Co to są kumkwaty i jak je przygotowywać?

Kumkwat dostarcza wielu mikroelementów, które są korzystne dla zdrowia. Ponadto jest to owoc o wszechstronnym zastosowaniu z kulinarnego punktu widzenia.
Co to są kumkwaty i jak je przygotowywać?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2022

Kumkwaty to bardzo małe owoce cytrusowe, które mogą przypominać mandarynki. Mają egzotyczny wygląd ale też  wiele właściwości dobroczynnych dla organizmu. Pierwotnie uprawiano je w Chinach i wyróżniają się tym, że cały owoc jest jadalny, nawet skórka.

Tutaj omówimy wszystkie korzyści płynące ze spożywania tych owoców. Wprowadzone w kontekście zbilansowanej diety mają wiele zalet. Nie są one jednak łatwe do zdobycia, ponieważ w krajach zachodnich występują rzadko.

Właściwości odżywcze kumkwatów

Mówiąc o wartości odżywczej kumkwatów, musimy zwrócić uwagę na ich niską kaloryczność, wynoszącą zaledwie 71 kilokalorii na 100 gramów (4 uncje). Dzieje się tak, ponieważ 80% kumkwatu składa się z wody. Wśród makroskładników wyróżnia się obecność węglowodanów, a konkretnie cukrów prostych – 15,9 grama na 100 gramów owoców. Natomiast białka i tłuszcze są w tym przypadku praktycznie resztkowe.

Sytuacja zmienia się jednak, jeśli chodzi o mikroelementy. Owoc zawiera znaczne ilości witaminy C, aż 43 miligramy. Jednocześnie posiada fitoskładniki o właściwościach antyoksydacyjnych, które neutralizują produkcję wolnych rodników. Zawiera również błonnik, który umożliwia bardziej zrównoważone wchłanianie dostarczanych przez niego cukrów.

Jakie korzyści oferują dla organizmu kumkwaty?

Trochę kumkwatów.
Ze względu na swój skład bogaty w mikroelementy i przeciwutleniacze, kumkwaty mogą zapewnić wiele korzyści zdrowotnych.

Opowiemy Ci o wszystkich korzyściach, jakie możemy odnieść ze spożywania kumkwatów. Wspomnimy również, co mówi o tym nauka.

1. Mniejsze ryzyko zachorowania

Witamina C jest jednym ze składników odżywczych biorących udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients. Tym samym regularne jej spożywanie zapewnia zmniejszenie zachorowalności na przeziębienia i inne patologie infekcyjne.

2. Zmniejszenie występowania zaparć

Z pewnością słyszałeś już, że spożycie błonnika jest kluczem w zwalczaniu zaparć. Wykazano, że substancja ta jest w stanie zwiększyć objętość bolusa kałowego, stymulując mechanoreceptory jelitowe i generując silniejszą perystaltykę jelit. W ten sposób stolec wydajniej przechodzi przez przewód pokarmowy.

Jednocześnie ten sam błonnik może wywoływać uczucie sytości, co zmniejsza ryzyko podjadania niezdrowych produktów między posiłkami. Dlatego z udziałem błonnika łatwiej zaplanować dietę niskokaloryczną.

3. Kumkwaty skutecznie pomagają przeciwko anemii

Zawartość witaminy C w kumkwacie pomaga zmaksymalizować wchłanianie żelaza na poziomie jelitowym, zgodnie z badaniami opublikowanymi w Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition . W ten sposób zmniejsza się ryzyko rozwoju anemii, patologii powodującej skrajne zmęczenie i znużenie, która powstaje w wyniku nieefektywnego spożycia żelaza.

Jak jeść kumkwaty?

Kumkwaty można spożywać w sposób naturalny, razem ze skórką, która nadaje im słodki smak. Można też przygotować z nich produkty takie jak dżemy czy galaretki, w których można wykorzystać gorzki akcent miąższu. Owoc wykorzystuje się również do przygotowania sosów mięsnych. Stosuje się je nawet w koktajlach, aby maksymalnie wykorzystać ich wartość odżywczą.

Kumkwaty łatwo się też przechowuje. Mogą wytrzymać do 4 dni w temperaturze pokojowej a w lodówce mogą przetrwać w niezmienionym stanie nawet do 2 tygodni. Kolejna opcja to ich zamrożenie i wykorzystanie do koktajli.

Zastosowania kumkwatów w kuchni

Kumkwaty w kuchni.
Na szczęście istnieje kilka przepisów, do których można dodać kumkwaty.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, istnieją dwa typowe kulinarne zastosowania kumkwatu: przygotowanie dżemów lub przygotowanie sosów.

Dżem z kumkwatów

W takim przypadku możesz zrobić go w podobny sposób, jak dżemy z innych owoców. Owoce gotuje się z dużą ilością cukru do uzyskania gęstej konsystencji, a następnie miażdży lub miksuje. Inną opcją jest dodanie kumkwatów podczas przygotowywania marmolady pomarańczowej.

Sosy

Do sosów najlepiej przygotować bazę majonezową, a następnie doprawić ją, aby nadać jej pożądane właściwości organoleptyczne. W tym dodatku kumkwaty można stosować wraz z przyprawami kulinarnymi, tworząc egzotyczny smak, który dobrze łączy się z mięsem.

Kumkwaty, stosunkowo nieznane owoce

Kumkwaty rzadko można spotkać w krajach zachodnich, ale zawierają wiele ważnych składników odżywczych. Wyróżniają się zawartością witaminy C i przeciwutleniaczy, które pomagają zapobiegać rozwojowi złożonych patologii.

Inną cechą charakterystyczną jest to, że są jadalne w całości, łącznie ze skórką. Ponadto można je łatwo dodawać do różnych przepisów kulinarnych, co znacznie wzbogaci ich smak.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211.
  • Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16.
  • Pauline M, Verghese ST, Srinivasu BY, Bose B, Thomas T, Mandal AK, Thankachan P, Kurpad AV. Effect of ascorbic acid rich, micro-nutrient fortified supplement on the iron bioavailability of ferric pyrophosphate from a milk based beverage in Indian school children. Asia Pac J Clin Nutr. 2018;27(4):792-796.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.