Co dzieje się z Twoim ciałem, gdy zaczynasz ćwiczyć jogę?
Joga to dyscyplina, która przynosi wiele korzyści, m.in. umożliwia połączenie ciała z duszą. Ale może jesteś dopiero na etapie początkującym? To normalne, że zastanawiasz się, co dzieje się z twoim ciałem, gdy zaczynasz ćwiczyć jogę.
Duchowa zmiana wywołana praktyką jogi będzie zauważalna przy regularnej praktyce. Jednak już na krótką metę jedną z jej głównych zalet jest zmniejszenie poziomu stresu i niepokoju, łatwiejsze wyciszenie umysłu i lepsze połączenie z teraźniejszością.
Przyjrzyjmy się bliżej.
Główne korzyści z rozpoczęcia praktyki jogi
Jak wskazuje książka Joga jako medycyna , dyscyplina ta od dawna stosowana jest w celu poprawy jakości życia ludzi. Dzięki jodze możesz uzupełnić procesy leczenia problemów zdrowotnych, między innymi takich jak choroby serca, słabe krążenie krwi, zapalenie stawów i ból pleców.
Ta praktyka daje „witalność”, ponieważ gdy zaczynasz ćwiczyć jogę, Twoje ciało zmienia się, czujesz więcej siły i witalności. Służy również jako uzupełnienie niektórych zabiegów medycznych i pomoże zachować równowagę w Twoim życiu.
Korzyści płynące z jogi sięgają tysiącleci. Na początku hinduizmu ludzie szukali w ten sposób kontaktu z bogami w celach duchowych i terapeutycznych. Choroby i dolegliwości leczono praktykami jogi, ponieważ siła umysłu pomagała ludziom kontrolować ciało.
Kiedy zaczniesz wykonywać regularne sesje tej aktywności, twoje ciało zmieni się i poczujesz się zdrowsza. Poniżej wyjaśnimy, co dzieje się z twoim ciałem, gdy zaczynasz ćwiczyć jogę.
Zwiększysz pojemność swoich płuc
Oddychanie jest kluczowym elementem w praktyce jogi, ponieważ pomaga dotlenić mózg i prawidłowo wykonywać postawy czyli asany. W szczególności joga wykorzystuje oddychanie brzuszne, które przyczynia się do utrzymania równowagi i daje ciału siłę do wykonywania i utrzymywania postawy.
Według badań opublikowanych w Indian Journal of Physiology and Pharmacology, głębokie oddychanie, wdech i wydech przez nos wzmacniają wytrzymałość mięśni oddechowych.
Dzięki temu można zmniejszyć częstość występowania chorób układu oddechowego. W rzeczywistości nawet mózg może myśleć szybciej dzięki lepszemu oddychaniu i większej ilości tlenu, który dostaje się do organizmu. Tlen jest paliwem dla organizmu, więc kiedy joga nakarmi płuca powietrzem, poczujesz zmiany w jakości oddychania.
Oddychaj więc prawidłowo i ciesz się tą wspaniałą aktywnością!
Wzmocnisz mięśnie i stawy
Wspomniana wcześniej książka Yoga as Medicine podkreśla również, że dzięki regularnej praktyce będziesz w stanie wzmocnić swoje mięśnie i tonować obszary, takie jak nogi, pośladki, plecy i ramiona. Siła przyłożona w pozycjach jogi pozwala mięśniom mocniej pracować i zwiększać masę mięśniową. W ten sposób całe twoje ciało stanie się bardziej stonowane.
Z drugiej strony to samo źródło wskazuje, że problemy ze stawami prawdopodobnie zmniejszą się, ponieważ joga sprawi, że będą one silne i zdrowe. Pozycje rozciągające i skręcające również poprawią Twoją elastyczność. Dzięki temu możesz poprawić technikę zarówno podczas praktyki jogi, jak i innych dyscyplin, takich jak na przykład pilates.
