Co to jest cyjanidyna i do czego służy?

Jeśli potrzebujesz większego udziału przeciwutleniaczy w codziennej diecie, nie możesz przegapić okazji do spożywania pokarmów z cyjanidyną, doskonałym związkiem fitochemicznym.
Co to jest cyjanidyna i do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Cyjanidyna jest przeciwutleniającym związkiem chemicznym, który znajduje się w niektórych produktach spożywczych i może działać jako barwnik. Zalicza się do grupy antocyjanów, charakterystycznych dla purpurowych owoców i warzyw, takich jak jagody, jeżyny i bakłażany. Jej spożywanie zaleca się w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia poprzez różne mechanizmy, w których bierze udział. Omówimy je poniżej.

Warto zauważyć, że włączenie składników odżywczych do diety jest niezbędne w celu ograniczenia rozwoju wielu przewlekłych i złożonych patologii. Eksperci zalecają spożywanie 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Te pokarmy zawierają również wysokiej jakości mikroelementy, takie jak witaminy i minerały.

Gdzie występuje cyjanidyna?

Ogólnie rzecz biorąc, czerwona kapusta, peruwiańskie ziemniaki i meksykańska kukurydza magenta są głównymi źródłami cyjanidyny, które można włączyć do diety. Ale uwaga, chociaż ten związek działa jak czerwony lub fioletowy pigment, przemysł nie zawsze go wykorzystuje do poprawy właściwości organoleptycznych produktów. Czasami zamiast niego stosuje się sztuczne dodatki, dlatego zawsze należy sprawdzać informacje o wartości odżywczej.

Wypieki żurawinowe.

Z chemicznego punktu widzenia cyjanidyna występuje w postaci glikozydów, a jej struktura przypomina inne antocyjany. Obejmują takie związki, jak pelargonidyna, malwidyna, petunidyna, peonidyna itp. Składają się z jądra flawonu z dwoma pierścieniami aromatycznymi. W sumie istnieją trzy pierścienie, których podwójne wiązania odpowiadają za pigmentację.

Jakie korzyści daje cyjanidyna

Przede wszystkim wykazano, że antocyjany chronią przed rozwojem patologii neurodegeneracyjnych, takich jak demencja. Blokując powstawanie wolnych rodników i ich gromadzenie się w tkankach, zmniejszają ewentualne uszkodzenia i mutacje w mitochondriach i komórkowym DNA. Tym samym opóźniają procesy starzenia i związane z nim dolegliwości.

Co więcej, regularne przyjmowanie tego typu związku ma również korzystne działanie w zapobieganiu zmianom w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Molecular Aspects of Medicine.

Siła antyoksydacyjna zapobiega degradacji lipoprotein i zwiększeniu sztywności ścian tętnic. Oba mechanizmy mogą mieć wpływ na miażdżycę tętnic, która upośledza nawadnianie tkanek.

Nie powinniśmy również zapominać o potencjale tych pigmentów w walce z otyłością i zaburzeniami metabolicznymi. Wśród tych ostatnich zwrócilibyśmy szczególną uwagę na cukrzycę typu 2.

Według badań opublikowanych w Nutrients, udaje im się kontrolować stany zapalne w środowisku wewnętrznym, co wiąże się z lepszą gospodarką hormonalną i optymalnym funkcjonowaniem mikrobioty jelitowej.

Przeciwwskazania do przyjmowania cyjanidyny

Trochę ziemniaków.
Nadmiar cyjanidyny może szkodzić. Skonsultuj się z lekarzem odnośnie zalet i wad suplementacji tym związkiem.

Nie wszystko złoto, co się świeci. Chociaż przyjmowanie z dietą produktów zawierających cyjanidynę uważa się za pozytywne, suplementacja tym związkiem może mieć pewne przeciwwskazania.

Oczywiste jest, że zapobieganie starzeniu się i niektórym patologiom to pozytywny efekt. Jednak w kontekście intensywnych ćwiczeń cyjanidyna może zaburzać komunikację komórkową, która jest kluczem do zapewnienia późniejszych adaptacji metabolicznych.

W takich przypadkach wzrost siły mięśniowej i hipertrofia mogłyby ulec osłabieniu. Z tego powodu nie zaleca się stosowania jej u sportowców w zbyt dużych dawkach. Jednakże, gdy sportowiec przechodzi przez okres dużego stresu i rywalizacji w zawodów, można włączyć suplement, aby stymulować późniejszą regenerację.

Dodatkowo cyjanidyna neutralizuje powstawanie wolnych rodników i zmniejsza markery uszkodzeń mięśni. Zawsze jednak należy ją suplementować w krótkich odstępach czasu, nie dłuższych niż jeden lub dwa tygodnie.

Cyjanidina – korzystny dla zdrowia antocyjanid

Jak widzieliśmy, regularne włączanie cyjanidyny do diety uważa się za korzystne dla zdrowia. Ten związek fitochemiczny pomoże kontrolować wewnętrzną równowagę zapalną i reakcje redoks oraz osiągnąć większą wydolność organizmu.

Oczywiste jest, że oba procesy są ważne, ale tej substancji nie należy przyjmować w nadmiarze, aby zapobiec zmianom w funkcjonowaniu narządów.

Wreszcie, niezbędne jest zróżnicowane spożycie warzyw w naszej diecie. Nie tylko fitochemikalia mają zdolność przeciwutleniającą. Także niektóre witaminy, takie jak witamina E, mogą odgrywać podobną rolę.

Spożywanie kilku różnych rodzajów produktów w celu zaspokojenia codziennych potrzeb pomoże uniknąć rozwoju chronicznych i złożonych patologii na przestrzeni lat. Ponadto należy promować inne dobre nawyki, takie jak aktywność fizyczna i sen.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Suresh S, Begum RF, Singh S A, V C. Anthocyanin as a therapeutic in Alzheimer’s disease: A systematic review of preclinical evidences. Ageing Res Rev. 2022;76:101595. doi:10.1016/j.arr.2022.101595
  • Cassidy A. Berry anthocyanin intake and cardiovascular health. Mol Aspects Med. 2018;61:76-82. doi:10.1016/j.mam.2017.05.002
  • Lee YM, Yoon Y, Yoon H, Park HM, Song S, Yeum KJ. Dietary Anthocyanins against Obesity and Inflammation. Nutrients. 2017;9(10):1089. Published 2017 Oct 1. doi:10.3390/nu9101089

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.