Choroby przewlekłe i odpowiednia dieta

Choroby przewlekłe i odpowiednia dieta
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Choroby przewlekłe są trudne do opanowania, ale dieta może nam pomóc, jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych wskazówek. Opowiemy Ci o nich w tym artykule!

Choroby przewlekłe charakteryzują się brakiem leczenia i przedłużają się w czasie. W wielu przypadkach ich patofizjologia, przyczyny, które je wywołują są nieznane.

Nie oznacza to, że nie ma sposobu leczenia, który może złagodzić objawy i ułatwić życie osobom cierpiącym na tego typu patologię. W rzeczywistości wiele razy to sami pacjenci znajdują sposoby na radzenie sobie z chorobą.

Celem diety w tego typu sytuacjach jest zmniejszenie stanu zapalnego, stresu oksydacyjnego i bólu. W tym celu jako priorytet wybierana jest seria produktów bogatych w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Ponadto warto podkreślić potrzebę ograniczenia żywności, która może sprzyjać procesom zapalnym.

Choroby przewlekłe i produkty wywołujące infekcje

Jednym ze składników odżywczych, który jest szczególnie istotny w dietetycznym leczeniu chorób przewlekłych jest kwas tłuszczowy omega 3. Ta klasa lipidów jest zdolna do zmniejszania markerów stanu zapalnego w organizmie, jednocześnie poprawiając indywidualny profil lipidowy, jak stwierdzono w artykule opublikowanym w czasopiśmie Biochemical Society Transactions.

Tłuszcze te można znaleźć w produktach takich jak tłuste ryby, surowe oleje roślinne, nasiona czy awokado. Ich spożycie musi być regularne, aby zagwarantować modulujący wpływ tych składników odżywczych na zapalne mechanizmy sprzężenia zwrotnego.

Produkty z omega 3

Źródła omega 3 działają jako regulatory stanów zapalnych organizmu.

Fitoskładniki przeciwbólowe w chorobach przewlekłych

Innymi związkami mogącymi wpływać na leczenie tego typu chorób przewlekłych są fitoskładniki. Są to substancje o charakterze organicznym, obecne przede wszystkim w warzywach.

Mają zdolność modulowania stanu zapalnego i zmniejszania stresu oksydacyjnego. Wskazuje na to badanie opublikowane w czasopiśmie Oxidative Medicine and Cellullar Longevity. Fitochemikalia mogą zmniejszać uszkodzenia komórek, a tym samym zapobiegać starzeniu.

Ponadto wpływają na niektóre szlaki fizjologiczne odpowiedzialne za modulowanie bólu i wrażliwość układu nerwowego. Z tego powodu mają szczególne znaczenie w leczeniu chorób przewlekłych. Konieczne jest częste włączanie do diety pokarmów z królestwa roślin.

Suplementy, które mogą być pomocne

Przykładem suplementu jest melatonina. Hormon ten odpowiada za modulowanie dobowych cykli snu i podnosi jakość wypoczynku. Ma wyraźny charakter antyoksydacyjny i jest związany z profilaktyką chorób metabolicznych i neurodegeneracyjnych.

Jest nawet w stanie złagodzić ból w przewlekłych patologiach, takich jak fibromialgia, chociaż w tym celu należy stosować wysokie dawki.

Innym przykładem są probiotyki. Zdrowie mikroflory wiąże się z ochroną przed rozwojem chorób przewlekłych i złożonych. Aby zminimalizować ryzyko dysbiozy jelitowej możesz skorzystać z suplementów pro i prebiotycznych. W ten sposób poprawia się różnorodność flory, a wraz z nią stan zdrowia.

Jelita

Dbałość o skład mikrobioty jest niezbędna w leczeniu złożonych chorób, zwłaszcza chorób przewodu pokarmowego

Choroby przewlekłe – zadbaj o Twoją dietę

Na choroby przewlekłe nie ma lekarstwa. Ale można sobie z nimi poradzić z farmakologicznego i dietetycznego punktu widzenia. W tym celu należy podkreślić spożycie pokarmów o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Produkty te mogą wpływać na odczuwanie bólu i zmniejszać uszkodzenia komórek.

Z drugiej strony można uciekać się do stosowania suplementów diety. Niektóre z nich, takie jak melatonina czy probiotyki, zmniejszają ryzyko i regulują agresywne objawy przewlekłości, takie jak ból.

Konieczne jest jednak prawidłowe dobranie produktów. Przed wprowadzeniem do diety jakiegokolwiek suplementu zaleca się wizytę u specjalisty, aby ten potwierdził potrzebę ich przyjmowania i wskazał prawidłowy sposób podawania.

Pamiętaj, że zróżnicowana i zdrowa dieta wraz z regularnymi ćwiczeniami to najlepszy sposób na zapobieganie rozwojowi chorób. Zdrowy styl życia jest kluczem do zrównoważonego życia wysokiej jakości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wang J., Song Y., Chen Z., Leng SX., Connection between systemic inflammation and neuroinflammation underlies neuroprotective mechanism of several phytochemicals in neurodegenerative diseases. Oxid Med Cell Longev, 2018.
  • Calder PC., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.