Może cię zainteresować: Joga dla par: sposób na wzmocnienie związku
Kiedy zaczynasz ćwiczyć jogę, wzmacniasz serce i krążenie
Pozycje lub asany zapewniają również większą elastyczność i pomagają ciału uwolnić nagromadzone napięcie. Jednocześnie pozwala to na wydajniejszy przepływ krwi, dzięki czemu serce otrzymuje jej wystarczającą ilość, aby ciało funkcjonowało tak, jak powinno. Można więc powiedzieć, że nasz motor napędowy, jakim jest serce, będzie pracował na pełnych obrotach dzięki praktyce tej starożytnej dyscypliny!
Ponieważ joga skupia się nie tylko na wykonywaniu pozycji, ale także na utrzymaniu prawidłowego oddychania, ma to również swoje korzyści. Ćwiczenia oddechowe w tej dyscyplinie pomogą Ci utrzymać ciśnienie krwi na normalnym poziomie. W związku z tym, zgodnie z badaniem opublikowanym przez czasopismo Alternative Therapies, jeśli cierpisz na nadciśnienie, ta aktywność może być możliwą terapią na poprawę zdrowia.
Może pomóc Ci rozwinąć wytrzymałość fizyczną
Ponadto ćwiczenie różnych pozycji jogi może pomóc ci rozwinąć wytrzymałość fizyczną. Zmniejszy się również zmęczenie i wyczerpanie, ponieważ twoje ciało poczuje się naładowane aktywnością.
Dzięki temu będziesz mogła lżej chodzić i lepiej wykonywać inne codzienne czynności. Ponadto oddychanie w jodze pomoże Ci zwiększyć wytrzymałość podczas ćwiczeń sercowo-naczyniowych. W czasie treningów poczujesz mniejsze zmęczenie fizyczne, ponieważ Twoje ciało będzie miało więcej energii.
Myślimy, że może cię zainteresować: Jak często ćwiczyć jogę, aby schudnąć?
Gdy zaczynasz ćwiczyć jogę, istnieje prawdopodobieństwo, że schudniesz
Prawdopodobnie schudniesz, kiedy zaczniesz regularnie ćwiczyć jogę.Według badań opublikowanych przez czasopismo Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, joga pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Utrzymujesz bowiem ciało w fazie ciągłej aktywności fizycznej, która przyczynia się do wydatkowania kalorii.
Badania podkreślają również, że joga to aktywność, która promuje inne nawyki zdrowego stylu życia, takie jak relaks i dobre odżywianie. Dzięki temu zmiany w Twoim ciele będą zauważalne, a Ty będziesz cieszyć się większą witalnością i lepszym zdrowiem.
Pamiętaj jednak, aby aktywności fizycznej zawsze towarzyszyła zbilansowana dieta.
Jeśli zaczniesz ćwiczyć jogę, będziesz cieszyć się lepszym zdrowiem
W jodze ciało jest świątynią, którą należy utrzymywać w równowadze z umysłem. Z tego powodu podstawy tej dyscypliny wskazują, że należy o nią dbać codziennie.
Zauważysz korzyści płynące z praktykowania jogi w swoim ciele na wielu poziomach. Skoncentruj swoją energię na praktyce, a zauważysz swoje postępy w każdej dziedzinie. Wzmocnij swoje ciało i ducha dzięki jodze!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Madanmohan, & Mahadevan, Sivasubramaniyan & Balakrishnan, Selvakumar & Gopalakrishnan, Maya & Prakash, Elapulli Sankaranarayanan. (2008). Effect of six weeks yoga training on weight loss following step test, respiratory pressures, handgrip strength and handgrip endurance in young healthy subjects. Indian journal of physiology and pharmacology. 52. 164-70.
- Anupama Tyagi; Marc Cohen. 2014. Yoga and Hypertension: A Systematic Review. Alternative Therapies. https://www.yogaaustralia.org.au/wp-content/uploads/2015/10/Yoga-and-Hypertension-A-Systematic-Review.pdf
- El yoga como medicina. Editorial Paidotribo. http://www.paidotribo.com/pdfs/1023/1023.0.pdf
- A. Ros; A. Brooks; K. Touchton-Leonard; G. Wallen. 2016. A Different Weight Loss Experience: A Qualitative Study Exploring the Behavioral, Physical, and Psychosocial Changes Associated with Yoga That Promote Weight Loss. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2016/2914745/