Co się dzieje, gdy pijesz alkohol na pusty żołądek?

Co się dzieje, gdy pijesz alkohol na pusty żołądek?
Florencia Villafañe

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Florencia Villafañe.

Napisany przez Florencia Villafañe

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się w organizmie, gdy pijesz alkohol na pusty żołądek? Dowiedz się w tym artykule, jakie są główne skutki uboczne tego zachowania.

Alkohol na pusty żołądek jest czymś, co każdy z nas kiedyś zrobił, czy to po pracy, podczas wieczornego wyjścia z przyjaciółmi, czy w innych sytuacjach. Ale czy jest to bezpieczne i czy są jakieś konsekwencje picia alkoholu bez jedzenia? Opowiemy Ci o tym wszystkim w tym artykule!

Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie napojów alkoholowych jest akceptowane w społeczeństwie. Mimo to, Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że każdego roku na świecie dochodzi do 3 milionów zgonów spowodowanych spożywaniem tego typu napojów. Jest to nawet czynnik ryzyka w ponad 200 chorobach.

Jak alkohol jest wchłaniany przez organizm?

Proces wchłaniania alkoholu rozpoczyna się od jego spożycia. Ponieważ substancja ta ma małą masę cząsteczkową, łatwo przenika przez błony komórkowe, a stamtąd do naczyń krwionośnych. Dlatego śladowe ilości mogą być wchłaniane przez usta, przełyk i żołądek.

Gdy alkohol dotrze do żołądka, 15-20% zostaje wchłonięte od razu. Następnie przechodzi do jelita cienkiego, gdzie następuje wchłanianie główne. Proces ten jest następnie kontynuowany w pierwszej i drugiej części jelita cienkiego (dwunastnicy i jelicie czczym) przez 80%, a kończy się w jelicie grubym.

Ludzie pijący alkohol

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna dla zdrowia.

Zobacz też: Antydepresanty i alkohol: co wynika z ich łączenia?

Alkohol na pusty żołądek – jak jedzenie pomaga lub wpływa na jego wchłanianie?

Wchłanianie etanolu z dwunastnicy i jelita czczego jest szybsze niż z żołądka. Z tego powodu szybkość opróżniania żołądka jest ważnym czynnikiem wpływającym na szybkość wchłaniania spożytego alkoholu.

W związku z tym nauka pokazuje, że zdolność do wchłaniania tej substancji wzrasta przy pustym żołądku, a maleje, gdy w żołądku znajduje się pokarm. Dzieje się tak, ponieważ powierzchnia kontaktu zmniejsza się (zgodnie z prawem Ficka), a opróżnianie żołądka ulega spowolnieniu.

Wyjątkiem od tej reguły są jednak tłuste potrawy, które wpływają na motorykę żołądka inaczej niż inne składniki odżywcze. W szczególności zwiększają one ruch i powodują, że alkohol szybciej dociera do krwiobiegu.

Na szczęście pokarmy zawierające węglowodany i białka spowalniają wchłanianie, a stężenie alkoholu we krwi może zmniejszyć się nawet o 25%. W związku z tym spożywanie alkoholu na pusty żołądek powoduje zwiększenie stężenia etanolu w osoczu i nasila jego toksyczne działanie.

Stężenie alkoholu i jego wchłanianie w organizmie

Z drugiej strony wchłanianie zwiększa się, gdy dany napój ma zawartość alkoholu od 20 do 35%, ponieważ nie wywołuje on silnych ruchów mięśni w porównaniu z napojami o zawartości alkoholu powyżej tej wartości.

Podobnie wchłanianie etanolu zwiększa się w przypadku jednorazowego spożycia dużej ilości, a nie w przypadku kilkukrotnego spożycia małych ilości.

Ogólny wpływ alkoholu na organizm

Jak w przypadku wszystkiego, co spożywamy również w tym przypadku wątroba jest organem odpowiedzialnym za metabolizowanie etanolu, ponieważ przekształca tę substancję w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy. Ponadto pozostałe 5-10% jest wydalane z moczem, potem i przez drogi oddechowe.

Jednak, gdy etanol jest jeszcze obecny we krwi, wpływa na układ nerwowy. Dlatego też występują klasyczne objawy jak na przykład:

  • Uczucie braku zahamowań.
  • Niewyraźna mowa.
  • Utrata koordynacji.

