Ćwiczenia i choroby serca: co należy wziąć pod uwagę?

Osoby z chorobami serca nie powinny prowadzić siedzącego trybu życia, ponieważ może to stwarzać nowe problemy. Na co zwrócić uwagę podczas ćwiczeń?
Ćwiczenia i choroby serca: co należy wziąć pod uwagę?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Kontrolowane ćwiczenia wykonywane pod nadzorem lekarza przynoszą duże korzyści u osób, które cierpią na choroby serca. Problemy z sercem wyznaczają pewne granice, jeśli chodzi o aktywność fizyczną, ale to nie znaczy, że powinniśmy ich zaniechać. Wręcz przeciwnie, bardzo ważne jest utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Ponadto unikanie siedzącego trybu życia przyniesie inne ważne korzyści zdrowotne. Na przykład obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi, zapobiega otyłości i poprawia nastrój.

Dla dorosłych, młodzieży i dzieci z tego typu patologią bardzo ważne jest przyjęcie rutyny treningowej . Poniżej szczegółowo opiszemy, jak wykonywać ćwiczenia i jakie zalecenia zastosować, jeśli występują choroby serca. Czytaj dalej!

Znaczenie aktywności fizycznej

Utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej jest ważne dla każdego, ale jeszcze bardziej dla osób z chorobami serca. W szczególności pomaga to wzmocnić mięsień sercowy , czyli serce. Zapobiega ponadto różnym objawom, takim jak ból w klatce piersiowej.

Ćwiczenia mają również pozytywny wpływ na kontrolę glukozy, pracę jelit i wiązanie wapnia w kościach. Pomagają również w utrzymaniu prawidłowej wagi, co jest kluczowe w zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym.

Jednak osoby cierpiące na choroby serca powinny wykonywać ćwiczenia pod nadzorem lekarza. Niewskazane jest podejmowanie spontanicznej aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli przeszły niedawno zawał serca, operację, chorują na cukrzycę lub mają częste bóle w klatce piersiowej.

Ćwiczenia fizyczne.
Ćwiczenia fizyczne przynoszą korzyści pacjentom z chorobami serca. Powinny jednak być nadzorowane przez lekarza.

Ćwiczenia i choroby serca: co i jak robić?

Osoby z chorobami serca powinny zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń. Podobnie powinny się z nim skonsultować, jeśli chcą zwiększyć stopień trudności swoich zajęć lub jeśli odczuwają jakikolwiek dyskomfort podczas ich wykonywania.

Idealnie, jeśli każdy plan jest wdrażany stopniowo. Oznacza to, że zaczynamy od delikatnej aktywności, takiej jak spacery, pływanie, bieganie lub jazda na rowerze, zawsze z dużą ostrożnością. Można to powtarzać 2 lub 3 razy w tygodniu, w zależności od kondycji fizycznej.

Inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę, to:

  • Przed ćwiczeniami dobrze jest zrobić 5 minut rozciągania lub trochę pospacerować, aby się rozgrzać.
  • Kiedy skończysz trening, powinieneś wykonać to samo ćwiczenie, ale wolniej. Celem jest schłodzenie mięśni, w tym serca.
  • Jeśli wystąpi zmęczenie lub jakikolwiek objaw sercowy, powinieneś przestać.
  • W czasie upałów najlepiej ćwiczyć wcześnie rano lub wieczorem.
  • Bardzo pomocny może być trening siłowy z ciężarami. Jednak jeśli chodzi o choroby serca, nie pomaga tak bardzo, jak ćwiczenia aerobowe.
  • Lepiej robić więcej serii lekkich ćwiczeń, niż tylko kilka serii intensywnych ćwiczeń.
  • Należy zachować odpowiedni rytm oddychania. W razie potrzeby warto skonsultować się z trenerem lub fizjoterapeutą.
  • Zawsze należy nosić luźną odzież. Obcisłe ubrania nie są zalecane dla osób z chorobami serca.
  • Najlepszym rozwiązaniem może być formalny program rehabilitacji kardiologicznej. Należy to omówić z lekarzem.

Możesz być także zainteresowany: Jak jeść zdrowo, aby zachować zdrowe serce

Wizyta kontrolna przed rozpoczęciem ćwiczeń

Jednym z aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest wykonanie badania kontrolnego przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Jest to o wiele ważniejsze, gdy osoby z chorobami serca chcą rozpocząć wyczynowy sport.

Wskazane jest, aby mieć szczegółowy przegląd historii klinicznej, a także kilka badań. Obejmują one elektrokardiogram i echokardiografię dopplerowską. Mogą być również wymagane inne badania, takie jak angiografia, koronarografia itp.

To samo dotyczy dzieci z chorobami serca. Często zdarza się, że rodzice mają tendencję do nadopiekuńczości i uniemożliwiają im uprawianie sportu, zwłaszcza w ramach rywalizacji. W rzeczywistości wymagają one zgody lekarza wyrażonej dopiero po badaniu lekarskim.

Z reguły dzieci cierpiące na choroby serca mogą bez problemu wykonywać ćwiczenia i uprawiać sport. Jedyne, co trzeba regulować, to intensywność aktywności fizycznej. Jeśli dany sport wymaga dużego wysiłku, wcześniejsze badanie wykryje, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko.

Lekarz sprawdzający serce kobiety.
Przed opracowaniem planu treningu fizycznego dla pacjentów z chorobami serca lekarz powinien przeprowadzić badania kontrolne w celu oceny ryzyka.

Rekomendacje końcowe

Bardzo ważne jest, aby osoby z chorobami serca były świadome oznak zagrożenia. Objawy takie jak ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, oszołomienie, zawroty głowy, nieregularne bicie serca, duszność lub nudności należy traktować jako znaki ostrzegawcze. Jeśli masz takie doświadczenie, najlepiej przestań ćwiczyć.

Jeżeli przerwiesz aktywność, ale objawy nie znikną, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem . Jeśli jednak objawy ustąpią po zaprzestaniu ćwiczeń, najlepiej odnotuj to, co się stało i przedyskutuj z lekarzem podczas następnej wizyty kontrolnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díez, J., López, B., González, A., Ardanaz, N., & Fortuño, M. A. (2001). Respuestas del miocardio al estrés biomecánico. Revista española de cardiología, 54(4), 507-515.
  • Hernández Burgos, N. (2020). Impacto del ejercicio físico en pacientes con enfermedad inflamatoria intestinal. Revisión sistemática.
  • Rodriguez, M. (2013). Valoración funcional y prescripción de ejercicio en pacientes con cardiopatía. Centre de Medicina de l’Esport de l’Ajuntament de Granollers. Barcelona, 221-226.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.