Cukier Muscovado: wszystko, co musisz wiedzieć

Demerara, glasé, candi, turbinado, panela. Czy wszystkie pełne rodzaje cukru wyglądają tak samo? Większość z nich rożni się od siebie i ma bardzo ciekawe zalety. Dziś porozmawiamy o cukrze muscovado.
Cukier Muscovado: wszystko, co musisz wiedzieć
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Oprócz paneli, cukier muscovado jest jednym z najmniej rafinowanych cukrów, jakie możemy znaleźć na rynku. Lekko wilgotna konsystencja i wyrazisty smak sprawiają, że jego popularność jako zdrowej alternatywy dla cukru rafinowanego gwałtownie wzrosła w produkcji i konsumpcji.

Dziś przedstawiamy 8 ważnych faktów z którymi wiąże się cukier muscovado.

1. Cukier muscovado to rodzaj pełnego cukru trzcinowego

Istnieją różne produkty otrzymywane z trzciny cukrowej, które występują w odmiennych formach: cukier surowy, cukier rafinowany, syrop lub melasa. Wszystkie one różnią się między sobą mniej lub bardziej wilgotnością konsystencji, wielkością kryształków i zawartością sacharozy.

Food And Drug Administration (FDA) wyraźnie oddziela cukier trzcinowy od syropu trzcinowego. Pozostałe rodzaje cukru, takie jak muscovado, są uznawane za „inne rodzaje wyrobów z trzciny cukrowej o zwyczajowych nazwach”.

Wszystkie cukry brązowe charakteryzują się ciemną barwą, w odcieniach od żółtego do bardzo ciemnego brązu. Tak jest również w przypadku produktu, który analizujemy w tym artykule.

2. Istnieje wiele rodzajów pełnego cukru

Jednak wszystkie różnią się od siebie. Demerara, turbinado, panela, rapadura, jaggery. Chociaż mogą wydawać się nam takie same, mają pewne cechy, które je odróżniają.

Produkty te powstają w wyniku odparowania trzciny cukrowej i zatrzymują część melasy, która nie wyparowuje całkowicie. Ale ostateczna zawartość melasy zmienia się w każdej odmianie. Dlatego mają różne tekstury i smaki.

Cukier Demerara i turbinado są lżejsze i mają bardziej suche kryształy. Cukier Rapadura ma zwykle wygląd drobnego piasku, ponieważ podczas procesu produkcji przechodzi przez sito. A panelę można znaleźć w postaci twardych bloków średniej wielkości, które następnie mogą być mielone.

Cukier panela
Panela występuje na rynku w postaci bryłek lub średniej wielkości bloków

3. Proces produkcyjny ma różne fazy

Cukier Muscovado nie jest uzyskiwany w szybkim procesie i nie jest również odpadem. Produkcja musi przejść określone fazy, które obejmują następujące kroki:

  • Pozyskanie soku z trzciny cukrowej.
  • Klarowanie płynu i odparowanie w celu uzyskania pierwszego stężenia części stałych.
  • Chłodzenie prowadzące do wydzielenia się kryształków cukru.
  • Przygotowanie melasy pojawiającej się podczas gotowania w celu uzyskania produktu końcowego, który nie jest rafinowany.

4. Pochodzi wyłącznie z trzciny cukrowej

Ogólnie cukier można uzyskać z dwóch surowców: buraka cukrowego lub trzciny cukrowej. Proces, jakim są poddawane do uzyskania finalnego produktu, jest zawsze taki sam, niezależnie od rośliny, z której pozyskuje się cukier.

O wyborze uprawy decyduje region geograficzny, zwłaszcza ze względu na klimat. W uprawie buraków cukrowych dominują chłodniejsze miejsca, takie jak Europa. Wręcz przeciwnie, w klimatach tropikalnych uprawia się trzcinę cukrową.

Jeśli chodzi o cukier muscovado, można go wytworzyć tylko z trzciny cukrowej. Bez względu na region, w którym znajduje się jego producent, nie ma sposobu, aby uzyskać go z buraków cukrowych.

5. Cukier Muscovado ma wyrazisty smak

Cukier muscovado smakuje inaczej niż cukier biały, miód czy inne syropy słodzące. Charakteryzuje się bardziej wyrazistym smakiem, którego niuanse zależą od cech melasy, która pozostaje w produkcie końcowym.

Może przypominać lukrecję lub toffi z lekko gorzką nutą. Jego konsystencja jest również inna w przypadku cukru białego, ponieważ o wiele bardziej wilgotny.

