego ci ostatni mają trudności z utrzymaniem optymalnej wagi.

W końcu jest to trudną sytuacją dla nich, ponieważ często odczuwają porażkę, a nawet poczucie winy, że nie są w stanie schudnąć, pomimo jedzenia w mniejszych ilościach.

Formuła odchudzania jest praktycznie uniwersalna. Opiera się na pierwszej zasadzie termodynamiki i jest właściwie dość prosta. Tracimy wagę, gdy zużywamy więcej energii niż dostarczamy jej z jedzenia.

Jest to naukowo udowodniona reguła i wiele osób traci na wadze, postępując zgodnie z nią. Jednak, jak we wszystkim, to równanie matematyczne samo w sobie nie przyniesie dobrych wyników, ponieważ masa ciała ma także swoje wymiary genetyczne, środowiskowe, pokarmowe i psychologiczne.

Tak więc, próbując schudnąć, musisz wziąć to wszystko pod uwagę.

Czy ty także jesz mniej, ale i tak przybierasz na wadze?

Przybierasz na wadze, chociaż mniej jesz. Zadajesz sobie pytanie: „dlaczego tak się dzieje?”. Oto kilka możliwych odpowiedzi:

Może to być spowodowane brakiem równowagi energetycznej

Podstawą utrzymania bilansu energetycznego są dwie różne koncepcje:

W grę wchodzą jednak inne czynniki, takie jak:

Odchudzanie się
  • Podstawowy metabolizm. Nasz organizm wymaga pewnej minimalnej dawki energii do wykonywania swoich najbardziej podstawowych funkcji. W rzeczywistości stanowi ona około 70% do 80% całkowitego dziennego wydatku energetycznego.
  • Ćwiczenia i aktywność fizyczna. Są to kalorie, które zużywamy na codziennych czynnościach lub intensywniejszych ćwiczeniach fizycznych.
  • Efekt termiczny żywności. Jest to energia, którą zużywamy na przyjmowanie pokarmu i trawienie.

Przybieramy na wadze, gdy dostarczamy do naszego organizmu więcej kalorii, niż zużywamy. I analogicznie tracimy wagę, gdy zużywamy więcej kalorii niż zjadamy z pożywieniem. W związku z tym jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów na odchudzanie jest ograniczenie liczby spożywanych kalorii. Innymi słowy, jesz wtedy mniej.

No dobrze, ale co z ludźmi, którzy przybierają na wadze, nawet gdy jedzą mniej? Co u licha robią źle? W dalszej części naszego artykułu zaprezentujemy Ci szereg istotnych informacji na ten temat.

Bardzo prostą formułą odchudzania jest zużywanie po prostu większej liczby kalorii niż zjadamy. Nie możemy jednak ignorować innych czynników wpływających na ten proces.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Bomby kaloryczne to nie tylko fast foody!

Jesz mniej, ale wciąż przybierasz na wadze?

Rola Twojego metabolizmu

Nasz organizm uwielbia równowagę pod każdym względem. Ma własne mechanizmy równoważące jego pH, temperaturę, ciśnienie krwi i oczywiście wagę. Kiedy wykryje istotne ograniczenie kalorii i związaną z tym utratę wagi, wszczyna alarm.

W ten sposób przechodzi w tryb oszczędzania kalorii – całkowicie wbrew naszej woli. Tak więc nasze ciało aktywuje wtedy serię reakcji hormonalnych w celu oszczędzania energii. Dzieje się to zupełnie automatycznie.

Jedną z pierwszych rzeczy, które się wtedy zdarzają, jest spowolnienie podstawowego metabolizmu i zmniejszenie uczucia sytości. Z kolei poziom hormonów związanych z odczuwaniem głodu wzrasta.

Jak widać, podstawowy metabolizm ma ogromne znaczenie w całkowitej liczbie kalorii spożywanych przez cały dzień. Tak więc w tym przypadku zużywamy mniej, nawet gdy jemy mniej, a nasza waga po prostu zatrzymuje się w miejscu. W niektórych przypadkach nawet wzrasta.

Zużywaj więcej energii, aby schudnąć

Ogólnie rzecz biorąc mniejsze ilości jedzenia to najlepszy sposób na utratę wagi. Wynika to z tego, że spożywamy wtedy po prostu mniej kalorii. Jednak, jak wspomnieliśmy już powyżej, nie możemy po prostu zmniejszyć liczby spożywanych kalorii w niekontrolowany sposób, ponieważ wtedy nasz metabolizm staje się znacznie wolniejszy.

Diety niskokaloryczne oprócz tego, że działają zupełnie inaczej na poziomie metabolicznym, prowadzą do niedoboru składników odżywczych i braku energii. W ten sposób mogą doprowadzić nas do stanu apatii, osłabienia, a nawet złego nastroju.

Ćwiczenia fizyczne

Dlatego też o wiele ważniejsze jest, aby zużywać więcej energii zamiast zmniejszać liczbę spożywanych kalorii. Ćwiczenia fizyczne i codzienna aktywność są niezbędne do utrzymania zdrowego metabolizmu, odpowiedniej modulacji poziomu hormonów, zwiększenia masy mięśniowej i zmniejszenia masy tłuszczowej.

Ponadto ćwiczenia fizyczne i wszelkie formy aktywności fizycznej są niezbędne do utrzymania zdrowego, aktywnego metabolizmu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Sport na świeżym powietrzu – jakie ćwiczenia uprawiać?

Znaczenie masy mięśniowej

Nasze mięśnie są jednym z tych układów ciała, które najbardziej zużywają energię, nawet gdy nic nie robimy. Osoba z wyższym procentem masy mięśniowej będzie miała wyższy podstawowy metabolizm niż osoba z niższym wskaźnikiem tkanki mięśniowej.

Tak więc ograniczenie składników odżywczych najbardziej wpływa najpierw na naszą masę mięśniową. Na przykład organizm będzie szukał innych źródeł glukozy, gdy będzie mu brakowało tego, co zapewniała do tej pory spożywana przez nas żywność.

Możesz tego nie wiedzieć, ale jedną z głównych rezerw glukozy, którą mamy, jest tłuszcz i masa mięśniowa. Właśnie tej drugiej będziemy zużywać przede wszystkim w przypadku ograniczenia liczby kalorii. Rezultatem jest utrata masy mięśniowej, która dodatkowo zmniejsza nasz wydatek energetyczny.

W tym momencie musimy zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia. Oczywiście wiąże się to z negatywnymi konsekwencjami, o których wspomnieliśmy powyżej. Dlatego właśnie niektórzy ludzie przybierają na wadze, nawet jeśli jedzą mało. A to dlatego, że tak mało zużywają energii, że trudno jest im jeść jeszcze mniej.

Paradoksalnie, czasami mniejsze ilości jedzenia nie będą równoznaczne z utratą wagi. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić w takim wypadku, jest oddanie się w ręce profesjonalisty i wdrożenie zdrowych nawyków życia, które pozwolą Ci zrzucić wagę i utrzymać nową, zdrową sylwetkę oraz codzienną rutynę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McNab BK., What determines the basal rate of metabolism? J Exp Biol, 2019.
  • MArtin CK, et al. Effect of calorie restriction on resting metabolic rate and spontaneous physical activity . Obesity (Silver Spring) Diciembre 2007. 15(12):2964-73.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.