Brązowe upławy - poznaj siedem podstawowych przyczyn

Zmiany w kolorze, teksturze i ilości wydzieliny z pochwy są często powodem do niepokoju. Dowiedz się o możliwych przyczynach brązowych upławów w tym artykule.
Brązowe upławy - poznaj siedem podstawowych przyczyn

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Upławy to mieszanina płynów, która zapewnia zdrowe środowisko wewnątrz pochwy. Zwykle jest białawo-przezroczysta, lepka i bezwonna. Jednak często zdarza się, że te właściwości zmieniają się w zależności od pewnych zmian w ciele. Dzisiaj wyjaśnimy, co powoduje brązowe upławy i kiedy powinnaś o tym porozmawiać z lekarzem.

Zmiany koloru, tekstury i zapachu często budzą niepokój milionów kobiet. W rzeczywistości te zmiany nie są rzadkością. Większość przypadków wynika z łagodnych procesów, więc zwykle nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak są one bardzo częste lub towarzyszą im inne objawy – tak, powinno to być powodem wizyty u lekarza.

Brązowe upławy – główne przyczyny

Pierwsza myśl, która często przychodzi do głowy, gdy obserwujemy zmiany w wydzielinie z pochwy, prawdopodobnie dotyczy zmian w stanie zdrowia. Pragniemy jednak zapewnić, że większość tych zmian jest łagodna, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą im znaki ostrzegające o poważniejszym problemie.

Poniżej przedstawiamy siedem możliwych przyczyn brązowej wydzieliny z pochwy.

1. Pozostałości z ostatniego okresu

Las causas del flujo marrón incluyen la menstruación
Połączenie pozostałości krwi z miesiączki z normalną wydzieliną z pochwy może powodować brązowy kolor płynów.

Jedną z najczęstszych przyczyn brązowych upławów jest to, że jest to część pozostałości po ostatnim okresie. Wypływy menstruacyjne przemieszczają się z macicy przez pochwę i ostatecznie poza organizm. Pierwsza część tego przepływu jest zwykle jasnoczerwona, zwłaszcza gdy przebiega szybko.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Najczęstsze mity i nieporozumienia na temat menstruacji

Wręcz przeciwnie, ostatnie wydzieliny mają zwykle ciemniejszy kolor. Wynika to z naturalnego utleniania krwi, które powoduje, że zmienia ona kolor na brązowy lub nawet czarny (pomyśl o krwi z zagojonej rany).

Jeśli brązowe upławy pojawiają się na początku lub kilka dni po cyklu miesiączkowym, jest to całkowicie naturalny objaw. To nic innego jak ślady wydzieliny z pochwy, które uległy utlenieniu podczas transportu na zewnątrz. W rzeczywistości jest to krew, której wydalanie trwa dłużej niż zwykle, więc jej kolor, konsystencja, a nawet zapach są inne.

2. Zaburzenia równowagi hormonalnej

Inną możliwą przyczyną brązowych upławów jest brak równowagi hormonalnej. Hormony to przekaźniki chemiczne, które zmieniają lub modyfikują funkcjonowanie komórek i narządów. Na przykład estrogen pomaga ustabilizować wyściółkę błony śluzowej macicy.

Jeśli występuje u Ciebie brak równowagi estrogenowej, endometrium może się złuszczać w różnych częściach w trakcie cyklu lub proces może się opóźniać o kilka dni. W obu przypadkach powoduje to zmiany koloru, tekstury i zapachu wydzieliny. Może wystąpić brązowe plamienie lub nieprawidłowe krwawienie.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na następujące symptomy tych zmian:

 • Przyrost masy ciała i zwiększony apetyt
 • Nagła utrata wagi
 • Nieregularne cykle miesiączkowe
 • Zaburzenia snu (głównie bezsenność)
 • Trądzik
 • Sucha skóra
 • Nocne poty
 • Umiarkowane lub poważne zmęczenie
 • Wahania nastroju
 • Zmiany w grubości włosów
 • Brak koncentracji
 • Utrata libido
 • Bóle głowy

To tylko kilka objawów, które mogą ostrzegać o zmianach hormonalnych. Jak widać, ich konsekwencje są odczuwalne nie tylko w wydzielinie z pochwy, a więc wpływają na różne aspekty Twojego życia. Jeśli podejrzewasz jakąkolwiek zmianę hormonalną, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą.