6. Używany jako słodzik i do gotowania

Cukier muscovado możemy stosować jako substytut cukru białego: w naparach, kawach, jogurtach. Ale bardzo przydaję się do gotowania i pieczenia. W rzeczywistości jest bardzo ceniony w cukiernictwie, ponieważ nadaje produktom mocniejszy smak i atrakcyjniejszy kolor.

Chociaż potrafi zdziałać cuda w przepisach na ciastka, ciasta czy puddingi, sprawdza się nie tylko w przypadku słodkich dań. Nadaje ciekawą nutę smakową również w sosach, takich jak winegret, czy w marynatach do marynowania mięsa.

Jeśli jednak chcemy zastosować go w kuchni, trzeba pamiętać, że ma nieco inne właściwości niż zwykły cukier i inaczej się zachowuje. Trzeba wziąć pod uwagę zwłaszcza, jeśli chcemy zastąpić jeden produkt drugim.

Pod koniec gotowania cukier muscovado nadaje bardziej owocowy i słodki smak oraz bardziej wilgotną konsystencję. Zdecydowanie nadaje również lekko brązowy kolor potrawom lub napojom.

7. Ma ten sam skład odżywczy co cukier rafinowany

Chociaż niektórzy uważają go za zdrowszy niż biały cukier, cukier muscovado ma prawie taki sam skład odżywczy. Obydwa rodzaje dostarczają 4 kalorie na 1 gram produktu i zawierają prawie 100% węglowodanów.

To prawda, że ze względu na pochodzenie, cukier muscovado zawiera ślady niektórych minerałów, takich jak magnez, potas czy wapń zawartych w soku z trzciny cukrowej.

Jednak nie możemy go uznać za ważne źródło tych składników odżywczych. Najlepiej pozyskiwać je ze zdrowszej żywności, takiej jak warzywa, orzechy i produkty pełnoziarniste.

Z tego samego powodu, chociaż jest to cukier mniej przetworzony, nadal jest cukrem dodanym do pożywienia. Musimy więc kontrolować jego spożycie i nie przekraczać 25 gramów dziennie, zgodnie z zaleceniami.

Cukier w kostkach
Spożycie cukrów powinno być ograniczone do mniej niż 25 gramów dziennie

Dowiedz się więcej na ten ciekawy temat: Czym zastąpić cukier – osiem naturalnych alternatyw

8. Jego rynek rośnie

Obecnie rośnie zainteresowanie zdrową i przyjazną dla środowiska żywnością. Szczególnie wśród młodych ludzi, którzy więcej wysiłku poświęcają na znalezienie i zakup mniej przetworzonych, lokalnych produktów, których produkcja ma mniejszy wpływ na środowisko.

Przekłada się to również na wzrost spożycia nierafinowanych cukrów trzcinowych, wśród których jest cukier muscovado. Obecnie głównymi producentami są Indie, Kolumbia i Pakistan.

Cukier Muscovado jest naturalny, ale to ciągle cukier dodany do pożywienia

W przeciwieństwie do cukru białego, cukier muscovado nie jest rafinowany. Jego proces produkcji w naturalny sposób zachowuje obecność melasy. Dlatego zawiera pewne minerały i składniki odżywcze oraz ma charakterystyczny smak i konsystencję.

Chociaż może to być lepszy wybór niż cukier rafinowany, nie powinniśmy go nadużywać, bo przecież ciągle jest cukier dodany, który może powodować problemy zdrowotne. Ważne jest, abyśmy znali codzienne zalecenia odnośnie dopuszczalnych ilości i wdrażali je w naszej diecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eggleston G. Positive Aspects of Cane Sugar and Sugar Cane Derived Products in Food and Nutrition. Journal of Agricultural and Food chemistry. Abril 2018. 25;66(16):4007-4012.
  • EU Science HUB. Sugars and Sweeteners. Marzo 2020.
  • FDA (Food and Drug Administration). Ingredients Declared as Evaporated Cane Juice: Guidance for Industry. Mayo 2016.
  • Gobierno de España. Real Decreto 1261/1987, de 11 de septiembre, por el que se aprueba la Reglamentación Técnico-Sanitaria para la elaboración, almacenamiento, transporte y comercialización de los azúcares destinados al consumo humano. Agencia Estatal Boletín Oficial del Estado. Octubre 1987. Pp 30640-30647.
  • McGee H. La cocina y los alimentos. Enciclopedia de la ciencia y la cultura de la comida. Random House Mondadori. Enero 2008. Pp 714-715.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.