Czosnek - jak wykorzystać go w leczeniu nadciśnienia

Czy wiesz, że według wielu badań czosnek jest jednym z naturalnych składników, które można wykorzystać do ochrony zdrowia serca? To prawda! W połączeniu z odpowiednim leczeniem i zdrowym stylem życia czosnek może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) i regulować ciśnienie krwi.
Czosnek - jak wykorzystać go w leczeniu nadciśnienia
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia, 2022

Czy cierpisz na nadciśnienie? Czy masz bliskiego członka rodziny, który zaczyna mieć problemy z kontrolowaniem ciśnienia krwi? Pierwszym krokiem jest zawsze przestrzeganie zaleceń lekarza. Jest on jedyną osobą uprawnioną do przepisania właściwego leczenia dla Twojego stanu.

Obecnie istnieje ogromna różnorodność leków przeznaczonych do leczenia nadciśnienia tętniczego, w tym:

  • Diuretyki tiazydowe, takie jak hydrochlorotiazyd.
  • Inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę, takie jak kaptopryl.
  • Blokery receptora angiotensyny II, takie jak losartan.
  • Blokery kanału wapniowego, takie jak amlodypina.

Ważna jest również świadomość konieczności zmiany złych nawyków związanych ze stylem życia. Poprawa diety, ograniczenie spożycia cukru, tłuszczów nasyconych i soli (co zostało potwierdzone w badaniu przeprowadzonym przez Papieski Uniwersytet Katolicki w Chile) oraz codzienne ćwiczenia to bez wątpienia jedne z najlepszych sposobów regulowania ciśnienia krwi. Jest jednak jeden domowy środek, o którym warto pamiętać: czosnek.

Czosnek – pożądane właściwości

Czy wiesz, że czosnek może być używany do ochrony zdrowia serca ? Zostało to potwierdzone w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Valladolid w Hiszpanii. Może to być świetny sposób na obniżenie złego cholesterolu i regulację ciśnienia krwi. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby ostatecznie wykazać te skutki w przypadku ludzi i określić ilość czosnku niezbędną do uzyskania tych korzyści.

Dzisiaj chcemy pokazać Ci przepisy, które mogą pomóc kontrolować ciśnienie krwi, gdy są stosowane równolegle z leczeniem i omówionymi wcześniej nawykami zdrowego stylu życia.

1. Sól czosnkowa do kontrolowania nadciśnienia

Allicyna to enzym leczniczy obecny w czosnku i to właśnie ten enzym zapewnia nam większość korzyści dla zdrowia serca. Warto więc o tym pamiętać. Być może zainteresuje Cię również fakt, że starożytni Grecy i Rzymianie używali czosnku jako swego rodzaju codziennego leku do leczenia chorób i wzmacniania serca.

Nie zapominaj, że czosnek jest jednym z najlepszych istniejących naturalnych antybiotyków i że jest również podstawowym składnikiem diety śródziemnomorskiej, która jest uważana za najzdrowszą na świecie. Dieta ta jest o tyle zdrowa, że ogranicza użycie soli i wykorzystuje głównie zdrowe tłuszcze, między innymi oliwę z oliwek. W rzeczywistości, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez szpital Jaén, oliwa z oliwek jest wysoce zalecana, jeśli chodzi o promowanie zdrowia serca.

Chcesz wiedzieć, jak całkowicie wyeliminować sól z potraw, zastępując ją „solą czosnkową”? Oto jak możesz ją przygotować:

Składniki do zrobienia własnej soli czosnkowej

  • 6 całych czosnków
  • 2 łyżki oliwy z oliwek extra vergine

Przygotowanie

  • To jest naprawdę proste. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest obranie ząbków czosnku i podsmażenie ich na patelni z oliwą z oliwek. Gdy nabiorą złotego koloru, wyłącz ogień. Uważaj, żeby się nie przypaliły!
  • Następnie odcedź oliwę z oliwek, aby pozostały chrupiące i nie zatrzymywały wilgoci, i umieść je w szklanym słoju. Za każdym razem, gdy potrzebujesz trochę dodatków, aby Twoje potrawy były smaczniejsze, wystarczy zetrzeć trochę tego czosnku i dodać do potrawy. Zobaczysz, że dodaje on daniom miłego akcentu!

