Co to są kumkwaty i jak je przygotowywać?
Kumkwaty to bardzo małe owoce cytrusowe, które mogą przypominać mandarynki. Mają egzotyczny wygląd ale też wiele właściwości dobroczynnych dla organizmu. Pierwotnie uprawiano je w Chinach i wyróżniają się tym, że cały owoc jest jadalny, nawet skórka.
Tutaj omówimy wszystkie korzyści płynące ze spożywania tych owoców. Wprowadzone w kontekście zbilansowanej diety mają wiele zalet. Nie są one jednak łatwe do zdobycia, ponieważ w krajach zachodnich występują rzadko.
Właściwości odżywcze kumkwatów
Mówiąc o wartości odżywczej kumkwatów, musimy zwrócić uwagę na ich niską kaloryczność, wynoszącą zaledwie 71 kilokalorii na 100 gramów (4 uncje). Dzieje się tak, ponieważ 80% kumkwatu składa się z wody. Wśród makroskładników wyróżnia się obecność węglowodanów, a konkretnie cukrów prostych – 15,9 grama na 100 gramów owoców. Natomiast białka i tłuszcze są w tym przypadku praktycznie resztkowe.
Sytuacja zmienia się jednak, jeśli chodzi o mikroelementy. Owoc zawiera znaczne ilości witaminy C, aż 43 miligramy. Jednocześnie posiada fitoskładniki o właściwościach antyoksydacyjnych, które neutralizują produkcję wolnych rodników. Zawiera również błonnik, który umożliwia bardziej zrównoważone wchłanianie dostarczanych przez niego cukrów.
Dowiedz się więcej: 8 objawów niedoboru witaminy C
Jakie korzyści oferują dla organizmu kumkwaty?
Opowiemy Ci o wszystkich korzyściach, jakie możemy odnieść ze spożywania kumkwatów. Wspomnimy również, co mówi o tym nauka.
1. Mniejsze ryzyko zachorowania
Witamina C jest jednym ze składników odżywczych biorących udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients. Tym samym regularne jej spożywanie zapewnia zmniejszenie zachorowalności na przeziębienia i inne patologie infekcyjne.
2. Zmniejszenie występowania zaparć
Z pewnością słyszałeś już, że spożycie błonnika jest kluczem w zwalczaniu zaparć. Wykazano, że substancja ta jest w stanie zwiększyć objętość bolusa kałowego, stymulując mechanoreceptory jelitowe i generując silniejszą perystaltykę jelit. W ten sposób stolec wydajniej przechodzi przez przewód pokarmowy.
Jednocześnie ten sam błonnik może wywoływać uczucie sytości, co zmniejsza ryzyko podjadania niezdrowych produktów między posiłkami. Dlatego z udziałem błonnika łatwiej zaplanować dietę niskokaloryczną.
3. Kumkwaty skutecznie pomagają przeciwko anemii
Zawartość witaminy C w kumkwacie pomaga zmaksymalizować wchłanianie żelaza na poziomie jelitowym, zgodnie z badaniami opublikowanymi w Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition . W ten sposób zmniejsza się ryzyko rozwoju anemii, patologii powodującej skrajne zmęczenie i znużenie, która powstaje w wyniku nieefektywnego spożycia żelaza.
Jak jeść kumkwaty?
Kumkwaty można spożywać w sposób naturalny, razem ze skórką, która nadaje im słodki smak. Można też przygotować z nich produkty takie jak dżemy czy galaretki, w których można wykorzystać gorzki akcent miąższu. Owoc wykorzystuje się również do przygotowania sosów mięsnych. Stosuje się je nawet w koktajlach, aby maksymalnie wykorzystać ich wartość odżywczą.
Kumkwaty łatwo się też przechowuje. Mogą wytrzymać do 4 dni w temperaturze pokojowej a w lodówce mogą przetrwać w niezmienionym stanie nawet do 2 tygodni. Kolejna opcja to ich zamrożenie i wykorzystanie do koktajli.
Dowiedz się więcej: Prosty przepis na domowy dżem melonowy
Zastosowania kumkwatów w kuchni
Jak powiedzieliśmy wcześniej, istnieją dwa typowe kulinarne zastosowania kumkwatu: przygotowanie dżemów lub przygotowanie sosów.
Dżem z kumkwatów
W takim przypadku możesz zrobić go w podobny sposób, jak dżemy z innych owoców. Owoce gotuje się z dużą ilością cukru do uzyskania gęstej konsystencji, a następnie miażdży lub miksuje. Inną opcją jest dodanie kumkwatów podczas przygotowywania marmolady pomarańczowej.
Sosy
Do sosów najlepiej przygotować bazę majonezową, a następnie doprawić ją, aby nadać jej pożądane właściwości organoleptyczne. W tym dodatku kumkwaty można stosować wraz z przyprawami kulinarnymi, tworząc egzotyczny smak, który dobrze łączy się z mięsem.
Kumkwaty, stosunkowo nieznane owoce
Kumkwaty rzadko można spotkać w krajach zachodnich, ale zawierają wiele ważnych składników odżywczych. Wyróżniają się zawartością witaminy C i przeciwutleniaczy, które pomagają zapobiegać rozwojowi złożonych patologii.
Inną cechą charakterystyczną jest to, że są jadalne w całości, łącznie ze skórką. Ponadto można je łatwo dodawać do różnych przepisów kulinarnych, co znacznie wzbogaci ich smak.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211.
- Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16.
- Pauline M, Verghese ST, Srinivasu BY, Bose B, Thomas T, Mandal AK, Thankachan P, Kurpad AV. Effect of ascorbic acid rich, micro-nutrient fortified supplement on the iron bioavailability of ferric pyrophosphate from a milk based beverage in Indian school children. Asia Pac J Clin Nutr. 2018;27(4):792-796.