Co to jest krwawienie implantacyjne?
Krwawienie implantacyjne to niewielka utrata krwi, która pojawia się we wczesnym okresie ciąży. To zjawisko nie ma jednak miejsca u wszystkich kobiet. Występuje w terminach, w których powinna rozpocząć się miesiączka i dlatego jest źródłem nieporozumień dla wielu przyszłych matek.
Jednym z najbardziej oczywistych objawów ciąży jest brak miesiączki. Jednak u niektórych kobiet tę nieobecność przerywa krwawienie implantacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z krwawieniem, które jednak nie jest krwawieniem miesiączkowym.
Krwawienie implantacyjne jest również nazywane „fałszywą miesiączką”. Dla tych kobiet, które już mają oznaki ciąży, rodzi to również podejrzenie, że mogło dojść do poronienia. Aby uniknąć nieporozumień, najlepiej jest dobrze się doinformować i w ten sposób nie pozostawić miejsca na nieporozumienia.
Krwawienie implantacyjne
Możesz Cię zainteresować również ten temat: Krwotoki miesiączkowe – jak można je leczyć?
Tymczasem krwawienie implantacyjne jest normalnym zjawiskiem w zdrowej ciąży. Występuje między 6 a 12 dniem po zapłodnieniu komórki jajowej, w dniu, który w mniejszym lub większym stopniu pokrywa się ze zwykłym terminem miesiączki.
Zwykle towarzyszą mu jednak mniej intensywne skurcze niż miesiączka. Ból głowy, nudności, wahania nastroju, tkliwość piersi, ból w dole pleców, obrzęk brzucha i zmęczenie również występują dość często.
Na ogół krwawienie implantacyjne nie przebiega według ustalonego schematu. Kobieta, która już urodziła dzieci, może mieć tego typu krwawienie w niektórych ciążach, a w innych nie. Czasami występuje w postaci zaledwie kilku kropli krwi, innym razem przypomina lekką miesiączkę.
Od komórki jajowej do zarodka
Kiedy następuje zapłodnienie, z połączenia komórki jajowej i plemnika powstaje zygota, czyli inaczej samo zapłodnione jajeczko. W ciągu zaledwie 72 godzin zygota zamienia się w morulę, czyli podzieloną na segmenty zygotę. Cztery do pięciu dni później morula zamienia się w blastocystę.
Blastocysta lub blastula posiada jedną grupę komórek zewnętrznych i inną grupę komórek wewnętrznych. Pierwsza przekształca się następnie w błonę ochronną, a druga w zarodek. Tylko wtedy, gdy ta blastocysta zagnieździ się w macicy, można mówić o zarodku.
Około tygodnia po zapłodnieniu blastocysta zaczyna tworzyć wypustki. To właśnie one zaczynają potem wnikać w komórki wyściółki macicy. Na tym wczesnym etapie macica jest silnie nawodniona i łatwo krwawi. Dlatego implantacja blastocysty może powodować krwawienie.
Krwawienie implantacyjne : różnice w porównaniu z krwawieniem miesiączkowym
Ten rodzaj krwawienia to lekkie plamienie, które zwykle jest wykrywane tylko przez niewielką obecność krwi na bieliźnie lub papierze toaletowym. Rzadko jest to coś poważniejszego. Ma kolor, który może być ciemnoróżowy lub brązowy, ale nie czerwony. Jest wolne od skrzepów i utrzymuje się od kilku godzin do trzech dni.
W przypadku krwawienia implantacyjnego nie ma również stopniowego wzrostu wypływu krwi, jak to ma miejsce w przypadku menstruacji. Ma przerywaną częstotliwość, ale pozostaje w zakresie niewielkich plamek, które się nie zwiększają.
W przypadku podejrzenia ciąży i krwawienia o bardziej intensywnym zabarwieniu lub gwałtownego nasilenia się najlepiej skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach jest to objaw poronienia lub może oznaczać ciążę pozamaciczną lub ciążę trzonową. Może również wskazywać na problem zdrowotny.
Przeczytaj także ten przydatny materiał: Menorrhagia: objawy i sposoby leczenia obfitego okresu
Potwierdzenie ciąży
Na początkowych etapach bardzo trudno jest ustalić, czy zaistniała ciąża, czy nie. Z tego samego powodu nie jest łatwo ustalić, czy chodzi o krwawienie implantacyjne, ryzyko poronienia czy inny problem. Stąd tak ważne jest jak najszybsze potwierdzenie ciąży.
Najbardziej wiarygodne testy ciążowe można wykonać już w pierwszym tygodniu ciąży. Są to testy, które są wykonywane w laboratorium i charakteryzują się wysokim stopniem dokładności. Natomiast testy domowe mają niższy stopień niezawodności, zwłaszcza gdy wykonuje się je krótko po zapłodnieniu.
Wszystkie te testy mierzą poziom hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowe j (HCG), który jest obecny we krwi i moczu. Testy domowe można wykonać również podczas krwawienia implantacyjnego, ale na bardziej miarodajne wyniki najlepiej poczekać tydzień.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mansilla, M. (2000). Etapas del desarrollo humano. Revista de investigación en Psicología, 3(2), 105-116.
- Monterde, J. G., & Gano, F. G. (2013). Etapas del Desarrollo Embrionario. Universidad de Murcia.
- Lédée, N., & Ferretti, C. (2016). Receptividad uterina e implantación embrionaria: aporte de la ecografía y del Doppler a la evaluación de la fecundación in vitro. EMC – Ginecología-Obstetricia. https://doi.org/10.1016/s1283-081x(16)79132-6