Czego nie należy jeść na noc: najgorsze produkty
Jeśli chcesz się dobrze wyspać, powinnaś wiedzieć, jakich produktów nie należy jeść na noc. W przeciwnym wypadku obciążysz swój żołądek, który będzie musiał przez długi czas męczyć się z ich trawieniem.
Gdy mamy zamiar kłaść się spać, często zachciewa nam się jeść. Jeden z błędów, które w znaczącym stopniu odbijają się na naszym zdrowiu, to objadanie się przed pójściem spać. Niektórych produktów spożywczych nie należy jeść na noc, ponieważ cechuje je wydłużony czas trawienia. Tym samym ich wieczorna konsumpcja może okazać się szkodliwa.
Takie działanie może wywołać uczucie ogólnego dyskomfortu i bezsenność. Dlatego też na noc warto zjeść lekki posiłek z dodatkiem węglowodanów i białek, który nasyci Cię na tyle, że prześpisz spokojnie całą noc.
Jedzenie w nocy: dobre czy złe?
Nasze życie profesjonalne i osobiste często sprawia, że kolacja to jedyny moment w ciągu całego dnia, w którym spotykają się ze sobą wszyscy członkowie rodziny. W ciągu całego dnia zapewne zjadasz przekąski i czekasz z niecierpliwością na powrót do domu i zjedzenie jedynego dużego posiłku w ciągu dnia, który zazwyczaj przypada na noc.
Jednak takie zachowanie może nieść ze sobą skutki uboczne, które uniemożliwią zaznanie odpowiedniej ilości odpoczynku w nocy. Kładąc się do łóżka możesz zacząć odczuwać między innymi utrudnione i spowolnione trawienie.
Niestrawność może ciągnąć się aż do rana, przez co wstając nie będziesz miała wystarczająco dużo energii, aby zabrać się za wykonywanie swoich obowiązków.
Jakich produktów spożywczych nie należy jeść na noc?
Chociaż trudno jest zachować pełną kontrolę nad tym, co jesz, gdy jesteś poza domem, możesz wykorzystać kolacje, aby zadbać o swoją dietę i zdrowie.
W tym celu powinnaś unikać jedzenia na kolację poniższych produktów spożywczych.
Fast foody
Nie warto ich jeść w jakiejkolwiek porze dnia. Jednak fast foody jedzone na noc przynoszą organizmowi jedynie rafinowane cukry i szybko wchłaniane węglowodany, które obciążą Twój żołądek i nie pozwolą Ci ich właściwie strawić.
Poza tym nie zapominaj, że chociaż takie produkty spożywcze zaspokajają głód, to nie zapewniają organizmowi żadnych składników odżywczych, które pozwalają mu zachować właściwą równowagę. Właśnie dlatego powinnaś starać się unikać takich pokarmów jak pizza, frytki, czy hamburgery.
Przeczytaj również: Zaparcia – możesz sobie z nimi poradzić za pomocą ananasa
Cukry proste
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, cukry proste i rafinowane są błyskawicznie trawione przez układ pokarmowy. Z tego powodu wywołują nagły skok cukru we krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca oraz problemów trawiennych. Z kolei cukry złożone zawarte w zbożach i warzywach zapewniają sytość podczas długich okresów odpoczynku.
Czerwone mięso
Czerwone mięsa są trudne do strawienia, ponieważ zwierają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz wysokie poziomy sodu i białek. Taka mieszanka wywołuje przedłużone i niewygodne procesy trawienne. Lepiej jest wybierać lżejsze mięsa, które nie zawierają dużych ilości tłuszczu, pomagają Ci zachować sytość oraz wpływają korzystnie na Twoje zdrowie.
Ostre potrawy
Jeżeli masz wrażliwy układ pokarmowy, ostre potrawy mogą wywołać stan zapalny i podrażnienia podczas trawienia. W związku z tym mogą pojawić się takie przykre dolegliwości jak gazy czy refluks. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa się, gdy tuż po kolacji kładziesz się spać.
Właśnie dlatego nie należy jeść na noc ostrych papryczek i ich pochodnych.
Przeczytaj również: Niskokaloryczna i lekkostrawna kolacja – 7 pomysłów
Słodkie płatki śniadaniowe
Słodkie płatki śniadaniowe mogą wywoływać takie same problemy trawienne jak wszystkie inne słodycze, a nawet większe, jeżeli dodano do nich sztuczne słodziki lub cukry rafinowane. Takie dodatki zakwaszają żołądek, pogarszając jakość składników odżywczych i wywołując dużą kwasowość kwasu żołądkowego.
Poza tym cukier rafinowany obecny w słodkich płatkach śniadaniowych nie tylko nie zawiera wartości odżywczych, ale również pogarsza trawienie, którego Twój organizm potrzebuje, aby przyswajać wapń i witaminy z grupy B.
Kofeina
Kofeina znajduje się w takich produktach jak kawa czy herbata. Wiadomo, że jej główna funkcja to pobudzanie i zwiększanie koncentracji, co może przeszkadzać w zaznaniu odpoczynku w nocy.
Warto również unikać spożywania obfitych posiłków lub dokładek. Lepiej jest jeść z konieczności a nie lęku, spożywając większe posiłki na śniadanie i obiad. Pamiętaj o powiedzeniu: “Śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Poti JM., Braga B., Qin B., Ultra processed food intake and obesity: what really matters for heatlh- processing or nutrient content? Curr Obes Rep, 2017. 6 (4): 420-431.
- Varghese S., Kubatka P., Rodrigo L., Gazdikova K., et al., Chili pepper as a body weight loss food. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68 (4): 392-401.
- Hannou SA., Haslam DE., McKeown NM., Herman MA., Fructose metabolism and metabolic disease. J Clin Invest, 2018. 128 (2): 545-555.