Ćwicz i pozbądź się żylaków
Problemy z krążeniem i związane z nim – powstawanie żylaków, to przypadłość dotykająca większość kobiet. Pamiętajmy jednak, że zdarzają się mężczyźni, którzy także cierpią z powodu żylaków. Ogólnie rzecz biorąc, żylaki to rozszerzone żyły, które uniemożliwiają właściwy przepływ krwi. Jeśli zaniedbamy ich leczenie, mogą stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego też, poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń, które pomogą Ci poradzić sobie z tym problemem.
Ćwiczenia, które przedstawiamy pomogą Ci skutecznie zapobiegać żylakom lub, jeśli już je posiadasz, pozbyć się ich raz na zawsze. Jednak, w niektórych przypadkach potrzebna jest także wizyta u specjalisty, który właściwie o Ciebie zadba i znajdzie najlepsze rozwiązanie dla Twojego problemu. Poniższe wskazówki są bardzo proste, a wiele z nich możesz wykonywać w zaciszu domowym.
Ćwicz i pozbądź się żylaków dzięki tym ćwiczeniom!
Chodzenie
Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania żylaków jest siedzący tryb życia. Długie godziny siedzenia w jednym miejscu, narażanie Twoich nóg na pozostawanie w jednej pozycji przez dłuższy czas, prowadzą do problemów z krążeniem, które z kolei skutkują pojawieniem się żylaków. Dlatego też, jednym z najlepszych, a zarazem najprostszych sposobów na uniknięcie żylaków jest aktywność, która utrzyma Twoje nogi w ruchu, taka jak na przykład chodzenie.
Chodzenie jest wspaniałym pomysłem. Codzienne spacery trwające przynajmniej pół godziny, pomogą ci przywrócić właściwe krążenie krwi, a tym samym zredukują do minimum szansę na powstanie żylaków.
Jakby tego było mało, chodzenie jest doskonałym sposobem na utrzymanie ciała w dobrej kondycji, pomaga także zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Zalecamy więc, jak najczęstsze spacery np. do sklepu lub parku.
Przeczytaj również: Codzienny spacer – korzyści są bezcenne!
Rozciąganie
Innym, prostym i niesamowicie skutecznym sposobem na pozbycie się żylaków są ćwiczenia rozciągające. W tym przypadku, wystarczy usiąść na krześle i mocno wbić pięty w podłogę. Następnie, unieść palce jak najwyżej, opuścić, unieść piętę. Jak doskonale zauważysz, ćwiczenie to imituje ruchy stóp podczas chodzenia, ale w tym przypadku, bez ruszania się z miejsca. Ćwiczenie powtórz 20 razy na każdą stopę.
Zobacz także: Asany rozciągające – popraw elastyczność ciała z jogą!
Pedałowanie
Jazda na rowerze lub imitacja tych ruchów jest także świetną opcją. W tym przypadku, podobne efekty uzyskasz wybierając jedną z poniższych opcji. Możesz wybrać: standardowy rower, rower stacjonarny lub po prostu położyć się na plecach, unieść nogi na wysokość 45 stopni i zataczać nimi koła, imitując jazdę na rowerze. Wybierając pierwszą opcję, możesz nacieszyć się przejażdżką na świeżym powietrzu.
Druga opcja, daje możliwość bardziej złożonego treningu takiego, jak spinning. Trzecia, natomiast nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu. Ma jeszcze jedną ogromną zaletę, wykonywanie okrężnych ruchów trzymając nogi w górze doskonale usprawnia krążenie i nie obciąża kręgosłupa. Można także urozmaicić ćwiczenie kręcąc nogami w przód, w tył, prawą nogą, lewą pozostawiając w spoczynku lub odwrotnie. Pamiętaj, by robić co najmniej 20 powtórzeń na każdą nogę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arora, M. (2017). Management of varicose veins. JK Science. https://doi.org/10.1080/00325481.1957.11691434
- Melet, J. J. (1981). The importance of nutrition among the risk factors in varicose veins. Phlebologie.