Chusteczki do demakijażu kontra płyn micelarny - co wybrać?

Zarówno chusteczki do demakijażu, jak i płyn micelarny to produkty wspomagające pielęgnację skóry. W przypadku stosowania produktów o wysokim stopniu krycia lub wodoodpornych, skóra musi być dokładnie oczyszczona, aby usunąć wszystkie pozostałości makijażu. Chusteczki i płyn sprawiają, że oczyszczanie twarzy jest łatwe i wygodne.
Chusteczki do demakijażu kontra płyn micelarny - co wybrać?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2023

Zadbana i piękna skóra twarzy to nasza najlepsza wizytówka. Odpowiednio dobrana pielęgnacja obejmuje nie tylko zabiegi kosmetyczne, ale również dbanie o zdrowie skóry. Aby osiągnąć ten cel, ważne jest, aby sięgać po nietoksyczne i skuteczne środki pielęgnacyjne. Należą do nich między innymi chusteczki do demakijażu oraz płyn micelarny.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym opcjom i omówimy korzyści płynące z ich używania. Co jest lepsze – chusteczki do demakijażu czy płyn micelarny? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!

Chusteczki do demakijażu – fakty i mity

Chusteczki do demakijażu wykonane są z włókniny, uprzednio nasączonej środkami do usuwania makijażu, emulgatorami i innymi płynami. Zawierają one również środki powierzchniowo czynne, które dezynfekują skórę, zapewniając jej dogłębne oczyszczanie.

Jednak w rzeczywistości chusteczki nie usuwają zanieczyszczeń całkowicie. Technika powierzchniowego czyszczenia może wprawdzie usunąć makijaż, ale pewne zanieczyszczenia nadal pozostają na powierzchni skóry.

Bezpośrednią konsekwencją może być nagromadzenie pozostałości makijażu, zatkane pory i uszkodzenie skóry.

Co więcej, chusteczki do demakijażu faktycznie usuwają jedynie część makijażu. Ich praktyczność jest przez to często kwestionowana, ponieważ po ich użyciu należy wykonać jeszcze jeden krok – umyć skórę twarzy.

Usuwanie makijażu za pomocą chusteczek jest przydatne w sytuacjach awaryjnych, ale przyjęcie tego jako regularnego nawyku może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego z następujących powodów:

  • Sprzyjają pojawianiu się wyprysków: osoby ze skłonnością do trądziku i zaskórników częściej cierpią z powodu zaostrzeń w wyniku niedokładnego oczyszczenia skóry.
  • Chusteczki do demakijażu mogą uszkodzić wrażliwe obszary skóry: na opakowaniu często znajduje się instrukcja czyszczenia chusteczką całej twarzy, ale możliwe, że zbyt energiczne pocieranie okolic oczu może podrażnić delikatną skórę i uszkodzić rzęsy. Jak wyjaśnia magazyn Offarm, aby usunąć makijaż oczu, najlepiej używać specjalnych środków czyszczących, które nie zawierają alkoholu i mają pH zgodne z kwasowością oka.
  • Często mają w swoim składzie drażniące substancje: niektóre marki zawierają środki chemiczne zwiększające margines potencjalnych niepożądanych reakcji. Jednym z tych następstw może być zapalenie skóry. Niektóre źródła wymieniają butylokarbaminian jodopropynylu jako środek konserwujący obecny w chusteczkach oczyszczających i identyfikują go jako główne źródło podrażnień skóry.

Podoba Ci się ten artykuł? Prawdopodobnie zainteresuje Cię również: Makijaż nude: jak go nakładać, by osiągnąć najlepszy efekt

Chusteczki do demakijażu domowej roboty.
Własnoręcznie wykonane chusteczki do demakijażu to świetna alternatywa dla tradycyjnych chusteczek. Są one wykonane z tkaniny i można je używać wielokrotnie.

Dlaczego warto zmywać makijaż płynem micelarnym?

Płyny micelarne składają się z oczyszczonej wody połączonej z elementami powierzchniowo czynnymi, nawilżającymi, ściągającymi i przeciwzapalnymi. Idealnie nadają się do głębokiego oczyszczania twarzy.

