Co dzieje się w organizmie w okresie menopauzy?

Zmiany w organizmie w okresie menopauzy są mniej intensywne i widoczne, jeśli prowadzisz zdrowszy tryb życia podczas ich przechodzenia.
Co dzieje się w organizmie w okresie menopauzy?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2022

W okresie menopauzy zachodzą duże zmiany w organizmie, ale nie są takie same u każdej kobiety. Badanie opublikowane przez brytyjski magazyn Climateric wskazało różnice w zmianach w okresie menopauzy między kobietami pochodzenia latynoskiego i azjatyckiego wobec kobiet pochodzących z Europy i Ameryki Północnej.

Według wspomnianej publikacji menopauza występuje średnio w wieku 48,6 lat u kobiet pochodzenia latynoskiego. U kobiet azjatyckich na ogół występuje w wieku 42,1 do 49,5. Średni wiek kobiet w Ameryce Północnej wynosi od 50,5 do 51,4 lat. Wreszcie kobiety w Europie zwykle rozpoczynają menopauzę w wieku od 50,1 do 52,8 lat.

U większości kobiet zmiany w organizmie w okresie menopauzy powodują niestabilność, a w wielu przypadkach nerwowość. Nie musi tak być! Przy obecnej średniej długości życia menopauza nie jest wejściem do starości, ale do połowy życia.

Co to jest menopauza?

Kobieta na badaniu ma mierzony obwód bioder

Menopauza to po prostu przejście z okresu płodności do bezpłodności. Podczas tego przejścia następuje ważna zmiana hormonalna. To właśnie hormony są główną przyczyną zmian w organizmie w okresie menopauzy.

Charakterystyczną cechą menopauzy jest zanik cyklu miesiączkowego. Ogólnie rzecz biorąc, nie dzieje się to nagle. Miesiączka zaczyna być nieregularna i nieco chaotyczna; znika i powraca bez żadnego konkretnego wzoru. Trwa to przez pewną chwilę, aż do trwałego ustania comiesięcznych krwawień.

Ponadto uważa się, że kobieta weszła w okres menopauzy zaledwie 12 miesięcy po ustaniu miesiączki. Czasami ta zmiana następuje z powodu czynników zewnętrznych, takich jak usunięcie jajników lub macicy. Może to być również konsekwencją niektórych chorób.

W okresie dojrzewania, wraz z pierwszym cyklem miesiączkowym, zachodzą duże zmiany w anatomii kobiety. To samo dotyczy ciała w okresie menopauzy. Oba te niezwykle ważne procesy obejmują przemiany fizyczne i psychiczne spowodowane hormonami.

Zmiany w organizmie w okresie menopauzy

Zmiany hormonalne prowadzą do ogromnych przemian w organizmie w okresie menopauzy. Bardzo często pierwsze oznaki tych zmian zaczynają być zauważalne przed zakończeniem miesiączki. Pojawiają się typowe objawy, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty.

Podobnie efekty zaczynają pojawiać się w mózgu, kościach, mięśniach i skórze. Kiedy produkcja estrogenów ustaje całkowicie, wpływ na kości jest jeszcze większy. Stają się zauważalnie słabsze, co sprawia, że kobiety w trakcie lub po przejściu menopauzy są bardziej narażone na złamania kości.

W skórze następuje spadek kolagenu, co powoduje wysuszenie i utratę gładkości. Zmienia się również rozkład tkanki tłuszczowej. Na tym etapie sylwetka często się pogrubia. Często zdarza się, że więcej tłuszczu gromadzi się w brzuchu i nogach, szczególnie u kobiet prowadzących siedzący tryb życia.

Kolejna zmiana w organizmie w okresie menopauzy wiąże się ze zmniejszeniem nawilżenia narządów płciowych, co prowadzi do suchości pochwy. Z tego powodu stosunki seksualne mogą stać się niekomfortowe. Co więcej, często zauważa się zmiany w funkcjonowaniu pęcherza.

Informacje uzupełniające

Starsza kobieta pije wodę ze szklanki

W odróżnieniu od ludzi, u większości samic w królestwie zwierząt nie dochodzi do tego typu zmian. W rezultacie samice są płodne przez całe życie. Tylko ludzie i orki oraz niektóre inne walenie przechodzą tę zmianę. To fakt ewolucyjny. Po pewnym wieku wzrasta ryzyko produkcji wadliwych jaj, więc natura stara się temu zapobiec.

Ponadto w okresie menopauzy kobiety są bardziej narażone na wystąpienie problemów sercowo-naczyniowych i krążeniowych. Można jednak zmniejszyć to ryzyko, prowadząc zdrowy tryb życia obejmujący zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Im EO. Ethnic differences in symptoms experienced during the menopausal transition. Health Care Women Int. 2009;30(4):339–355. doi:10.1080/07399330802695002
  • Capote Bueno, M. I., Segredo Pérez, A. M., & Gómez Zayas, O. (2011). Climaterio y menopausia. Revista cubana de medicina general integral, 27(4), 543-557.
  • Kołodyńska G, Zalewski M, Rożek-Piechura K. Urinary incontinence in postmenopausal women – causes, symptoms, treatment. Prz Menopauzalny. 2019;18(1):46–50. doi:10.5114/pm.2019.84157
  • Santoro N, Epperson CN, Mathews SB. Menopausal Symptoms and Their Management. Endocrinol Metab Clin North Am. 2015;44(3):497–515. doi:10.1016/j.ecl.2015.05.001
  • Peacock K, Ketvertis KM. Menopause. [Updated 2019 Jun 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507826/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.