Ćwiczenia regulujące poziom hormonów

Mówiąc ogólnie, ćwiczenia – niezależnie od tego czy są lekkie, umiarkowane czy intensywne – aktywują działanie hormonów w Twoim organizmie. Dowiedz się wszystkiego co trzeba wiedzieć o wpływie aktywności fizycznej na gospodarkę hormonalną!
Ćwiczenia regulujące poziom hormonów
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy wiesz, że istnieją ćwiczenia regulujące poziom hormonów? Hormony to różnego rodzaju substancje produkowane przez układ dokrewny. Współdziałają one z układem nerwowym  i są odpowiedzialne za to jak się zachowujemy, jak myślimy i co czujemy.

Hormony odgrywają także bardzo ważną rolę w naszych organizmach ze względu na to, że zapewniają nam możliwość wzrostu i rozwoju fizycznego. Przysadka mózgowa odpowiedzialna jest za produkcję hormonu wzrostu u dzieci i młodzieży.

Dlatego właśnie warto wiedzieć na czym polegają ćwiczenia regulujące poziom hormonów. Dzięki nim możesz w zaskakująco łatwy sposób zadbać o swoje zdrowie!

Poza wymienionymi powyżej funkcjami, hormony mają wpływ na:

  • Aktywowanie lub dezaktywowanie enzymów
  • Regulowanie cyklu reprodukcyjnego
  • Kontrolę zużycia i magazynowania energii
  • Sprawne funkcjonowanie wielu organów
  • Determinowanie cech płciowych.

Jednakże aby w pełni zrozumieć, jak naprawdę działają hormony, musisz wiedzieć, że dzielą się one na różne typy. Każdy z nich pełni inną rolę w naszych organizmach.

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy szczegółowo zasady działania najważniejszych hormonów oraz ich role. Przede wszystkim zaś powiemy Ci na czym polegają ćwiczenia regulujące poziom hormonów.

Rodzaje hormonów

Oto lista najważniejszych rodzajów hormonów:

  • Progesteron: jajniki, macica i  gruczoły mlekowe wydzielają ten hormon aby regulować cykle menstruacyjne.
  • Insulina zwiększa zużycie glukozy przez organizm i zmniejsza poziom cukru we krwi.
  • Tyroksyna: tarczyca i gruczoły przytarczyczne produkują ten hormon. Reguluje on sposób, w jaki organizm przyswaja i przetwarza wapń i fosforany.
W naszych organizmach obecnych jest wiele rodzajów hormonów.
  • Adrenalina: adrenalinę produkują nadnercza. Jej działanie to przede wszystkim zwiększanie tempa bicia serca i obkurczanie naczyń krwionośnych. W ten właśnie sposób adrenalina sprawia, że nasze ciało jest w stanie pogotowia w sytuacjach stresowych.
  • Serotonina: serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który kontroluje nasz nastrój, apetyt i poczucie senności.
  • Dopamina: dopamina, podobnie jak serotonina, również jest neuroprzekaźnikiem. Jej działanie polega na podnoszeniu tętna i ciśnienia krwi.
  • Melatonina dostosowuje działanie układu odpornościowego i ma związek z antyoksydantami. Jest to też hormon, który sprawia że czujemy się senni.
  • Somatotropina (hormon wzrostu): ten hormon ma wpływ na kości i mięśnie. Stymuluje on wzrost i mitozę komórkową.
  • Prolaktyna: prolaktyna ma wpływ na piersi, macicę oraz ośrodkowy układ nerwowy. Odpowiedzialna jest za produkcję mleka podczas ciąży, a także za odczuwanie przyjemności podczas współżycia seksualnego.
  • Oksytocyna: hormon ten jest bardzo ważny w kontekście orgazmów. Towarzyszy nam także w tych relacjach, które opierają się na zaufaniu.
  • Leptyna: tkanki tłuszczowe wytwarzają leptynę, która zmniejsza apetyt i podnosi tempo metabolizmu.
  • Hipokretyna (oreksyna) zaś pozwala ciału na zużywanie większej ilości energii. Sprawia też, że odczuwamy zdrowy apetyt.