Cząsteczki zawarte w płynach skutecznie usuwają ze skóry twarzy cząsteczki sebum, odpowiedzialne za gromadzenie się osadów i innych zanieczyszczeń skóry. Ze względu na niskie stężenie jonów magnezu i wapnia, płyn micelarny jest jednym z kosmetyków najczęściej polecanych przez dermatologów do usuwania zanieczyszczeń skórnych oraz resztek makijażu.

Kosmetyk ten działa delikatne, nawilżająco i odświeżająco. Nie wymaga spłukiwania. Dodatkowo wykazuje też właściwości tonizujące.

Istnieją płyny micelarne przeznaczone do różnych rodzajów cery. Oto kilka korzyści wynikających z używania tego kosmetyku:

  • Są idealne dla skóry wrażliwej: Journal of Cosmetic Dermatology podkreśla badanie dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa używania wody micelarnej na skórze z trądzikiem różowatym. Wyniki badań wykazały poprawę obrazu choroby i zmniejszenie objawów w przypadku skóry wrażliwej.
  • Woda micelarna chroni przed zanieczyszczeniami: Badania wykazały, że połączenie wody micelarnej z kremami ochronnymi może chronić skórę przed zanieczyszczeniem cząstkami stałymi obecnymi w otoczeniu.
  • Sprawdza się przy każdym rodzaju makijażu: Formuły micelarne doskonale radzą sobie nawet z makijażem wodoodpornym. Cząsteczki sebum oraz resztki makijażu usuwa się za pomocą tego płynu znacznie skuteczniej.

Działanie płynu micelarnego możemy wzmocnić uzupełniając naszą rutynę pielęgnacji skóry o substancje nawilżające, serum i witaminy.

Co wybrać: chusteczki do demakijażu czy płyn micelarny?

To prawda, że istnieje płyn micelarny dla każdego rodzaju skóry, ale w razie wątpliwości warto skonsultować się z dermatologiem. Konsystencja i konkretne składniki płynu powinny bowiem być ściśle dostosowane do naszej cery. Tak czy inaczej, ze względu na delikatne działanie i głębszy efekt oczyszczający, płyn micelarny jest zalecany znacznie częściej, niż chusteczki do demakijażu.

Co ciekawe, w czasopiśmie Journal of the American Academy of Dermatology podkreślono, że woda micelarna jest zalecanym sposobem oczyszczania skóry wrażliwej. Kosmetyk ten nie podrażnia bowiem i dodatkowo wspomaga nawilżenie.

Istnieje również ekologiczny aspekt przemawiający na korzyść płynu micelarnego. Otóż zmniejsza on negatywny wpływ na środowisko naturalne powodowany przez odpady takie jak nieulegające biodegradacji chusteczki. Aplikacja płynu micelarnego odbywa się bowiem jedynie za pomocą bawełnianego wacika lub wielorazowej gąbki do demakijażu.

Płyn micelarny do demakijażu.
Płyn micelarny to produkt, dzięki któremu możemy przeprowadzić dokładny demakijaż.

Chusteczki do demakijażu i płyny micelarne – o czym warto pamiętać

Płyn micelarny i chusteczki do demakijażu wykazują wyraźne różnice w swoim działaniu. Warto pamiętać, że nie ma nic złego w używaniu chusteczek od czasu do czasu w sytuacji awaryjnej. Ważne jednak, aby nie stało się to naszym nawykiem oraz regularną częścią naszej rutyny pielęgnacji skóry twarzy.

Płyn micelarny zdaje się być najlepszą opcją oczyszczania skóry twarzy. Jeśli jednak w nagłej sytuacji przyjdzie Ci kupić chusteczki do demakijażu, pamiętaj o przestrzeganiu ostrzeżenia amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) dotyczącego bezpiecznego stosowania kosmetyków. Zawsze warto starannie czytać etykiety produktów, po które sięgamy, aby poznać ich skład. Dobrze, żeby płyn był hipoalergiczny i zawierał szczegółowe instrukcje odnośnie sposobu stosowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.