Charyzmatyczne osoby - 5 cech

Charyzmatyczne osoby mają takie same problemy, jak wszyscy, ale potrafią stawić im czoła z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem, którym zarażają wszystkich wokół.
Charyzmatyczne osoby - 5 cech

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia, 2019

Wszyscy wiemy jakie są charyzmatyczne osoby i jakie wywołują w nas uczucia. Mają w sobie to coś: blask, wdzięk i czar, które wykraczają dalece poza ich wygląd fizyczny.

Czasem może nam się wydawać, że charyzmatyczne osoby po prostu rodzą się ze zdolnością przyciągania do siebie innych. Ich sposób bycia, traktowania ludzi oraz gesty to coś, co przychodzi im naturalnie.

Niekoniecznie jednak jest to prawda. W obecnych czasach pełno jest “coachów” i guru, którzy są w stanie wykształcić w nas przeróżne umiejętności, które przydają się w codziennym życiu. Okazuje się, że bycie charyzmatyczną osobą zależy w dużej mierze od poziomu inteligencji emocjonalnej, jaki wykształcimy.

Trzeba oczywiście podkreślić, że bycie charyzmatycznym nie ma nic wspólnego z atrakcyjnością fizyczną. Cechy osób, o których mówimy wynikają z głębi ich charakteru oraz tego, jak bardzo są interesujący, a nie z ich urody.

Liczy się to, jak wchodzą w interakcje z innymi, jak ich traktują oraz potrafią inspirować ludzi wokół siebie. Chcielibyśmy przedstawić Ci bliżej cechy, jakie posiadają charyzmatyczne osoby.

1. Charyzmatyczne osoby potrafią nawiązywać kontakty

Travis Bradbery jest jednym z najchętniej czytanych autorów książek o inteligencji emocjonalnej.  Wszystkie jego publikacje mają jeden cel: pomóc ludziom wykształcić różnorodne umiejętności, dzięki którym poczują, że odnieśli sukces i że są szczęśliwi.

tęcza w dłoniach

Być może myślisz, że charyzmatyczne osoby mają łatwość nawiązywania kontaktów, ponieważ mają to “coś”, co przyciąga innych. To “coś” może tak naprawdę być przedstawione jako zestaw cech, które każdy może nabyć. Są to:

 • Empatia – Potrafią docenić osobę, z którą rozmawiają.
 • Charyzmatyczne osoby są otwarte emocjonalnie i traktują innych w ciepły sposób.
 • Emanują pewnością siebie i dają poczucie bezpieczeństwa.
 • Sprawiają, że przebywająca z nimi osoba czuje się wyjątkowa.

Warto przeczytać również: Szacunek i dobre maniery nie wychodzą z mody

2. Liczą się dla nich godność i szacunek

Charyzmatyczne osoby przyciągają innych, ponieważ obdarzają ich tym samym szacunkiem, jakim darzą samych siebie.

kobieta i wilk
 • Nie ośmieszają innych ani im nie umniejszają. Nie budują murów i unikają egoizmu i sarkazmu w swoich słowach.
 • Rozumieją, że każdego należy traktować z szacunkiem. Tam, gdzie jest szacunek, ludzie “rozkwitają” i dają z siebie jak najwięcej.
 • Znamy to wszyscy z doświadczenia. Kiedy ktoś nas ceni i należycie nas traktuje, mamy motywację, aby się starać. Dodaje nam to sił.

3. Charyzmatyczne osoby chronią swoje osobiste granice

Ta cecha jest czymś, czego szukamy we wszystkich wokół. Umiejętność poszanowania cudzej przestrzeni i czasu oraz zrozumienie dla faktu, że każdy inaczej wyznacza swoje osobiste granice.

 • Niektóre osoby są przekonane, że mają prawo ingerować w nasze sprawy, prosić o przysługi oraz wkraczać w przestrzeń, w której mogą zaburzyć naszą samoocenę i wewnętrzna równowagę.
 • Charyzmatyczne osoby szanują i chronią Twoją przestrzeń osobistą. Nie wpadają w złość, jeśli któregoś dnia usłyszą “nie”, “Nie mam ochoty dziś wychodzić” albo “Nie zgadzam się z twoim zdaniem”.

Osoby te potrafią w niewidoczny sposób okazać szacunek, dzięki któremu w przyjaźni panuje harmonia. Daje to nam poczucie wsparcia, opieki i szacunku.

4. Mają pozytywne podejście do życia

 • Słowo “pozytywny” może działać jak miecz obosieczny. Niektórzy ludzie są bowiem tak pozytywni, że aż patrzą na życie w nierealny sposób. Liczą, że wszystkie problemy same się rozwiążą lub że przydarzą im się jakieś dobre rzeczy tylko dlatego, że będą w to bardzo mocno wierzyć.
 • Charyzmatyczne osoby wiedzą, że życie to walka, która wymaga wysiłku i pokonywania przeszkód.
 • We wszystkim co robią przejawia się ich pozytywne podejście, podsycane nadzieją, odwagą i entuzjazmem.
motyl na dłoniach

Energia i pełnia życia bijąca od takich osób przenosi się na innych.

5. Charyzmatyczne osoby są niczym latarnia podczas sztormu

Charyzmatyczni ludzie zachęcają nas do działania i motywują nas. Sprawiają, że trudne rzeczy staja się łatwe i wspierają nas nie oczekując niczego w zamian.

 • Bycie latarnią w czasie sztormu wymaga przede wszystkim chęci. Oznacza to również chęć dostrzegania możliwości tam, gdzie inni widzą tylko problemy.
 • To również umiejętność przekraczania granic i robienia tego, co najlepsze dla wspólnego dobra, aby nikt nie wszedł z danej sytuacji przegrany.
 • Nie jest to łatwe zadanie. Trudno jest wypracować w sobie takie podejście, dzięki któremu będziemy widzieć zawsze cząstkę siebie w innych i będziemy zawsze okazywać tak bardzo potrzebną w dzisiejszym świecie tolerancję dla innych.
 • Bycie charyzmatyczną osobą to obecnie nie lada wyzwanie, ale warto się go podjąć. Jeśli chcesz wykonać pierwszy rok na tej drodze, zacznij od zatroszczenia się o siebie i o własny rozwój, który z czasem pozwoli ci wykreować własne szczęście, którym będziesz mógł podzielić się z innymi.

Kiedy ktoś się dobrze czuje we własnej skórze i jest szczęśliwy, uwidacznia się to na zewnątrz. Wtedy właśnie zaczyna działać magia i stajemy się charyzmatyczni w oczach innych osób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bradberry, Travis. (2012). Inteligencia emocional 2.0: Estrategias para conocer y aumentar su coeficiente. Editorial Conecta.
 • Bradberry, Travis. (2007). El código de la personalidad. Grupo Editorial Norma.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.