Chleb niskowęglowodanowy - poznaj dwa zdrowe przepisy!

Zdrowy chleb najczęściej kojarzy nam się z mąką zbożową. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Możemy skorzystać też między innymi z mąki migdałowej, tak jak proponujemy w tym artykule. 
Chleb niskowęglowodanowy - poznaj dwa zdrowe przepisy!

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Zazwyczaj chleb kojarzy nam się z produktem nasyconym węglowodanami. W bardzo wielu dietach unika się tego produktu, bądź też szuka jego zamienników. Zadajemy więc sobie pytanie, czy istnieje chleb niskowęglowodanowy?

Oczywiście, gdyby było inaczej nie proponowalibyśmy wam dwóch receptur na przepyszne pieczywo, o niskiej zawartości węglowodanów. Możemy znaleźć je w wielu sklepach i dobrych piekarniach. Ale co najważniejsze, możemy przygotować je samodzielnie.

Proponujemy Ci chleb niskowęglowodanowy domowej roboty. Już niebawem przekonasz się, że pieczywo o niskiej zawartości węglowodanów jest nie tylko zdrowe, ale i pyszne. Co więcej, jest bardzo proste w przygotowaniu.  

Chleb niskowęglowodanowy – dlaczego ta cecha jest tak istotna?

Jak wiemy głównym składnikiem chleba jest zazwyczaj mąka. Czym jest ten powszechny składnik? Jest to wynik mielenia zbóż, najczęściej pszenicy.

Nierzadko wykorzystuje się też jęczmień czy żyto. Istnieją też mączki pochodzenia zwierzęcego, np. z ryb (jako produkty uboczne). Wspólnym mianownikiem jest skrobia, węglowodan złożony z merów glukozy.

Chleb niskowęglowodanowy

Nie zapominajmy, że zboża są bogate w węglowodany. Wiele mówi się o tych składnikach, ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że stanowią one niezbędny makroelement organizmu.

Mają funkcje energetyczną i pełnią budulec tkanek organizmu. Węglowodany potocznie nazywane są cukrami, a ze względu na budowę dzielimy je na cukry proste i złożone. Węglowodany znajdziemy przede wszystkim w produktach zbożowych, a także w suchych nasionach roślin strączkowych.

Właśnie dlatego zaleca się, aby dzienne spożycie węglowodanów stanowiło 50 lub 55% potrzebnych codziennie makroelementów.

Jednak w wielu przypadkach przekraczamy ten odsetek, bowiem całą masę spożywanych przez nas produktów spożywczych charakteryzuje wysoki indeks węglowodanów. W konsekwencji ich nadmiar jest magazynowany, gromadząc się w organizmie w postaci tłuszczu i tkanki tłuszczowej. 

Właśnie dlatego w dietach odchudzających zaleca się ograniczenia spożycia węglowodanów. Wiele osób stara się też spożywać je w umiarkowanej ilości, nie przesadzając i utrzymując zrównoważoną dietę i doskonałą sylwetkę.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że chleb wiąże się z niemiłymi konsekwencjami dla wielu z nas. Czy da się pogodzić ze sobą miłość do pieczywa i doskonałą sylwetkę?

Chleb niskowęglowodanowy – dlaczego warto?

Jak wspomnieliśmy w preludium tego artykułu: istnieją alternatywy dla tradycyjnej wersji chleba. Są równie smaczne i pożywne, a jednocześnie nie zagrażają naszej figurze. Mogą być przygotowane z innych produktów, niż tradycyjnej mąki, ale wciąż zaskakiwać kubki smakowe każdego z nas.

Ziarna zbóż

Chleb niskowęglowodanowy keto jest takim przypadkiem. Nie tylko jest modny, ale szczególnie przydatny jest dla osób, prowadzących dietę ketogeniczną. 

Co najważniejsze, proponujemy Ci kilka prostych przepisów na przygotowanie niskokalorycznego pieczywa, w których tradycyjna mąka została zastąpiona migdałową alternatywą. W ten sposób usatysfakcjonujesz swoje kubki smakowe i organizm mniejszą ilością węglowodanów, ale większą ilością białek. 

Pierwszy z proponowanych przepisów jest wyjątkowo łatwy i lekki. Czas jego przygotowania to tylko kilka minut w mikrofalówce! Druga z propozycji powędruje do piekarnika, przynosząc nam możliwość samodzielnego nadania smaku i faktury chlebowi.

W każdym z tych przypadków będziemy sięgać do tradycji domowego pieczenia chleba, w nowoczesnej wersji na miarę naszych czasów.

Składniki

  • 2 jaja (180 g).
  • 1 łyżka drożdży (10 g).
  • Różne nasiona (chia, słonecznik itp.).
  • 6 łyżek mąki migdałowej (60 g).

Chleb niskowęglowodanowy i jego przygotowanie

  • Najpierw należy dobrze ubić jajko.
  • Następnie do tej samej miski powinniśmy dodać mąkę migdałową, drożdże i nasiona.
  • Teraz podziel ciasto na porcje idealne dla kilku pojemników odpornych na działanie mikrofalówki. W każdym z naczyń powinna znaleźć się cienka warstwa masy chlebowej.
  • Następnie wystarczy umieścić pojemnik w kuchence mikrofalowej, na około 2 minuty (powinniśmy jednak czas dostosować do typu naszej mikrofalówki) i gotowe!
  • Możemy wykorzystać też toster, do podania chleba na gorąco. Zyska bardziej domowy i naturalny charakter.

Chleb niskowęglowodanowy z tostera bądź piekarnika będzie znacznie smaczniejszy. Dlatego przychodzimy z drugą propozycją.

Chleb niskowęglowodanowy – drugi przepis

Przede wszystkim mąka migdałowa ma niezwykle cenne właściwości i wartości odżywcze. Jest źródłem jedno – i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych a także żelaza, magnezu i wapnia.

Mączka migdałowa

Składniki

  • 3 białka jaj (90 g).
  • 2 łyżki stołowe drożdży (20 g).
  • 1 szklanka gorącej wody (250 ml).
  • 1 i pół filiżanki surowych migdałów (150 g).
  • 40 gramów błonnika psyllium (40 g).
  • Sól (do smaku).

Przygotowanie

  • Przede wszystkim, jeśli nie posiadasz mielonych migdałów – możesz zrobić to własnoręcznie w moździerzu. Pamiętaj, że zależy nam na drobnym migdałowym proszku.
  • Następnie rozgrzej piekarnik do temperatury 170°C. Grzejemy zarówno na dół i górę piekarnika.
  • Kolejnym krokiem będzie wymieszanie migdałów, błonnika psyllium, drożdży i soli. Wszystko dobrze wymieszaj.
  • Stopniowo dodawaj gorącą wodę.
  • Kiedy już solidnie ugnieciesz masę, pokrój ciasto na małe kawałki (około 6 porcji). Pamiętaj, że ciasto urośnie w piekarniku, dlatego zależy nam na określonej formie i ilości ciasta.
  • Włóż porcje do piekarnika, na dolnej części i piecz przez około 50 minut. Aby zapewnić sobie jeszcze więcej smaku – możesz obsypać chleb nasionami.

Oto Twój chleb niskowęglowodanowy – gotowy, ciepły i smaczny. Zapewniamy Cię o jego smaku i wartości odżywczej. Świetnie pasuje do sałatek, jak i do dżemu i słodkich dodatków. Co więcej, jeśli wolisz prostotę w kuchni – wystarczy dołączyć do chleba dobrą oliwę z oliwek, czy choćby masło.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.