Starczowzroczność - najlepsze ćwiczenia

Zauważasz u siebie pogorszenie widzenia? Możliwe, że dopadła Cię starczowzroczność. Przeczytaj, jak jej zapobiec i jak ją złagodzić!
Starczowzroczność - najlepsze ćwiczenia

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2019

Lekarze twierdzą, że starczowzroczność, inaczej zwana prezbiopią, to nieunikniona część starzenia się. Jeżeli jednak pominiemy nazwę “starczowzroczność”, która jasno wskazuje, że powodem choroby jest upływający czas, to okazuje się, że może spowodować ją także przepracowanie.

W tym artykule opiszemy kilka ćwiczeń na zrelaksowanie i uelastycznienie mięśni oka. Jeżeli zaczniesz poświęcać codziennie kilka minut na wykonywanie tych ćwiczeń, niedługo zauważysz poprawę, a nawet sprawisz, że starczowzroczność zniknie.

Masaż i robienie różnych min rozwiązaniem na starczowzroczność

Zanim zaczniesz wykonywać to ćwiczenie, zrelaksuj mięśnie wokół oczu. Rozpoczynając od wewnętrznej nasady brwi, podążaj ścieżką wokół nich. Wykonuj małe kółka, uciskając palcami skórę w niemal niewidoczny sposób, po czym kieruj się w dół i po okrążeniu całego konturu oka wróć do miejsca rozpoczęcia.

Do wykonania masażu możesz użyć olejku migdałowego lub oleju z wiesiołka.

Ponadto, jeżeli chcesz zrelaksować całą twarz, możesz poświęcić kilka minut na jej mimikę, tak aby poruszać przy tym wszystkie mięśnie: usta, szczękę, język, policzki, oczy, brwi, powieki, nos, itd. Następnie zrób małą przerwę, odpocznij i głęboko oddychaj i wróć do wykonywania min. Ćwiczenie pomoże przede wszystkim zachować młody wygląd twarzy.

masaż twarzy na starczowzroczność

Palming

Palming jest jednym z najprzyjemniejszych ćwiczeń, jakie dzisiaj tutaj przedstawiamy. Aby je wykonać, należy delikatnie rozgrzać dłonie i przykryć nimi oczy, krzyżując je na czole.

Jeżeli masz suchość oczu, mrugaj kilka razy z rzędu, zamknij mocno oczy, a następnie rozluźnij.

Świadome napinanie mięśni

Często wiele osób cierpi z powodu silnego zmęczenia wzroku i nieświadomie zaciska mięśnie wokół oczu. To ćwiczenie nauczy Cię rozluźniać te mięśnie. Każdy moment jest dobry na jego wykonanie, zwłaszcza jeżeli spędza się wiele godzin, pracując przy komputerze.

Wspomniane ćwiczenie polega na tym, aby zamknąć oczy i skoncentrować się na nacisku, jaki wywierają powieki i gałki oczne. Może Ci się na początku wydawać, że jesteś zrelaksowany, jednakże po chwili odkryjesz, że nieświadomie zaciskasz powieki. Twoja gałka oczna wcale nie odpoczywa, Twoje policzki są uniesione, a brwi i czoło zaciśnięte.

Zamknij mocno oczy na parę sekund, a później pozwól się im zrelaksować.

Robienie zeza a starczowzroczność

Robienie zeza nie tylko wpływa pozytywnie na mięśnie skośne oczu, lecz także bardzo skutecznie zwalcza starczowzroczność.

Spróbuj przez chwilę patrzeć na czubek własnego nosa. Jeżeli masz trudności z wykonaniem tego ćwiczenia, możesz posłużyć się palcem. Umieść palca na wprost twarzy, po czym powoli przybliż go do swojego nosa.

Zaskakujące jest to, jak wyraźnie można zobaczyć części twarzy bez używania lustra. Pamiętaj jednak, żeby nie forsować wzroku dłużej niż 10-15 sekund, zwłaszcza jeśli nie wykonujesz tego ćwiczenia regularnie.

Kreślenie okręgów

Jednym z najbardziej podstawowych ćwiczeń jest zakreślenie okręgów wzrokiem. Należy starać się zawsze, aby okręgi były jak najbardziej kształtne.

Ćwiczenie należy wykonywać raz w jedną stronę, a raz w drugą. Zwróć szczególną uwagę na to, w jakim miejscu oczy próbują uniknąć zakreślania okręgów lub pomijają jakiś punkt. Ćwiczenie to pobudzi do działania wiele mięśni.

ćwiczenia na starczowzroczność

Patrzenie blisko, patrzenie daleko

Najlepszym miejscem do wykonywania tego ćwiczenia jest otwarta przestrzeń, na przykład widok na góry, łąki, morze, itd. Pozwoli to przyglądać się przedmiotom znajdującym się blisko (kwiat, kamień, itp.), a następnie przenieść wzrok na coś, co znajduje się najdalej, jak tylko można objąć wzrokiem.

Co więcej kolory natury, zwłaszcza kolor zielony, ma właściwości terapeutyczne, relaksujące i ożywiające, co oprócz polepszenia wzroku, pomaga poprawić humor.

Zimna woda na starczowzroczność

Innym sposobem na zrelaksowanie mięśni wokół oczu, jest przemycie ich zimną wodą, kiedy są zamknięte. Możemy przemyć oczy, zwłaszcza wtedy, kiedy poczujemy, że są czerwone lub piekące.

Zatem poświęć codziennie kilka minut na wykonywanie tych ćwiczeń. Z pewnością przyniosą znaczną poprawę, a nawet spowodują, że starczowzroczność zniknie!

Zdjęcia dzięki uprzejmości The Style PA.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.