Czułość – podstawa każdego związku

9 lipca, 2019
Mimo tego, że każdy związek ma swoje wzloty i upadki, musimy być zawsze skłonni do zaoferowania wsparcia, niezależnie od okoliczności.

Czułość jest potrzebna zwłaszcza wtedy, kiedy czujemy się samotne lub gdy mamy zły dzień. Tego rodzaju bezwarunkowe wsparcie pomaga nam zrekonstruować naszą samoocenę.

Wsparcie naszych partnerów jest czymś niezastąpionym. W chwilach kryzysowych ich czułość jest najważniejszym filarem naszego emocjonalnego świata.

Dzisiaj się nad tym zastanowimy.

Czułość – czy zawsze na nią zasługujemy?

Wszyscy popełniamy błędy i robimy głupstwa, które wpływają na nasze związki. Oczywiście, istnieją pewne granice i to od naszego partnera zależy, czy nam wybaczy czy też nie.

Mniszek lekarski

Czasem zdarzają się sytuacje, podczas których liczymy na bezwarunkowe wsparcie naszego partnera. Oczekujemy od niego empatii i bliskości. Tylko jego czułość jest w stanie sprawić, że staniemy na nogi.

Kryzys osobisty

Każda z nas przechodzi przez lepsze i gorsze momenty. Związki same w sobie nie gwarantują szczęścia na zawsze. W grę wchodzi cała seria czynników, które wpływają na nasze emocje.

Kryzys osobisty może pojawić się z powodu wykonywanej pracy lub jej braku. Czasem dochodzi do sytuacji, w których nasze plany okazują się fiaskiem.

  • Wszystkie wspomniane problemy mogą sprawić, że zaniedbamy naszych partnerów.
  • Oczywiście, w dalszym ciągu ich kochamy. Jednakże, w sposób nieświadomy, oddalamy się od nich.

Wartość słowa „przepraszam”

Niełatwo jest poprosić o wybaczenie. I niełatwo jest też wybaczyć… Jeżeli popełniamy błąd i nasz partner jest w stanie nam przebaczyć, z pewnością pomoże to nam naprawić popełnione szkody i odbudować utraconą samoocenę.

Ale… Co zrobić, żeby nam przebaczył?

  • Miłość nie wszystko wybacza… Zdrada, na przykład, pozostawia po sobie ślad już na zawsze.
  • Musimy mieć świadomość tego, co dla naszego partnera jest nieprzekraczalną granicą… Kłamstwa, egoizm, manipulacje – tutaj samo słowo „przepraszam” nie pomoże.
  • W trakcie kryzysów osobistych oddalamy się od najbliższych, ponieważ walczymy z ogromną ilością wątpliwości. Czułość jest w tym przypadku najepszym remedium.
Związek oparty o czułość

Przeczytaj również: Przytulanie – najlepszy lek na niepewność

Wybaczenie jest czymś niezwykle szlachetnym. Dzięki niemu pozbywamy się wewnętrznego cierpienia i tworzymy nowe ścieżki, które nas zjednoczą.

Akceptuję Twój błąd, rozumiem go uwalniam Cię z poczucia winy. Wybaczenie zamyka pewne etapy, ale równocześnie otwiera inne.

Kiedy mój świat upada, a Ty pomagasz mi go podnieść…

Pamiętajmy, że związek nie jest organizmem stabilnym. Jako istota żywa przechodzi przez cykle i kryzysy, z których powinnyśmy wyciągać wnioski.

  • Jeżeli jedna strona podupada, ta druga powinna zastosować środki, które sprawią, że więź się odrodzi. Życie w związku to bycie swego rodzaju architektem emocjonalnym. Nie ma tam miejsca dla egoizmu.
  • Nie ma potrzeby brania odpowiedzialności za partnera. Trzeba być oparciem i pomocą w trudnych chwilach.

Nie zmuszajmy, nie róbmy wyrzutów… Chodzi o to, żeby tworzyć mosty, które pomogą obu stronom przetrwać trudne chwile.

Serce na linie

To normalne, że mamy trudności z wybaczaniem. Ale jeżeli miłość wciąż istnieje, to od nas zależy, czy zaakceptujemy błędy naszej drugiej połówki.

Przeczytaj również: Oczekiwania innych nie są miarą Twojego szczęścia

Każdy związek jest inny i posiada własny język. Czułość i wsparcie w trudnych momentach tworzą najsilniejsze więzi, dzięki którym stajemy się silniejsi i bardziej doświadczeni.

Nie zapominaj o własnej samoocenie, ponieważ siła ducha i wiara w samą siebie to najważniejsze aspekty w życiu każdego człowieka.