2. Czosnek na pusty żołądek

Czosnek

Pomimo tego, w co wielu wierzy w dzisiejszych czasach, spożywanie czosnku na pusty żołądek nie przyniesie żadnych dodatkowych korzyści dla zdrowia. Samo włączenie go do diety jest jednak naprawdę zdrowe i wysoce zalecane.

Jak stosować czosnek

  • Idealnie byłoby jeść dwa ząbki czosnku na szklankę wody.
  • Możliwe, że to lekarstwo może wydawać się nieco mocne, ale gdy rozważysz wszystkie korzyści, warto zdobyć się na ten mały poranny wysiłek.
  • Jeśli martwisz się, że może to powodować nieświeży oddech, wystarczy wypić trochę soku z cytryny lub przeżuć listek mięty. Zapach zniknie niemal natychmiast!

3. Czosnek marynowany w oliwie z oliwek

Czosnek w oliwie

To doskonały pomysł. Czosnek marynowany w oliwie z oliwek jest starożytnym lekarstwem, które można wykorzystać do kontrolowania nadciśnienia w bardzo prosty sposób. Nie wspominając o tym, że jest to również bardzo smaczny i oryginalny surowiec kulinarny.

Składniki

  • 20 główek czosnku
  • 900 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • Szklany słoik

Sposób przygotowania

  • Pierwszą rzeczą do zrobienia jest obranie czosnku i przecięcie ząbków na pół. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to napełnić wybrany szklany słoik oliwą z oliwek i dodać przygotowany czosnek.
  • Przed rozpoczęciem używania należy odczekać trzy tygodnie. Doskonałym sposobem na skorzystanie z zalet tego środka w celu obniżenia wysokiego ciśnienia krwi jest codzienne spożywanie oliwy z chlebem. Zaleca się również spożywanie codziennie dwóch ząbków czosnku.

4. Herbata czosnkowa

Herbata czosnkowa

Herbata z czosnku to kolejny starożytny środek, który jest bardzo przydatny, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie naszego serca.

Jeśli na przykład zdecydujesz się zjeść te dwa ząbki czosnku rano, herbatę możesz pić w południe. Oba te sposoby są bardzo skuteczne w leczeniu nadciśnienia. Zobacz, jak ją przygotować:

Składniki

  • 1 ząbek czosnku
  • 1 szklanka wody
  • Trochę startego imbiru
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • Łyżka miodu

Sposób przygotowania

  • Zacznij od podgrzania wody. Gdy zacznie się gotować, dodaj zmiażdżony ząbek czosnku, starty imbir i łyżkę miodu. Dobrze wymieszaj i gotuj przez około 20 minut. Następnie przecedź zawartość, a otrzymasz herbatę czosnkową.
  • Następnie dodaj sok z cytryny. To naprawdę pyszne i zdrowe!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kwak JS, Kim JY, Paek JE, Lee YJ et al. Garlic powder intake and cardiovascular risk factors: a meta-analysis of randomized controlled clinical trials. Nutr Res Pract. 2014 Dec;8(6):644-54.
  • Rivlin RS. Historical perspective on the use of garlic. J Nutr. 2001 Mar;131(3s):951S-4S.
  • Matsutomo T. Potential benefits of garlic and other dietary supplements for the management of hypertension. Exp Ther Med. 2020 Feb;19(2):1479-1484.
  • Luis D, Aller R. Ajo y riesgo cardiovascular. An. Med. Interna (Madrid). 2008;25(5):237-240.
  • Xiong XJ, Wang PQ, Li SJ, Li XK et al. Garlic for hypertension: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Phytomedicine. 2015 Mar 15;22(3):352-61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.