Późne spanie może zwiększyć ryzyko otyłości

Późne spanie może zwiększyć ryzyko otyłości. Badania pokazują, że zaburzenia snu powodują brak równowagi hormonalnej i brak równowagi energetycznej, które prowadzą do tego zaburzenia metabolicznego.
Późne spanie może zwiększyć ryzyko otyłości

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zgadza się, późne spanie może zwiększyć ryzyko otyłości. Aby zrozumieć tę zależność, musimy zacząć od uznania, że ​​otyłość jest dziś bardzo istotnym problemem zdrowia publicznego. Ten stan może znacznie zwiększyć ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych, metabolicznych i ośrodkowego układu nerwowego.

Według badań jeśli chodzi o sen, liczy się zarówno ilość jak i jakość. Jak wynika z badań, obecna dynamika pracy skłoniła ludzi do skrócenia godzin odpoczynku, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście wskaźników nadwagi i otyłości.

Otyłość to bardzo złożone zjawisko, na które oddziałuje wiele czynników. Można wśród nich wymienić czynniki genetyczne, środowiskowe, społeczne i emocjonalne. W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje otyłość za światową epidemię. W dzisiejszym artykule omówimy kwestię tego, jak późne spanie może się przyczynić do otyłości.

Niedobór snu w dzisiejszych czasach

Badanie, które cytowaliśmy wcześniej, wiąże sen z prawdopodobieństwem cierpienia na otyłość. Ryzyko wydaje się zwiększać, gdy życie zawodowe zajmuje wiele godzin zmniejszając nasz czas odpoczynku.

Spadek ten związany jest z nadmiernym używaniem oświetlenia elektrycznego i urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, tablety i komputery. Wszystko to jest bezpośrednio związane z większym zapotrzebowaniem na siłę roboczą.

Nie bez znaczenia są też nocne zmiany w niektórych zawodach oraz podróże, podczas których zmieniamy strefy czasowe. Ale to nie wszystko. Brak snu w dzisiejszych czasach jest również związany z nastrojem, problemami osobistymi i stresem. To predysponuje nas do ostrych lub nawet przewlekłych epizodów bezsenności.

Późne spanie a głód – jakie jest połączenie?

Odczucie głodu, sytości i równowagi energetycznej reguluje układ neuroendokrynny. Jest on zintegrowany na poziomie podwzgórza. Ponadto są reakcją organizmu, który dąży do zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych.

Badania pokazują jednak, że gdy ten system zawiedzie, zaburzenia metaboliczne, takie jak otyłość lub niedożywienie, mogą pojawić się jako skutek uboczny. Kiedy nie śpimy do późna lub cierpimy na ostre lub przewlekłe epizody bezsenności, organizm zaczyna zwiększać zapotrzebowanie metaboliczne.

Z tego powodu dla osoby aktywnie spędzającej czas w nocy idealna jest dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. W ten sposób można przeciwdziałać skutkom zaburzonej równowagi.

Późne spanie a głód

Późne spanie a otyłość – na czym polega związek

Badania wskazują, że sen jest niezbędny do prawidłowej synchronizacji hormonów, które mają określone wzorce okołodobowe. Przełamując ten schemat, z powodu braku snu wynikającego z późnego spania, zmienia się funkcjonowanie naszego organizmu i zaburza się równowaga hormonalna.

Kiedy tak się dzieje, zaburza to z kolei równowagę energetyczną, która wpływa na masę ciała. Organizm usiłuje osiągnąć równowagę między zużyciem energii a jej dostarczaniem. Krótki czas snu wpłynąłby na tę równowagę i spowodowałby zaburzenia metaboliczne. Jednym ze skutków jest właśnie otyłość.

Jest więc jasne, że późne spanie może zwiększyć ryzyko otyłości ze względu na słynny dług snu. Ta koncepcja charakteryzuje się niewielką ilością godzin spędzonych na spaniu. Z takich czy innych powodów sytuacja zwykle się powtarza, coraz bardziej zwiększając nasz dług.