3. Procesy zakaźne

Różne procesy zakaźne mogą powodować zmiany koloru wydzieliny z pochwy. Do najczęstszych należy bakteryjne zapalenie pochwy, kandydoza pochwy i rzęsistkowica. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową (STD), takie jak rzeżączka i chlamydia, mogą również powodować takie zmiany. Warto jednak zauważyć, że w większości tych przypadków kolor upławów jest inny i niekoniecznie brązowy.

Kontrolowanie tych procesów zakaźnych jest bardzo ważne, ponieważ zaniechanie może prowadzić do powikłań większego kalibru. Choroba zapalna miednicy (PID) zwykle rozwija się w wyniku tego typu infekcji, prowadząc w niektórych przypadkach do bezpłodności i przewlekłego bólu miednicy.

4. Stosowanie środków antykoncepcyjnych

Hormonalne środki antykoncepcyjne powodują szereg zmian, które są często pomijane lub po prostu nieznane. W pierwszych miesiącach stosowania powodują m.in. zmiany w wydzielinie z pochwy. Może to zmienić jej kolor i zapach, tak że nierzadko przybiera brązowawy odcień.

Częste jest również krwawienie międzymiesiączkowe, co może powodować dalsze wątpliwości i niepewność. Jeśli niedawno zaczęłaś stosować antykoncepcję, wznowiłaś ją lub zdecydowałeś się na stosowanie innej marki, prawdopodobnie to wyjaśnia tę zmianę.

5. Endometrioza

Endometrioza to stan, który występuje, gdy tkanka wyściełająca macicę (endometrium) wyrasta poza macicę. Na przykład na jajnikach, w jajowodach (najczęściej) lub tkance wyściełającej miednicę. Według badań nawet 10% kobiet cierpi na to zaburzenie.

Do najbardziej charakterystycznych objawów należą silny ból i zmiany w cyklach menstruacyjnych. Nieleczona na czas może prowadzić do niepłodności, dlatego warto rozważyć jej występowanie. To nie jest rzadki stan. Na szczęście podjęte leczenie skutecznie przeciwdziała tym epizodom.

6. Zespół policystycznych jajników

Las causas del flujo marrón incluyen los ovarios poliquísticos
Zmiany hormonalne zespołu policystycznych jajników powodują zmiany w wydzielinie z pochwy. Może to mieć wpływ na Twoją skórę, cykle menstruacyjne, a nawet metabolizm.

Zespół policystycznych jajników jest jedną z przyczyn, które powodują brązowe upławy z pochwy. Jest to stan, który powoduje pojawienie się małych torbieli poza jajnikami. Według dowodów 15-20% kobiet na całym świecie cierpi na tę niejednorodną chorobę.

Zmiany hormonalne tego schorzenia powodują nieregularne miesiączki, zmiany w upławach, bóle miednicy, nadmierne owłosienie, przyrost masy ciała, trądzik, brązowe plamy na skórze i niepłodność.

Wiemy, że ten artykuł będzie dla Ciebie interesujący: Czego powinnaś unikać podczas miesiączki?

7. Krwawienie implantacyjne

Krwawienie implantacyjne ma miejsce, gdy zapłodnione jajo wszczepia się w ścianę macicy, aby rozpocząć proces ciąży. Nie wszystkie kobiety tego doświadczają. Ogólnie można jednak powiedzieć, że jest to stosunkowo powszechne. Dzieje się to między 10 a 15 dniem po zapłodnieniu i charakteryzuje się lekkim krwawieniem, zwykle o brązowym lub innym odcieniu.

Jeśli podejrzewasz możliwą ciążę, z reguły możesz zdecydować się na test. Możesz również zapoznać się z naszym przewodnikiem po objawach wczesnej ciąży. Może to być fałszywy alarm, więc nigdy nie należy brać pod uwagę tego rodzaju zmian w wydzielinie jako niewątpliwej oznaki ciąży.

Inne możliwe przyczyny, o których należy pamiętać

Poza wymienionymi, istnieją inne przyczyny brunatnej wydzieliny z pochwy. Oto lista innych warunków, które mogą spowodować tę zmianę:

 • Okres okołomenopauzalny
 • Poronienia i ciąże pozamaciczne
 • Ciała obce zatrzymywane w pochwie (tampony, pierścienie antykoncepcyjne i inne)
 • Rak szyjki macicy
 • Torbiele jajników

Pamiętaj, że najrozsądniejszymi wytłumaczeniami są pozostałości po ostatnim okresie, zaburzenia równowagi hormonalnej i infekcje. Jeśli brązowe upławy powtarzają się i towarzyszą im inne objawy, nie wahaj się zasięgnąć profesjonalnej pomocy, aby wykluczyć jakąkolwiek chorobę podstawową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.