Jak działają ćwiczenia regulujące poziom hormonów?

Jak aktywność fizyczna wpływa na gospodarkę hormonalną?

Po pierwsze, powinnaś wiedzieć, że ciało ludzkie jest złożone z mnóstwa elementów, które są połączone we współpracujące układy. Układ endokrynologiczny czyli hormonalny jest zależny od układu nerwowego.

Ten pierwszy produkuje hormony. Ten drugi zaś odpowiedzialny jest za produkcję neuroprzekaźników. Te dwa typy substancji współdziałają ze sobą bardzo ściśle.

Ćwiczenia regulujące poziom hormonów muszą przede wszystkim trwać odpowiednio długo.

Kiedy ćwiczymy fizycznie, nasze ciała zaczynają produkcję całego zestawu substancji chemicznych i neurochemicznych. Ma to na celu zatrzymanie stresu i obciążenia powodowanego przez stymulację ruchową.

W trakcie ćwiczeń, nasze organizmy dostosowują metabolizm i pracę układu oddechowego oraz krążeniowego – wpływa to zarówno na krążenie krwi jak i na całe ciało. Układ nerwowy i endokrynologiczny koordynują te zmiany za każdym razem gdy ćwiczymy. Dzięki temu nasze organizmy regenerują się po wysiłku.

Innymi słowy, istnieją ćwiczenia regulujące poziom hormonów. To z kolei wpływa na nasze funkcjonowanie do końca danego dnia i w okresie późniejszym. Hormony wpływają również na to, jak mięśnie regenerują się po wysiłku.

Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, hormony w naszym ciele pełnią następujące ważne funkcje:

  • Regulowanie temperatury ciała
  • Wzmacnianie mięśni
  • Wpływanie na nastrój i samopoczucie
  • Stymulowanie metabolizmu w celu spalania tłuszczu

Hormony które można aktywować poprzez ćwiczenia

  • Hormon antydiuretyczny: hormony z tej grupy pomagają pęcherzowi przyjmować wodę z wypitych przez nas płynów.
  • Hormon wzrostu: ten hormon zwiększa masę mięśni, kości i ilość kolagenu. Odgrywa on również kluczową rolę w metabolizmie tłuszczu. Jego produkcja zaczyna się w przysadce mózgowej już po 25 minutach ćwiczeń. Następnie zwiększa się w zależności od długości i intensywności ćwiczeń.
Aktywność fizyczna stymuluje produkcję wielu substancji chemicznych w naszych organizmach.
  • Prolaktyna: poziom prolaktyny zwiększa się stopniowo podczas aktywności fizycznej. Produkuje go przysadka mózgowa. Prolaktyna wpływa na wzrost i rozwój gruczołów mlecznych, na produkcję mleka w okresie karmienia piersią, oraz na przetwarzanie przez nasze ciała soli.
  • Endorfiny: kiedy ćwiczymy regularnie i intensywnie, czyli co najmniej trzy razy w tygodniu po 60 minut, nasze ciała produkują endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Według badań przeprowadzonych przez Karolinska Institutet, endorfiny poprawiają samopoczucie i zmniejszają odczuwanie cierpienia emocjonalnego.

A więc jeśli chcesz wprowadzić do swojego planu dnia ćwiczenia regulujące poziom hormonów, zwróć uwagę na to, by były regularne i trwały odpowiednio długo. Samą intensywność możesz natomiast dobrać do swoich upodobań tak, by czerpać korzyści z ruchu a jednocześnie nie przeciążyć organizmu.

Podsumowując, wszystkie ćwiczenia fizyczne – niezależnie od tego czy są lekkie, umiarkowane, czy może intensywne – to ćwiczenia regulujące poziom hormonów pod warunkiem, że trwają one odpowiednio długo i są regularnie powtarzane. Regularna aktywność przyspiesza także metabolizm i pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.