Co to znaczy, że moje dziecko bawi się tak, jakby było innej płci?

Zgodnie z tradycyjnymi konwencjami społecznymi chłopcy bawią się samochodami, a dziewczynki lalkami. Są jednak dzieci, które mają inne preferencje, niekoniecznie związane z ich tożsamością seksualną.
Co to znaczy, że moje dziecko bawi się tak, jakby było innej płci?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Częściej można zobaczyć chłopców bawiących się samochodami lub uprawiających sport, a dziewczynki bawiące się lalkami lub przebierające się za mamusię. Tego oczekujemy od dzieci i w zależności od płci ubieramy je na niebiesko lub różowo. Jeśli jednak zauważymy, że nasze dziecko bawi się tak, jakby było innej płci, mogą się włączyć pewne dzwonki alarmowe.

Seksualność dzieci wyraża się od pierwszych lat ich życia. Pełne ciekawości odkrywają i obserwują swoje ciała. Dzieci bawią się, aby odkrywać i naśladować zachowania , które widzą wokół siebie. Identyfikują się z mamą lub tatą, w zależności od płci.

Jednakże, gdy widzimy chłopca lub dziewczynkę bawiących się tak, jakby byli innej płci, mamy skłonność do interpretacji typowej dla dorosłych. Tymczasem gdy dziecko bawi się w roli płci przeciwnej niekoniecznie odpowiada rozwojowi innej tożsamości seksualnej. Dzieci po prostu mają wrodzoną ciekawość do nauki i odkrywania.

Zabawa a tożsamość płciowa

Dziecko bawi się, jakby było innej płci
Przewodnia rola rodziców jest niewątpliwie decydująca w relacji, jaką dzieci nawiązują ze swoją płcią. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nauczyli się wspierać i akceptować zainteresowania naszych dzieci.

Dzieci zaczynają określać swoją tożsamość płciową od 18 do 36 miesiąca do około 7 lub 8 lat. W proces ten zaangażowanych jest wiele czynników.

Większość dzieci interesuje się czynnościami i preferencjami, które są „typowe” dla ich płci. Typowe zabawy chłopięce obserwuje się głównie u chłopców, a typowo kobiece zachowania obserwuje się głównie u dziewcząt.

Chłopcy lubią bardziej aktywną, nawet brutalną zabawę, identyfikują się z męskimi bohaterami i bawią się z innymi chłopcami. Tymczasem dziewczęta preferują spokojniejsze zajęcia, takie jak zabawa lalkami lub w dom. Często wolą też bawić się z innymi dziewczynami, gdy są w parku lub szkole.

Od najmłodszych lat małe dzieci identyfikują się z tym, czego się od nich oczekuje w związku z zachowaniem odpowiednim dla ich płci. Wiodąca rola rodziców jest niewątpliwie decydująca w relacji, jaką dzieci nawiązują ze swoją płcią.

Moje dziecko bawi się tak, jakby było innej płci

Czym jest interpłciowość?
Tożsamość płciowa jest bardzo złożona i ważne jest, abyśmy dokładali wszelkich starań, aby zachować otwarty umysł. Pamiętajmy, że nasze dzieci mogą wyrażać siebie inaczej i to jest całkowicie OK.

Są jednak dzieci, które decydują się zachowywać inaczej niż oczekiwalibyśmy ze względu na ich płeć. Dziecko, które bawi się tak, jakby było innej płci, często przyciąga naszą uwagę, tym bardziej, jeśli jest to nasze dziecko. Jednak niekoniecznie musi to być związane z ich tożsamością seksualną.

Dziecko, które identyfikuje się jako chłopiec, czasami woli bawić się ze swoimi koleżankami w szkole. Odpowiada mu to bardziej niż gra w piłkę nożną z innymi chłopcami. To po prostu dziecko, które woli nie brać udziału w trudnej grze kontaktowej, takiej jak piłka nożna.

Podobnie dziewczynkę, która identyfikuje się jako kobieta, mogą bardziej pociągać bardziej aktywne zabawy chłopców. Wybiera takie aktywności jak piłka nożna czy jazda na rowerze, niż łagodniejsze zabawy lalkami czy udawanie księżniczek.

Może Cię również zainteresować ten artykuł: Jak mogę się dowiedzieć, czy moje dziecko jest transpłciowe?

Znaczenie zabawy w roli płci przeciwnej

Rodzice nie powinni się martwić o ustalenie, czy istnieje jakiś głębszy powód, dla którego ich dziecko chce się bawić tak, jakby było innej płci. W rzeczywistości nie ma to nic wspólnego z ich przyszłą orientacją seksualną. Jednak rodzice często zbytnio się martwią, ponieważ dają się ponieść uprzedzeniom społecznym.

W dzieciństwie symboliczne lub fikcyjne odgrywanie ról pozwala maluchom ćwiczyć swoje umiejętności społeczne. Jest to bardzo przydatne dla ich przyszłości, a także pomaga im rozwijać inteligencję, wyobraźnię i kreatywność, zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie Aula de Infantil. Te zabawy zwykle trwają przez pewien czas, po czym dzieci mogą zainteresować się innymi grami.

Jako rodzice musimy unikać narzucania stereotypowej zabawy, która ma być dla nich najważniejszą czynnością. Nasze dziecko nie robi nic „złego”, bawiąc się w gry, które są na ogół preferowane przez dzieci płci przeciwnej. W rzeczywistości może to po prostu wynikać z jego osobowości.

Jeśli Twoje dziecko nie wykazuje żadnych wątpliwości co do swojej tożsamości seksualnej, najlepiej jest uszanować jego preferencje, jeśli chodzi o zabawę. W rzeczywistości badanie opublikowane w czasopiśmie Developmental Psychology podkreśla, że gry i zabawki nie wpływają na orientację seksualną dzieci.

Gry i zabawki nie wpływają na orientację seksualną dzieci. Odgrywają jednak rolę w odzwierciedlaniu stereotypów płci w społeczeństwie. Dlatego ważne jest, aby rodzice byli otwarci na zwyczaje swoich dzieci podczas zabaw.

Możesz być zainteresowany: Co to jest interpłciowość?

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko identyfikuje się z płcią przeciwną?

Jeśli martwisz się i nie czujesz się komfortowo, widząc, że twoje dziecko bawi się tak, jakby było innej płci, nie naciskaj na nie, aby bawiło się w sposób, który uważasz za odpowiedni dla jego płci. Najpierw skonsultuj się z psychologiem dziecięcym.

Gdy dziecko wielokrotnie przejawia którąkolwiek z poniższych cech, tylko specjalista psychologii dziecięcej może określić, czy istnieje różnica w jego tożsamości płciowej, tożsamości seksualnej lub orientacji seksualnej:

  • Dziecko upiera się przy płci przeciwnej.
  • Dziecko ma wyraźną, regularną preferencję do noszenia ubrań płci przeciwnej.
  • Zauważalne i uporczywe są upodobania do ról drugiej płci.
  • Ma silne pragnienie, by brać udział tylko w grach i hobby płci przeciwnej.
  • Dziecko nalega na spędzanie czasu tylko z dziećmi płci przeciwnej.

Ostatecznie to specjaliści dostarczą najlepszych wskazówek, aby wyjaśnić, czy to tylko normalna faza zabawy, czy raczej wiąże się z ich tożsamością seksualną. W ten sposób mogą pomóc Ci upewnić się, że Twoje dziecko otrzyma najlepsze wsparcie i wskazówki w miarę dorastania i dojrzewania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.