Ile godzin powinniśmy spać?

Według ekspertów od higieny snu liczba godzin snu, jaką potrzebujemy różni się w zależności od etapu życia na jakim jesteśmy. Dlatego dorośli powinni spać od 7 do 8 godzin. Noworodki od 16 do 18 godzin, dzieci w wieku przedszkolnym od 11 do 12 godzin a młodzież około 10 godzin.

Ma to na celu uzupełnienie energii i wsparcie organizmu w przeprowadzeniu procesów metabolicznych i endokrynologicznych, o których już mówiliśmy. Ponadto dobra jakość snu zmniejsza uczucie zmęczenia w ciągu dnia.

Co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko wypadków wynikających z obniżonej koordynacji ruchowej. Zmniejszają się nasze dolegliwości fizyczne i emocjonalne. Wyniki szkolne i efektywność w pracy natomiast znacznie się poprawiają.

Ale nie chodzi tylko o spanie w wyznaczonych godzinach. Jeśli zmieniasz rytm dobowy, pojawia się problem. Dlaczego? Otóż nawet jeśli później odeśpisz swoje 8 godzin snu, późne spanie już zaburza twój rytm dobowy.

Wskazówki dotyczące zdrowego życia

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak prowadzić zdrowsze życie, w tym jak zadbać o higienę snu? Cóż, tutaj mamy kilka wskazówek, które się do tego przyczynią i które wpłyną na jakość twojego życia, zmniejszając ryzyko otyłości.

Późne spanie a znaczenie troski o siebie

Dbanie o siebie opiera się na decyzjach podejmowanych przez każdą osobę na rzecz dobrego samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego. Jest to niezbędny element zdrowego życia. Stanowi klucz do zdrowia i jest podstawą wszystkich innych czynności jakie podejmujemy na własną rzecz.

Wzajemna pomoc

Działania osób wokół nas mają na nas duży wpływ. Tym bardziej jeśli są ukierunkowane na pomaganie sobie nawzajem i dbanie o samych siebie. W konkretnym przypadku snu porozmawiaj o swoim problemie z partnerem, z dziećmi i rodziną. Wspólnie zastanówcie się, co moglibyście zrobić, żeby poprawić nawyki.

Zdrowe otoczenie

Ten punkt jest bardzo ważny, aby żyć zdrowo. Późne spanie może zwiększyć ryzyko otyłości, nie tylko z powodu spania poza odpowiednimi godzinami, ale także dlatego, że środowisko odgrywa w tym bardzo ważną rolę.

Dlatego konieczne będzie stworzenie dobrych warunków środowiskowych dla poprawienia jakości snu. W przypadku nawyków związanych z wypoczynkiem, oprócz dobrania dokładnej godziny pójścia spać, należy wziąć pod uwagę czynniki rozpraszające. Zgaś światło, najlepiej nie miej telewizora w pokoju i oddal od siebie telefon komórkowy.

Co więcej, badania wskazują, że dźwięki zewnętrzne, takie jak dźwięk pojazdów, mogą wpływać na jakość snu. Upewnij się więc, że twoje miejsce odpoczynku jest również odizolowane od dźwięków, które mogą uniemożliwić ci dobry sen.

Znaczenie zdrowej diety

Zdrowe odżywianie jest niezbędne do dobrego samopoczucia i zdrowego życia. To, jak czujesz się fizycznie, wpływa na twój stan psychiczny i emocjonalny. W rzeczywistości, jak wykazują badania, istnieją pewne strategie żywieniowe, które pomagają zwalczać bezsenność.

Dieta śródziemnomorska zapobiega chorobom o charakterze zapalnym - to udowodnione naukowo.

