Ćwiczenia na zapalenie kaletki stawu biodrowego
Istnieje szereg ćwiczeń na zapalenie kaletki stawu biodrowego, które jest bolesną i uciążliwą chorobą zapalną. Kaletka stawu biodrowego to galaretowaty worek, który chroni mięśnie, ścięgna i kości.
W tym konkretnym przypadku problem pojawia się w kaletce znajdującej się między kością udową a miednicą. Działa ona jak poduszka, która zmniejsza tarcie.
Zapalenie kaletki stawu biodrowego to bardzo uciążliwa dolegliwość, ponieważ powoduje ostry i intensywny ból. Bardziej podatne na tę chorobę są kobiety, gdyż wiąże się ona ze starzeniem się i osteoporozą. Jednocześnie może ona mieć również związek z innymi chorobami, takimi jak zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów.
Przyjrzyjmy się bliżej tej dolegliwości.
Zapalenie kaletki stawowej – rodzaje
Zapalenie kaletki stawu biodrowego to nie jedyny rodzaj zapalenia kaletki.
W rzeczywistości może również dotyczyć na kolan, ramion, nadgarstków i łokci. Kiedy pojawia się w biodrze, zwykle dzieje się tak, ponieważ mięsień napinacz powięzi szerokiej (znajdujący się po wewnętrznej stronie nogi) ociera się o krętarz. Mięsień napinający powięzi szerokiej znajduje się po wewnętrznej stronie nogi, a krętarz wystaje z głowy kości udowej.
Zapalenie kaletki stawu biodrowego nazywane również zapaleniem krętarza lub zapaleniem kaletki krętarzowej, ma dwie główne przyczyny. Pierwsza jest wynikiem urazu w okolicy biodra. Z drugiej strony, druga ma związek z ostrogami kostnymi lub nieodpowiednim używaniem mięśnia biodrowego.
Ważne jest, aby lekarz przeprowadził dokładne badanie fizykalne, aby ustalić przyczynę dolegliwości. Właściwa diagnoza jest aspektem kluczowym dla skutecznego leczenia. Co więcej, jest zasadniczym elementem zapobiegawczym, by choroba nie zmieniła się w dolegliwość przewlekłą.
Gdy objawy choroby utrzymują się przez dłuższy czas, bardzo trudno jest odwrócić ten proces.
Przeczytaj także: Zwyrodnienie stawów – lepiej zapobiegać niż leczyć!
Ćwiczenia łagodzące zapalenie kaletki stawu biodrowego
Relaks jest głównym sposobem na zmniejszenie i wyeliminowanie bólu związanego z zapaleniem kaletki biodrowej – nawet przed wykonaniem jakichkolwiek ćwiczeń. Jeśli ból jest intensywny oznacza to, że zapalenie krętarza jest w fazie ostrej.
Dlatego najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, jest pozwolić biodrom odpocząć, używając dobrej anatomicznej poduszki z pianką memory.
Gdy faza ostra ustąpi, powinieneś rozpocząć rutynowe ćwiczenia, aby złagodzić ból. By zrobić to bezpiecznie, zalecamy:
- Wykonuj ruchy delikatnie i powoli.
- Oddychaj normalnie, wdychając i wydychając powietrze, aby uniknąć napięcia.
- Przestań ćwiczyć, jeśli ból się nasili.
- W celu złagodzenia bólu ćwiczenia należy zawsze rozpocząć od rozgrzewki.
Kolejnym krokiem jest rozciąganie stóp. Jednym z takich ćwiczeń jest skrzyżowanie jednej stopy za drugą i pochylenie ciała w stronę zdrowej strony. Możesz również położyć na plecach, na dywanie lub macie i unosić biodra tak wysoko, jak to możliwe.
Więcej ćwiczeń łagodzących zapalenie kaletki stawu biodrowego
Inną opcją jest delikatne rozciągnięcie rotatora biodrowego w pozycji leżącej. Jest to mięsień znajdujący się na zewnątrz biodra, który umożliwia ruchy odwodzenia. Oczywiście musisz bardzo uważać, aby nie wykonywać tych ruchów zbyt intensywnie, w przeciwnym razie możesz jeszcze pogłębić problem.
