Ciepłe czy zimne jedzenie: co jest zdrowsze?

Ciepłe czy zimne jedzenie: co jest zdrowsze?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Każdy z nas ma tendencję do troszczenia się o to, które produkty spożywcze znajdujące się w naszej diecie są najzdrowsze i ile jemy. Jednak zazwyczaj nie zastanawiamy się nad wpływem temperatury jedzenia na nasze zdrowie. Co tak naprawdę jest zdrowsze: ciepłe czy zimne jedzenie?

Co jest zdrowsze: ciepłe czy zimne jedzenie?

To pytanie pojawia się choćby w tym momencie, w którym zaczynamy zamieniać zimne posiłki typowe dla lata na wspaniałe gorące jesienne zupy. Mity związane z kwestią temperatury posiłków wywołały sporo dezorientacji. Właśnie dlatego pragniemy przyjrzeć się bliżej tej kwestii.

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz odpowiedzi na dręczące Cię pytania!

Jedzenie ciepłych posiłków wspomaga trawienie

Czy wiesz dlaczego nawet w lato zaleca się jedzenie i picie ciepłych rzeczy? Odpowiedź jest bardzo prosta: gorące pokarmy i płyny pomagają nam trawić. To stwierdzenie zostało potwierdzone w artykule opublikowanym w “Journal of the Science of Food and Agriculture”.

Aby brzuch i jelita pracowały we właściwy sposób, powinny mieć taką samą temperaturę jak ciało. Wynosi ona około 37 stopni Celsjusza.

Dlatego też logiczne jest, że jedzenie ciepłych lub gorących potraw ułatwia procesy trawienne. Dzięki temu żołądek nie musi wkładać dodatkowego wysiłku w osiągnięcie właściwej temperatury zanim zacznie pracować.

Właśnie dlatego spożywanie ciepłych posiłków to dobre rozwiązanie dla osób, które cierpią z powodu problemów z układem trawiennym lub powolnego trawienia. Gorące jedzenie, podobnie jak ostre potrawy, to również dobry sposób na zachowanie ciepła.

Temperatura zwiększa wchłanianie niektórych substancji odżywczych

Gotująca kobieta - ciepłe czy zimne jedzenie?
Właściwa temperatura posiłku może zwiększyć przyswajalność niektórych wartości odżywczych, takich jak związki antyoksydacyjne obecne w pomidorach i marchewkach.

Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę wybierając ciepłe lub zimne jedzenie, to wpływ temperatury na składniki odżywcze zawarte w żywności. W niektórych przypadkach temperatura może sprawiać, że niektóre wartości odżywcze są bardziej przystępne i łatwiejsze do absorpcji.

Dlatego też przed spożyciem posiłku warto ugotować następujące produkty spożywcze:

  • Surowe jajka pogarszają trawienie zawartych w nich protein.
  • Gotowane pomidory i marchewki zwiększają dostępność składników antyoksydacyjnych, takich jak likopen i beta-karoten.
  • Gotowane brokuły zapewniają lepszy dostęp do działania glukozynolanów.

Utrata wartości odżywczych

Wbrew temu, co zauważyliśmy powyżej, w niektórych przypadkach gotowanie jedzenia może prowadzić do znaczącej utraty wartości odżywczych. Dotyczy to zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w wodzie, takich jak witamina C i witaminy z grupy B, które są niezwykle wrażliwe na działanie ciepła.

Główne źródło tych witamin w naszej diecie stanowią owoce i warzywa, które bez problemu możemy jeść na surowo. Dlatego też do codziennego jadłospisu warto włączyć sałatki i świeże owoce.

Zauważyliśmy już, że zjedzenie po nich ciepłego drugiego dnia lub wypicie gorącego napoju ułatwia żołądkowi osiągnięcie właściwej temperatury, niezbędnej do rozpoczęcia pracy. A jeśli mamy trudności ze spożywaniem bardzo zimnych pokarmów, możemy wyjąć je wcześniej z lodówki, aby się ogrzały.

W przypadku warzyw, których nie możemy spożywać na surowo, najlepiej jest ugotować je na parze, upiec lub krótko podsmażyć. Należy robić to jak najkrócej, aby pozostały al dente.

Ciepłe czy zimne jedzenie: co ochroni nas przed zatruciem?

