Co zrobić, aby przestać myśleć za dużo? 6 wskazówek

Skłonność do nadmiernego myślenia może wpływać na zdrowie emocjonalne, relacje i naszą zdolność do codziennego funkcjonowania. Odkryj kilka kluczy, aby zatrzymać tę skłonność.
Co zrobić, aby przestać myśleć za dużo? 6 wskazówek
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2023

Umysł to wspaniałe narzędzie. Pozwala analizować sytuacje i rozwiązywać problemy, interpretować to, co dzieje się wokół nas i podejmować decyzje. Powinien więc być do naszych usług, a nie na odwrót. Kiedy hałas mentalny wymyka się spod kontroli i przytłacza nas, możemy cierpieć z powodu wysokiego poziomu stresu i niepokoju. Z tego samego powodu chcemy zaoferować Ci kilka wskazówek, jak przestać za dużo myśleć.

Dzieje się tak, gdy zaplątujemy się w nieskończoną pętlę powtarzających się myśli, które prowadzą nas donikąd. Dzieje się tak również wtedy, gdy w kółko wspominamy przeszłe wydarzenia lub inwestujemy zbyt dużo energii umysłowej w przewidywanie niepewnej przyszłości.

Krótko mówiąc, ci, którzy mają tendencję do nadmiernego myślenia, mają problemy z życiem w teraźniejszości. Na szczęście istnieje kilka sposobów na skorygowanie tej skłonności.

Jak przestać myśleć za dużo

Istnieją pewne cechy osobowości, które mogą prowadzić niektórych ludzi do nadmiernego myślenia. Na przykład perfekcjonizm, sztywność poznawcza i niepokój sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na myślenie.

Aby odwrócić tę tendencję, można zastosować różne podejścia. Niektórzy bardziej skupiają się na akceptacji, inni na dobrowolnej kontroli myśli, a jeszcze inni na tym, jak wpływa na nas środowisko. W każdym razie poniższe zalecenia mogą w tym pomóc.

Przestań rozmyślać, aby uniknąć stresu
Powtarzanie myśli, które prowadzą donikąd, generuje stres i niepokój.

1. Skoncentruj się na chwili obecnej

Szum mentalny jest zawsze generowany przez myślenie o przeszłości lub przyszłości. W rzeczywistości tu i teraz wszystko jest w porządku.

Dlatego nauka zakotwiczenia się w teraźniejszości to świetny sposób na uniknięcie nadmiernego myślenia. Uważność  może bardzo pomóc w osiągnięciu tego celu, ponieważ możemy ją stosować nawet podczas chodzenia lub wykonywania codziennych czynności.

Jeśli jednak czujesz, że myśli Cię przepełniają, możesz również skorzystać z medytacji lub zastosować techniki relaksacyjne. Pomoże Ci to zmniejszyć aktywację ciała i umysłu.

Myślimy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem tego też: Syndrom goniących myśli: co to jest i co go powoduje?

2. Powitaj swoje myśli

Kiedy jesteśmy atakowani przez idee, które nam się nie podobają, naszą pierwszą reakcją jest stawianie im oporu i walka o ich wyeliminowanie. Jednak to tylko powoduje ich wzmocnienie i utrzymywanie się.

Pamiętaj, że to, czemu się opierasz, trwa.

Bardziej pozytywne może być praktykowanie nieosądzającej akceptacji tych myśli. Pozwól im być, ale nie uzależniaj się od nich ani nie identyfikuj się z nimi nadmiernie. Kiedy będziesz to praktykować, zobaczysz, że przychodzą i odchodzą.

3. Nie przejmuj się tym; zajmij się czymś

Możliwe, że, nie zdając sobie z tego sprawy, masz pozytywny pogląd na martwienie się. Być może myślisz, że martwiąc się, stajesz się bardziej odpowiedzialną, troskliwą lub lepszą osobą. Może wierzysz, że zastanawiając się nad czymś dużo, znajdziesz rozwiązanie.

