Czułość - podstawa każdego związku

Mimo tego, że każdy związek ma swoje wzloty i upadki, musimy być zawsze skłonni do zaoferowania wsparcia, niezależnie od okoliczności.
Czułość - podstawa każdego związku

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2019

Czułość jest potrzebna zwłaszcza wtedy, kiedy czujemy się samotne lub gdy mamy zły dzień. Tego rodzaju bezwarunkowe wsparcie pomaga nam zrekonstruować naszą samoocenę.

Wsparcie naszych partnerów jest czymś niezastąpionym. W chwilach kryzysowych ich czułość jest najważniejszym filarem naszego emocjonalnego świata.

Dzisiaj się nad tym zastanowimy.

Czułość – czy zawsze na nią zasługujemy?

Wszyscy popełniamy błędy i robimy głupstwa, które wpływają na nasze związki. Oczywiście, istnieją pewne granice i to od naszego partnera zależy, czy nam wybaczy czy też nie.

Mniszek lekarski

Czasem zdarzają się sytuacje, podczas których liczymy na bezwarunkowe wsparcie naszego partnera. Oczekujemy od niego empatii i bliskości. Tylko jego czułość jest w stanie sprawić, że staniemy na nogi.

Kryzys osobisty

Każda z nas przechodzi przez lepsze i gorsze momenty. Związki same w sobie nie gwarantują szczęścia na zawsze. W grę wchodzi cała seria czynników, które wpływają na nasze emocje.

Kryzys osobisty może pojawić się z powodu wykonywanej pracy lub jej braku. Czasem dochodzi do sytuacji, w których nasze plany okazują się fiaskiem.

  • Wszystkie wspomniane problemy mogą sprawić, że zaniedbamy naszych partnerów.
  • Oczywiście, w dalszym ciągu ich kochamy. Jednakże, w sposób nieświadomy, oddalamy się od nich.

Wartość słowa “przepraszam”

Niełatwo jest poprosić o wybaczenie. I niełatwo jest też wybaczyć… Jeżeli popełniamy błąd i nasz partner jest w stanie nam przebaczyć, z pewnością pomoże to nam naprawić popełnione szkody i odbudować utraconą samoocenę.

Ale… Co zrobić, żeby nam przebaczył?

  • Miłość nie wszystko wybacza… Zdrada, na przykład, pozostawia po sobie ślad już na zawsze.
  • Musimy mieć świadomość tego, co dla naszego partnera jest nieprzekraczalną granicą… Kłamstwa, egoizm, manipulacje – tutaj samo słowo “przepraszam” nie pomoże.
  • W trakcie kryzysów osobistych oddalamy się od najbliższych, ponieważ walczymy z ogromną ilością wątpliwości. Czułość jest w tym przypadku najepszym remedium.
Związek oparty o czułość

Wybaczenie jest czymś niezwykle szlachetnym. Dzięki niemu pozbywamy się wewnętrznego cierpienia i tworzymy nowe ścieżki, które nas zjednoczą.

Akceptuję Twój błąd, rozumiem go uwalniam Cię z poczucia winy. Wybaczenie zamyka pewne etapy, ale równocześnie otwiera inne.

Kiedy mój świat upada, a Ty pomagasz mi go podnieść…

Pamiętajmy, że związek nie jest organizmem stabilnym. Jako istota żywa przechodzi przez cykle i kryzysy, z których powinnyśmy wyciągać wnioski.

  • Jeżeli jedna strona podupada, ta druga powinna zastosować środki, które sprawią, że więź się odrodzi. Życie w związku to bycie swego rodzaju architektem emocjonalnym. Nie ma tam miejsca dla egoizmu.
  • Nie ma potrzeby brania odpowiedzialności za partnera. Trzeba być oparciem i pomocą w trudnych chwilach.

Nie zmuszajmy, nie róbmy wyrzutów… Chodzi o to, żeby tworzyć mosty, które pomogą obu stronom przetrwać trudne chwile.

Serce na linie

To normalne, że mamy trudności z wybaczaniem. Ale jeżeli miłość wciąż istnieje, to od nas zależy, czy zaakceptujemy błędy naszej drugiej połówki.

Każdy związek jest inny i posiada własny język. Czułość i wsparcie w trudnych momentach tworzą najsilniejsze więzi, dzięki którym stajemy się silniejsi i bardziej doświadczeni.

Nie zapominaj o własnej samoocenie, ponieważ siła ducha i wiara w samą siebie to najważniejsze aspekty w życiu każdego człowieka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.