Grillowana ryba
Produkty takie jak ryby, jajka i mięsa muszą zostać dokładnie ugotowane, aby wyeliminować ryzyko zakażenia się ewentualnymi chorobotwórczymi mikroorganizmami.

Bezpieczeństwo żywności to kolejna istotna kwestia gdy chodzi o jedzenie. Jest ono ważne zwłaszcza gdy przygotowujemy i gotujemy jedzenie, podejmując największe ryzyko. Właściwe dostosowywanie temperatury gotowania pozwoli nam uchronić się przed potencjalnymi dużymi problemami natury zdrowotnej.

Namnażanie się bakterii wiąże się bezpośrednio z temperaturą. Stosując ciepło możemy pozbyć się większości patogenów. Właśnie dlatego zaleca się dokładne gotowanie produktów, które mogą być niebezpieczne (mięsa, jajek czy ryb).

Musimy również upewnić się, że żadna porcja jedzenia nie pozostanie surowa czy niedogotowana. Kiedy produkty będą ugotowane, należy spożyć je jak najszybciej lub przechowywać je w temperaturze przekraczającej 65 stopni. Jeśli chcesz zjeść je na zimno, musisz zachować standardy gotowania i właściwego przechowywania w zimnie.

Gorące jedzenie zazwyczaj jest smaczniejsze

Smak jedzenia jest odczuwany na języku dzięki istniejącym na nim kubkach smakowych. Postrzeganie smaku poprawia temperatura w granicach od 20 do 37 stopni. W wielu przypadkach pozwala również osiągnąć miększe i gładsze tekstury.

Z jednej strony, gdy jemy bardzo zimne jedzenie, musimy próbować je przez jakiś czas, aby docenić jego smak. Z kolei w przypadku bardzo gorących pokarmów musimy zachować sporą ostrożność.

Często odrzucamy gorące jedzenie, obawiając się poparzenia języka. Badanie opublikowane w magazynie “Medicine” wykazało, że ciągłe jedzenie produktów, które są zbyt gorące, może wywoływać problemy z przełykiem i żołądkiem.

Towarzystwo Badań nad Rakiem zauważa, że “bardzo gorące napoje (o temperaturze wynoszące ponad 65 stopni) są klasyfikowane jako ewentualne czynniki rakotwórcze”. Wniosek ten wyciągnięto po zbadaniu około tysiąca badań na temat spożywania gorących napojów oraz ich ewentualnego związku z rozwojem nowotworów.

Chociaż może nam się wydawać, że smak jedzenia nie będzie miał wpływu na to, czy będzie bardziej zdrowe czy mniej, to bezwzględnie należy wiedzieć jak cieszyć się jedzeniem. Poza ilością, wartościami odżywczymi i ich wchłanianiem, jedzenie wiąże się również z naszymi emocjami i dobrym samopoczuciem.

Rozkoszowanie się każdym kęsem smacznego jedzenia zamieni Twój posiłek w akt przyjemności. Chociaż to może nie wydawać się aż tak istotne, to w rzeczywistości również wpływa na nasze dobre zdrowie.

Ciepłe czy zimne jedzenie: jak wybrać najlepszą opcję?

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady ciepłego i zimnego jedzenia, aby dokonać właściwego wyboru należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Łącz ciepłe i ziemne jedzenie podczas każdego posiłku, przez cały rok.
  • Gotuj na parze, piecz lub krótko podsmażaj warzywa, aby zmniejszyć utratę witamin i poprawić dostępność wartości odżywczych.
  • Gotuj dokładnie mięso, ryby i jajka oraz spożywaj je świeże lub odgrzane.

Niektóre produkty spożywcze muszą zostać ugotowane, aby zapewnić lepszą absorpcję składników odżywczych. Nie oznacza to, że nie można jeść ich na zimno. Jednak zawsze przestrzegaj optymalnych warunków przechowywania produktów spożywczych i pamiętaj, że ciepłe i gorące jedzenie zazwyczaj smakuje lepiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Boland M., Human digestion a processing perspective. J Sci Food Agric, 2016.
  • Chai T., Shen Z., Zhang P., Lin Y., et al., Comparison of high risk factors (hot food, hot beverage, alcohol, tobacco, and diet) of esophageal cancer: a protocol for a systematic review and meta analysis. Medicine, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.