Należy pamiętać, że duże dawki alkoholu mogą powodować obraz upojenia, który obejmuje inne objawy, takie jak:

Alkohol i kobiety

Oprócz powyższego, należy zauważyć, że kobiety mają mniejszą masę ciała niż mężczyźni. Ponadto, mają one wyższy procent tłuszczu i mniejszą ekspresję enzymu  o nazwie “dehydrogenaza aldehydu octowego” (odpowiedzialnego za tworzenie kwasu octowego) w błonie śluzowej żołądka.

Z tych trzech powodów kobiety mają tendencję do silniejszego upojenia alkoholowego niż mężczyźni, gdy spożywają tę samą ilość alkoholu.

Alkohol u kobiet w ciąży

Kiedy kobiety w ciąży spożywają etanol, przechodzi on przez łożysko z krwi matki do płodu. W ten sposób dzieci są narażone na taki sam poziom alkoholu we krwi jak matki, co może prowadzić do różnych komplikacji.

Zapobieganie i zalecenia

Jeśli chodzi o dbanie o zdrowie najlepiej jest unikać picia alkoholu. Jeśli jednak pijesz alkohol, zwłaszcza na pusty żołądek, warto rozważyć następujące kwestie:

  1. Wybierz napój o niskiej zawartości alkoholu.
  2. Pomiędzy drinkami z etanolem należy pić wodę lub inne płyny bezalkoholowe.
  3. Staraj się pić małe ilości przez długi okres czasu, a nie duże ilości w krótkim okresie czasu.
  4. Zjedz posiłek na godzinę przed spożyciem alkoholu.
Zmartwiony mężczyzna

Picie napojów alkoholowych na pusty żołądek przyspiesza ich wchłanianie i potęguje ich szkodliwe działanie.

Jak poczuć się lepiej po wypiciu alkoholu na pusty żołądek?

Picie na pusty żołądek zwiększa ryzyko wystąpienia słynnego efektu ubocznego zwanego “kacem”. Następuje to zazwyczaj następnego dnia, jeśli spożyto dużą ilość alkoholu lub jeśli napój zawierał znaczną ilość alkoholu. Objawy mogą obejmować te wymienione poniżej:

  • Zawroty głowy.
  • Nadmierne pragnienie.
  • Upośledzona zdolność koncentracji lub jasnego myślenia.
  • Bóle głowy.
  • Zaburzenia nastroju.
  • Mdłości i wymioty.
  • Wrażliwość na światło i dźwięk.
  • Rozstrój żołądka.

Chociaż problemy te mogą rozwiązać się same, można rozważyć następujące porady, aby sobie z nimi poradzić:

  • Przez cały dzień pij wodę, buliony lub soki owocowe.
  • Śpij.
  • Jedz pokarmy, które są łatwe do strawienia, takie jak tosty, krakersy, galaretka itp.
  • Zażywaj środki przeciwbólowe, takich jak ibuprofen, w celu złagodzenia bólu głowy.

Nie zaleca się picia alkoholu na pusty żołądek

Alkohol jest substancją, która sama w sobie jest szkodliwa dla zdrowia, ponieważ jego nadmierne spożycie wiąże się z rozwojem wielu chorób. Po spożyciu na pusty żołądek może mieć większy wpływ na organizm ze względu na jego szybkie wchłanianie.

W związku z tym, ponieważ etanol wcześniej dociera do krwiobiegu, powoduje klasyczne efekty i większe ryzyko odurzenia.

Aby tak się nie stało zaleca się spożywanie posiłków przed wypiciem tego typu napojów. Z drugiej strony należy pić dużo wody i unikać nadmiaru alkoholu. Najlepszym sposobem, aby nie wpływał on na zdrowie jest całkowite unikanie jego spożywania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bolet Astoviza, M., & Socarrás Suárez, M. M. (2003). El alcoholismo, consecuencias y prevención. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas22(1), 0-0
  • Organización Mundial de la Salud. Alcohol. Disponible en:
  • Aros, S. (2008). Exposición fetal a alcohol. Revista chilena de pediatría79, 46-50.
  • Evora, S. S. (2017). Alcohol y fisiología humana: Capítulo 2-donde todo comienza: el alcohol en el aparato digestivo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.