Cukier inwertowany: co to jest i jakie ma zastosowanie?

Czy kiedykolwiek robiłeś cukier inwertowany w domu? Tutaj wyjaśniamy, jak go zrobić i do czego służy ten składnik tak powszechny na wielu listach żywności.
Cukier inwertowany: co to jest i jakie ma zastosowanie?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wśród wielu słodzików, które możemy znaleźć w produktach przemysłowych, cukier inwertowany wyróżnia się swoimi właściwościami słodzącymi. Z tego powodu opowiemy Ci, czym jest ten produkt i jak się go używa, aby jak najlepiej go wykorzystać.

Cukier inwertowany używany w nadmiarze wiąże się z pewnym stopniem ryzyka. Dlatego należy go spożywać jedynie sporadycznie, ponieważ powoduje gwałtowny wzrost insuliny, który szkodzi zdrowiu. Od czasu do czasu dopuszcza się włączanie do diety produktów, które go zawierają, ale należy unikać ich trwałego przyjmowania.

Jak się otrzymuje cukier inwertowany?

Aby wyprodukować cukier inwertowany, cukier stołowy należy poddać reakcji chemicznej zwanej hydrolizą. W wyniku tego procesu sacharoza ulega rozbiciu na elementy tworzące: glukozę i fruktozę.

Ten mechanizm może również wystąpić spontanicznie. Na przykład podczas robienia dżemu. Dodatek cytryny do owoców i cukru powoduje inwersję, której efektem jest ten produkt. Można go nawet znaleźć w naturze w oryginalnej postaci, na przykład w syropie klonowym.

Poza tym istnieje możliwość zrobienia cukru inwertowanego w domu. Potrzebne do tego są substancje zgazowujące, powszechne w cukiernictwie. Składają się one z sody oczyszczonej i kwasu winowego.

Należy w tym celu zmieszać sodę oczyszczoną z cukrem stołowym, podgrzać mieszankę razem z wodą i doprowadzić do wrzenia. Następnie wprowadza się kwas winowy i chłodzi, uzyskując w ten sposób cukier inwertowany.

Babeczki z lodami
Cukier inwertowany jest stosowany w przemyśle spożywczym w celu poprawy tekstury i smaku wyrobów

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj ten artykuł: Napoje bez cukru – dowiedz się, czy powodują one tycie?

Zastosowania produktu

Cukier inwertowany jest stosowany w produktach przemysłowych w celu poprawy ich smakowitości. Wspomniana substancja umożliwia również zmianę innych właściwości organoleptycznych, takich jak tekstura. Ponadto, bierze udział w procesach fermentacji, dlatego często się go dodaje do wyrobów piekarniczych razem z drożdżami.

Z drugiej strony cukier inwertowany jest często dodawany do listy składników w celu opóźnienia wysychania i jełczenia produktów. Ma to na celu wydłużenie ich okresu przydatności do spożycia.

Cukier inwertowany spełnia bardzo ważną funkcję w lodziarniach. Składnik ten jest w stanie zapobiegać tworzeniu się dużych kryształków lodu, co poprawia teksturę lodów, a także ułatwia ich formowanie.

Nie należy go spożywać regularnie

Pomimo swojej mocy poprawiania smaku potraw, nie możemy zapominać, że cukier inwertowany jest również węglowodanem prostym. Według badań opublikowanych w Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences, regularne spożywanie tych makroskładników odżywczych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób metabolicznych.

Ponadto spożywanie pokarmów bogatych we fruktozę może wywołać choroby wątroby. Istnieją naukowe dowody na to, że regularne spożywanie tej substancji zwiększa ryzyko rozwoju stłuszczenia wątroby.

Z drugiej strony, zdaniem ekspertów, cukier może powodować uzależnienie. Dlatego nie zaleca się włączania go do codziennej diety w żadnym z jego wariantów. Oczywiście od czasu do czasu można sobie pozwolić na spożycie go w niewielkich ilościach, nie eliminując go całkowicie i na zawsze.

Alternatywy dla cukru inwertowanego

Aby zaspokoić apetyt na słodkie produkty, lepiej sięgnąć po pokarmy, które mają w swoim składzie pewną ilość fruktozy, chociaż lepiej jeśli towarzyszą im inne wysokiej jakości składniki odżywcze.

Mamy na myśli owoce. Możliwe jest wprowadzenie ich do diety na wiele różnych sposobów. Najbardziej wskazane jest spożywanie ich w naturalnej postaci, chociaż czasami można je rozgnieść i spożyć w postaci papek lub przecierów. Można je również mieszać z innymi składnikami, aby uzyskać zdrowe wypieki lub słodycze.

W ten sposób zmniejszamy stresujący wpływ na trzustkę związany ze spożywaniem cukru stołowego jako takiego. Dodatkowo dostarczamy organizmowi fitoskładników o dużej zdolności antyoksydacyjnej. Nie zapominając o witaminach, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komórek.

Owoce w plasterkach
Zdrowa alternatywa dla cukru to fruktoza pochodząca z owoców.

Cukier inwertowany: silny słodzik

Jak widzieliście, cukier inwertowany jest składnikiem otrzymywanym z cukru stołowego i którego zastosowanie ogranicza się do wytwarzania produktów przemysłowych.

Jego właściwości obejmują zdolność do poprawy smaku i tekstury żywności. Jednak jego wartość odżywcza jest niska. Udaje mu się jedynie dostarczyć węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym. Takie produkty powodują obciążenie dla organizmu.

Dowiedziono bowiem, że regularne spożywanie tych składników odżywczych wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Nie oznacza to, że należy całkowicie wyeliminować cukier inwertowany ze swojej diety. Można go spożywać sporadycznie. Również można go przygotować w domu i dodawać do wypieków, aby były smaczniejsze i poprawiły swoją konsystencję.

Jeśli jednak masz ochotę na słodycze, zalecamy, abyś priorytetowo traktował spożywanie owoców w naturalnej postaci. To lepsze wyjście niż sięganie po cukier stołowy lub któregokolwiek z jego pochodnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stanhope KL., Sugar consumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016.53 (1): 52-67.
  • Casado Pérez, Iker Yeray. “Hidratos de carbono: salud y medioambiente.” (2020).
  • Horst KW., Serlie MJ., Fructose consumption, lipogenesis, and non alcoholic fatty liver disease. Nutrients, 2017.
  • DiNicolantonio JJ., O’Keefe JH., Wilson WL., Sugar addiction: is it real? A narrative review. Br J Sports Med, 2018. 52 (14): 910-913.
  • Cabezas-Zabala, Claudia Constanza, Blanca Cecilia Hernández-Torres, and Melier Vargas-Zárate. “Azúcares adicionados a los alimentos: efectos en la salud y regulación mundial. Revisión de la literatura.” Revista de la Facultad de Medicina 64.2 (2016): 319-329.
  • Esquivel-Solís, Viviana, and Georgina Gómez-Salas. “Implicaciones metabólicas del consumo exesivo de fructosa.” Acta Médica Costarricense 49.4 (2007): 198-202.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.