Jednak powtarzanie w kółko tego samego procesu myślowego nie prowadzi do nowych rozwiązań; powoduje tylko cierpienie. Skoncentruj się na podejmowaniu prawdziwych, a nie mentalnych działań. Przeanalizuj, czym się martwisz i określ, co możesz w związku z tym zrobić.

Czasami będziesz w stanie rozwiązać sytuację (np. jeśli martwisz się egzaminem, skup się na nauce). Innym razem będziesz mógł działać tylko na podstawie tego, jak się czujesz (poprzez zarządzanie emocjami). W każdym razie podejmij odpowiednie działanie i nie zostawaj na poziomie umysłu.

4. Aby przestać myśleć za dużo, zastosuj pisanie terapeutyczne

Udowodniono, że pisanie jest doskonałym sposobem na przetworzenie i uwolnienie bagażu emocjonalnego, a także na uporządkowanie myśli. Dlatego, kiedy czujesz, że twój umysł się nie zatrzymuje, weź kartkę i długopis i zapisz to, co w nim jest.

Czyniąc to, poczujesz się wyzwolony i będziesz mógł spojrzeć na wszystko z perspektywy i w sposób uporządkowany. Te myśli, które Cię dręczyły, zostaną na papierze. W ten sposób będziesz mógł kontynuować swój dzień.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Nie myśl o różowym słoniu: jak uniknąć natrętnych myśli

5. Używaj technik odwracania uwagi

Powstrzymywanie myśli to prosta i użyteczna technika, aby przestać za dużo myśleć, zwłaszcza w połączeniu z technikami rozpraszania uwagi. Aby to zrobić, kiedy stwierdzisz, że zaczynasz pętlę myślową, krzyknij (na głos lub w myślach) „stop”. Będzie to sygnał do zaprzestania ruminacji.

Teraz skup swoją uwagę na dowolnym innym elemencie. Może to być otoczenie (opisz szczegółowo obiekt, który widzisz) lub aktywność umysłowa (na przykład liczenie wstecz od 100 do 0). W ten sposób odniesiesz sukces w przekierowaniu swojego myślenia.

kobieta robi sobie przerwę
Z pomocą przychodzi nam kilka technik powstrzymywania negatywnych i natrętnych myśli. Powinieneś wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada i działa na Ciebie.

6. Używaj afirmacji

Ostatnią strategią, której możesz użyć, są afirmacje. Są to krótkie, proste i bezpośrednie zwroty, które możesz sobie powtarzać w kluczowych momentach, jako instrukcje lub zachętę.

Na przykład: „Mogę to zrobić. Wszystko jest w porządku”. Skupienie się na tych mantrach pomoże ci pozbyć się potrzeby myślenia i powtarzania w kółko tych samych idei.

Aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, musisz przestać myśleć za dużo

Często nie jesteśmy świadomi szkód, jakie generuje nadmierne myślenie. Jest to nawyk, który wielu z nas nabyło i często stosuje na co dzień.

Może jednak znacząco wpływać na nasz stan emocjonalny, zakłócać relacje i ograniczać nas w codziennym życiu. Czas więc przełamać trend, wziąć sprawy w swoje ręce i uspokoić umysł. Wypróbuj powyższe wskazówki, a zaczniesz zauważać różnicę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nejla, N. C., & Bal, M. D. (2016). The effects of three different distraction methods on pain and anxiety in children. Journal of Child Health Care20(3), 277-285.
  • Reyes-Iraola, A. (2014). El uso de la escritura terapéutica en un contexto institucional. Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social52(5), 502-509.
  • Sánchez, J., Alcázar, A. I. R., & Olivares, J. (1999). Las técnicas cognitivo-conductuales en problemas clínicos y de salud: meta-análisis de la literatura española. Psicothema11(3), 641-654.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.