Kolejnym ćwiczeniem, które wzmacnia ten obszar ciała, jest unoszenie nogi prosto do góry, leżąc na boku. Podobnie, dobrym ćwiczeniem jest również odwodzenie biodra lub unoszenie wewnętrznej strony uda.
Bez względu na wszystko, regulacja liczby serii ma fundamentalne znaczenie dla ustalenia długości odpoczynku między każdą z nich. Dzięki temu miękkie części stawu mają czas na rozluźnienie i relaks.
W pierwszej kolejności skonsultuj się z fizjoterapeutą, który nauczy Cię ćwiczeń do wykonania w domu.
Przeczytaj: Tendinopatia mięśni przywodzicieli uda: objawy i leczenie
Środki uzupełniające do ćwiczeń łagodzących zapalenie kaletki stawu biodrowego
Fizjoterapeuta będzie odpowiedzialny za wskazanie najlepszych ćwiczeń w Twoim konkretnym przypadku. Czasami specjalista może łączyć fizjoterapię manualną ze środkami przeciwbólowymi. Operacja jest ostatecznym rozwiązaniem, gdy poprzednie środki nie przyniosły pozytywnych rezultatów.
Oprócz ćwiczeń na zapalenie kaletki stawu biodrowego można zastosować zimne okłady miejscowe w celu zmniejszenia bólu. Jest to szczególnie korzystne w fazie ostrej. Jeżeli ból jest obezwładniający, lekarz może zalecić zastrzyki przeciwbólowe.
Należy również wyrobić sobie odpowiednie nawyki, aby zapobiec nawrotom zapalenia kaletki stawu biodrowego. Na przykład:
- Unikaj przeciążania tego obszaru ciała.
- Utrzymuj masę ciała pod kontrolą.
- Siedź w taki sposób, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku na biodra.
- Noś odpowiednie obuwie i dbaj o prawidłową postawę.
Skuteczna, praktyczna i tania forma leczenia
Rutynowe wykonywanie przedstawionych powyżej ćwiczeń jest jednym z najskuteczniejszych sposobów kontrolowania zapalenia kaletki biodrowej. W ten sposób zapobiegasz nie tylko atrofii mięśni, ale także postępom artrozy.
Jest to również bardzo opłacalna metoda. W rzeczywistości nic Cię to nie kosztuje! Co więcej, możesz wykonywać ćwiczenia w zaciszu własnego domu i zapobiegać nawrotom w przyszłości.
Jeżeli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wskazówek, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pertegas, M. V., Navarro, R. S., & Sererols, X. C. (2017). Trocanteritis. Dolor: Investigación, clínica & terapéutica, 32(4), 141-151.
- Rodríguez, M. A. M. (2010). El arte y la ciencia en la anamnesis. Medisur, 8(5), 28-32.
- Kaplanek, B. A., Levine, B., & Jaffe, W. L. (2014). Pilates y rehabilitación: Para Síndromes y Artroplastias. Paidotribo.
- González Duque, A., C. de José Reina, and J. Vaquero Martín. “Bursitis trocantérea.” Medifam 13.1 (2003): 43-48.
- Merino, Maira Johanna Orozco, and Luis Lasca. “Bursitis Iliopectínea.” Revista de la Facultad de Ciencias Médicas de Córdoba 73.4 (2016): 306.
- García, NM Puente, ML Fernández Gómez, and R. Insausti. “Bursitis trocantéreas.” FMC: Formación Médica Continuada en Atención Primaria 8.5 (2001): 351-355.
- Morgado, I., et al. “Guía de manejo clínico de la artrosis de cadera y rodilla.” Revista de la Sociedad Española del Dolor 12.5 (2005): 289-302.
- Jiménez, Christian Edgardo, et al. “Programas de educación en salud y entrenamiento de la fuerza en adultos mayores con artrosis de cadera leve a moderada.” Revista médica de Chile 142.4 (2014): 436-442.
- González Castilla, Roberto, et al. “Bloqueo 3 en 1 para analgesia en pacientes con fractura de cadera.” Medisan 16.11 (2012): 1698-1706.