Czy codzienny prysznic jest szkodliwy dla zdrowia?

Twoja skóra jest narządem, który jest najbardziej dotknięty podczas kąpieli. Czy codzienny prysznic jest szkodliwy dla zdrowia, czy nie? W tym artykule omówimy to pytanie.
Czy codzienny prysznic jest szkodliwy dla zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia, 2022

„Codzienny prysznic może być szkodliwy dla zdrowia”. Niezależnie od tego, czy to stwierdzenie jest mitem, dzisiejszy artykuł dostarczy Ci przydatnych informacji na ten temat. Poznasz także kilka wskazówek dotyczących dobrej higieny osobistej podczas kąpieli.

Jak wiesz, każdy nawyk, nawet zdrowy, może zaszkodzić, jeśli jest praktykowany w nadmiarze. I na tym właśnie polega problem ze zbyt częstym braniem prysznica. Wiele osób nie potrafi określić, kiedy jest go za dużo.

Kiedy mówimy o nawykach higieny osobistej, zawsze chcemy mieć pewność, że wykonujemy je we właściwy sposób. To pozwala nam osiągnąć idealną równowagę i uniknąć szkód dla naszego ciała. Wiemy, że skóra jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała. Ale to nie wszystko. Jest również naszym największym organem i najbardziej narażonym na atak bakterii.

Mamy tendencję do brania prysznica kilka razy dziennie z wielu powodów. Czasem chcemy się ochłodzić po upalnym dniu, innym razem umyć po treningu lub wziąć gorący prysznic dla relaksu. Ale uważaj! Jak wspomnieliśmy wcześniej, nawyki wykonywane w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Powody, dla których nie należy brać prysznica zbyt często w ciągu dnia

This woman is taking a shower.

Składniki stosowane w produktach pod prysznic

Wiemy lub powinniśmy wiedzieć, że większość produktów, których używamy pod prysznicem, zawiera dużą ilość substancji chemicznych, takich jak parabeny i ksenoestrogenyDotyczy to także pewnych produktów ropopochodnych, które w oczywisty sposób mają szkodliwy wpływ na nasze samopoczucie. Często kojarzone są nawet z niektórymi rodzajami raka.

Twoja skóra jest rozległym i złożonym narządem. Dbaj o nią!

Warto powtórzyć, że Twoja skóra jest największym organem Twojego ciała. Powinnaś o nią dbać najlepiej jak potrafisz. Skóra zawiera wiele olejków i różnych naturalnych substancji, na które codzienny prysznic może drastycznie wpłynąć, jeśli bierzesz go zbyt wiele razy dziennie.

Dlatego należy unikać kilkukrotnego mycia skóry tego samego dnia. Przestrzegając tej zasady, będziesz w stanie zachować naturalne składniki skóry, takie jak flora bakteryjna. Ten element jest jednym z najważniejszych i ma kluczowe znaczenie dla ochrony przed obcymi substancjami.

Codzienny prysznic a wskazówki dotyczące utrzymania higieny

Showering daily with hot water may not be great for your health.

Wiemy, że codzienny prysznic sam w sobie nam nie szkodzi. Jednak to, co może szkodzić, to zbyt częste branie prysznica w ciągu dnia i stosowanie zbyt dużej ilości silnych produktów chemicznych na skórę. Biorąc to pod uwagę, przygotowaliśmy listę wskazówek, jak zachować higienę pod prysznicem.

  • Nie przesadzaj z gorącą wodą. Większość ludzi uwielbia każdy pretekst, aby wziąć przyjemny gorący prysznic. Należy jednak pamiętać, że przedłużona ekspozycja na gorącą wodę może nasilać problemy ze skórą właściwą. Jeśli więc chcesz cieszyć się ciepłą wodą, bierz krótki codzienny prysznic i wybierz bardziej umiarkowaną temperaturę.
  • Staraj się używać delikatnego mydła z niewielką ilością składników chemicznych. Jeśli uda Ci się dostać naturalne mydło, będzie to jeszcze lepsze dla Twojej skóry!
  • Najlepszym sposobem na nałożenie maseczki na twarz jest robienie tego przed prysznicem, a nie po wyjściu z kabiny. W ten sposób Twoja skóra nie wchłonie żadnych drażniących substancji chemicznych, które mogą być obecne w masce. Wykorzystaj codzienny prysznic na zadbanie o cerę.
  • Po zastosowaniu produktów takich jak mydło, szampon i inne należy je dokładnie spłukać, aby po wyjściu spod prysznica na skórze nie pozostał nadmiar produktów, ponieważ mogą wysuszać skórę.

Nie zalecamy wycierania skóry przez pocieranie szorstkim ręcznikiem. Może to spowodować, że będzie podrażniona i przesuszona. Zamiast tego sugerujemy delikatne osuszenie skóry i nałożenie wysokiej jakości kremu nawilżającego.

Jaka jest najlepsza temperatura wody, którą powinien mieć codzienny prysznic?

Na zakończenie tego artykułu chcemy również zwrócić uwagę na znaczenie temperatury wody. Oto kilka wskazówek.

Aby uzyskać chłodniejszy prysznic, zalecamy około 24 °C ( 75 °F), co wspaniale napnie skórę. Jeśli potrzebujesz cieplejszego prysznica, powinnaś wybrać temperaturę około 30 °C ( 86 °F), która pozwoli na relaks całego ciała.

Podobnie gorąca woda o temperaturze około 40 °C ( 104 °F) będzie miała orzeźwiający efekt. Tak, dobrze przeczytałaś: orzeźwiający. W tej temperaturze nasze ciało zaczyna wydzielać własne ciepło, tworząc w ten sposób uczucie świeżości. Jednak zalecamy, aby codzienny prysznic nie miał zbyt gorącej wody.

To może Cię zainteresować ...
Branie prysznica – nie popełniaj tych 5 częstych błędów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Branie prysznica – nie popełniaj tych 5 częstych błędów

Branie prysznica. Wielu z nas uważa, że pieniące się produkty zapewniają lepszy peeling pod prysznicem. Ale w rzeczywistości jest odwrotnie.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.