Niezbędne jest, abyś w swojej zdrowej diecie brał pod uwagę produkty, które mogą sprawić, że będziesz spać do późna, takie jak kofeina, herbata, guarana, kakao i yerba mate. Nie chodzi o ich całkowite wyeliminowanie, ale o zmniejszenie stężenia i unikanie spożywania ich po południu lub przed snem.

Ćwicz

Podobnie jak zdrowe odżywianie jest niezbędne, wykonuj również odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Pomoże ci to czuć się bardziej komfortowo w twoim codziennym  życiu. Oprócz poprawy jakości życia, zyskasz całe mnóstwo energii, którą będziesz w stanie wykorzystać na inne czynności.

Jest to bezpośredni środek do zmniejszenia ryzyka otyłości. Badania wskazują, że aktywność fizyczna zmniejsza bezsenność i zaburzenia snu.

Późne spanie naprawdę może zwiększyć ryzyko otyłości

Jak można przeczytać w tym artykule, późne spanie może w rzeczywistości zwiększyć ryzyko otyłości. Chociaż bezpośredni związek między snem a otyłością jest nadal badany, wykazano, że największy wpływ ma na poziomie hormonalnym.

Do tego dochodzi fakt, że śpiąc późno i przyzwyczajając się do tego, zaczynamy pomijać posiłki, spożywać więcej kalorii w innych porach, a to wszystko generuje brak równowagi żywieniowo – metabolicznej. Wszystko to wpływa na naszą wagę, czujność i procesy motoryczne.

Tutaj najważniejszą kwestią jest przestrzeganie wskazówek dotyczących zdrowszego życia, a także dobrych nawyków związanych ze snem. Twoje ciało i umysł ci za to podziękują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chamorro, R. A., Durán, S. A., Reyes, S. C., Ponce, R., Algarín, C. R., & Peirano, P. D. (2011). La reducción del sueño como factor de riesgo para obesidad. Revista médica de Chile, 139(7), 932-940
  • Zamorano Gonzáleg, Benito, Velázquez Narváez, Yolanda, Peña Cárdenas, Fabiola, Ruiz Ramos, Lucía, Monreal Aranda, Óscar, Parra Sierra, Víctor, & Vargas Martínez, José Ignacio. (2019). Exposición al ruido por tráfico vehicular y su impacto sobre la calidad del sueño y el rendimiento en habitantes de zonas urbanas. Estudios demográficos y urbanos, 34(3), 601-629. https://doi.org/10.24201/edu.v34i3.1743
  • Hita, M. E. G., Macías, K. G. A., & Enríquez, S. S. (2006). Regulación neuroendócrina del hambre, la saciedad y mantenimiento del balance energético. Investigación en salud, 8(3), 191-200.
  • Miró, E., Iáñez, M. A., & del Carmen Cano-Lozano, M. (2002). Patrones de sueño y salud. International Journal of Clinical and Health Psychology, 2(2), 301-326.
  • Restrepo, H. E., & Málaga, H. (2001). Promoción de la salud: cómo construir vida saludable. Pan American Health Org.
  • Jaramillo, T. M. U. (1999). El autocuidado y su papel en la promoción de la salud. Investigación y educación en enfermería, 17(2), 109-118.
  • Aguilar-Parra, José Manuel, & Gallego, José, & Fernández-Campoy, Juan Miguel, & Pérez-Gallardo, Eloy Rafael, & Trigueros, Rubén, & Alías-García, Antonio, & Álvarez, Joaquín, & Cangas, Adolfo Javier (2015). Influencia de programas de actividad física en la calidad del sueño de personas mayores de 55 años. Revista de Psicología del Deporte, 24(2),289-295.[fecha de Consulta 4 de Mayo de 2021]. ISSN: 1132-239X. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=235141413012
  • Cárdenas. V., Hernández, R. El sol del sueño como riesgo de obesidad.Desarrollo Cientif Enferm. Vol. 20 N° 1 Enero-Febrero, 2012.
  • Su guía para un sueño saludable. National Heart Lung and Blood Institute. 2013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.