Bratanek – najlepszy prezent od rodzeństwa

· Wrzesień 7, 2016
Jest to niezwykły i wyjątkowy rodzaj więzi. Wujkowie i ciocie to mentorzy, zaufani przyjaciele, wspaniali towarzysze psot i zabaw, osoby zdolne okazywać najtkliwsze uczucia. Doskonale wie o tym każdy bratanek, siostrzeniec, bratanica i siostrzenica.

Gdy w rodzinie pojawia się Twój bratanek (bratanica, siostrzeniec, bądź siostrzenica) Twój świat zmienia się nieodwołanie. Jest to jedna z najcudowniejszych rzeczy, jaka może Ci się przytrafić. Bratanek to w istocie najlepszy prezent, jaki może zrobić Ci Twoje rodzeństwo.

Dlaczego tak twierdzimy? Z wielu powodów. Gdy pojawia się bratanek, pojawia się też radość, dziecięca niewinność i psoty, które w pozytywny sposób dosłownie wywracają rodzinę do góry nogami.

Malutkie rączki i stópki, gorliwość w odkrywaniu życia i poznawaniu otaczającego świata, radość, śmiech, płacz, nieskończony ogrom miłości, ochotki i zachcianki, błyszczące, nienasycone oczka i wielkie oczekiwania względem świata, w którym tak wiele jest do odkrycia – wszystko to pojawia się w domu, gdy na świat przybywa Twój bratanek.

Mieć bratanka to coś, czego z niczym nie da się porównać. Być ciocią lub wujkiem oznacza tak wiele, że aż ciężko opisać to słowami. Niezwykła relacja, jaka nawiązuje się między Tobą a Twoim bratankiem jest naprawdę wyjątkowa i bogata w miłość.

Bratanek w rodzinie, lekcja pierwsza: uczysz się kochać bezwarunkowo

Jeżeli póki co, nie doczekałaś się dzieci, bratanek nauczy Cię, co oznacza w praktyce miłość bezwarunkowa.

Na czym polega owa osławiona i tysiące razy opisywana nieodparta potrzeba, by dać komuś wszystko, co tylko mamy. Uczucie ogromnego przywiązania i czułości oraz potrzeba chronienia przed wszelkim złem.

Kobieta z dzieckiem - bratanek

Jedynie wujkowie potrafią przytulać jak rodzice, dochowywać tajemnic jak rodzeństwo i dzielić radości jak kumple.

Być rodzicem, towarzyszem w zabawie, przyjacielem, powiernikiem, mentorem… Jedynie w relacji, jaką nawiązujesz, gdy pojawia się Twój bratanek, jesteś w stanie wypełnić wszystkie te role naraz. Jest to niezwykła więź zawierająca w sobie dawanie i branie, równość, radość i zrozumienie.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Wychowanie dzieci – kluczem jest prostota

Jako wujek lub ciocia daleki jesteś od zakazów, wymuszania, stawiania sztywnych reguł i karcenia. Wszystko, co zachodzi między wujkiem lub ciocią a bratankiem jest dużo bardziej elastyczne, możliwe do naginania i łatwiejsze we współpracy. Nadaje to wyjątkowego kolorytu tej szczególnej relacji.

Bratanek w rodzinie, lekcja druga: uczysz się być superbohaterem

Z momentem wejścia w rolę wujka/cioci, przechodzisz bardzo istotną zmianę: stajesz się superbohaterem. Gdy pojawia się bratanek, stajesz się osobą podziwianą od stóp do głów, to z kolei w pewien sposób zobowiązuje Cię do zaskakiwania, pomysłowości i wymyślania coraz to nowych sposobów na okazywanie całego ogromu miłości.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Dzieci nie potrzebują telefonu, podaruj im czas

Szybko to zauważysz. Spostrzeżesz, że coraz częściej zdobywasz się na okazywanie czułości, przytulanie, czułość, że Twój bratanek wyzwala w Tobie niewyczerpane wręcz pokłady miłości i tkliwości. Spostrzeżesz, że dziecko Twojego brata bądź siostry skradło Ci serce i stało się jedną z najważniejszych osób w Twoim życiu.

Ta wyjątkowa więź nawiązuje się dzięki zachowywaniu równowagi między delikatnemu kierownictwu i wskazówkom udzielanym dziecku bez zaduszania jego spontanicznej radości z zabawy, rozmów i zwykłego przebywania razem.

Bratanek i Ty

Bratanek w rodzinie, lekcja trzecia: zaczynasz na nowo doceniać życie

Kolejna ważna lekcja, jakiej udziela Ci pojawiający się w rodzinie bratanek to fakt, że zaczynasz na nowo doceniać i podziwiać dar życia a także cieszyć się nim na co dzień.

Zaczynasz dostrzegać magię i urok życia w codziennym uczeniu się czegoś nowego, w dziecięcym entuzjazmie, w niewinnej radości, jaką okazuje Twój bratanek, w jego prostocie i tym, jak ufnie podąża on za głosem swojego serca. Do czego to prowadzi? Choć jesteś już dorosła, na nowo stajesz się dzieckiem.

Zobacz też: Miłość okazywana dziecku pomaga pokonywać lęki

Odzyskując podejście do życia, jakie wykazują na co dzień właśnie dzieci, uczymy się rozluźniać, cieszyć życiem i rozumieć, że nie wszystko zawsze musi zależeć od nas samych. Dzieląc z dziećmi ich magiczne chwile zabawy i radości, uczymy się uważności, bycia szczęśliwym, beztroski i spełnienia.

Nie jest łatwo spełnić wszystkie oczekiwania, jakie stawia przed nami bratanek. Stając się jednak ciocią lub wujkiem, otrzymujemy też ogromne pokłady energii i świadomość odpowiedzialności, jaka zaczyna na nas spoczywać, gdy pojawia się w rodzinie bratanek.

Znaczenie wujka i cioci w życiu dziecka

Więź emocjonalna, która nawiązuje się między wujkami a bratankami jest ważna zarówno dla jednych jak i dla drugich, stąd też śmiało możemy mówić o tym, że jest ona wyjątkowa i niepowtarzalna.

Rola wujka bądź cioci sprawia, że stajemy się mentorem, doradcą, człowiekiem, od którego bratanek się uczy i na podstawie którego opinii wyrabia sobie poglądy. Wujek czy ciocia to z założenia ktoś, komu można się zwierzyć ze swoich problemów, podzielić się poglądami, bawić się, ale też być poważnym.

 Polecamy też artykuł: Nie analizuj miłości, po prostu kochaj!

Wujek lub ciocia mają niezwykłą moc, żeby inspirować, podsuwać pomysły, motywować, doradzać i mądrze kierunkować, zwłaszcza w trudnych bądź skomplikowanych sytuacjach, które mogłyby wywołać konflikt z rodzicami lub kiedy rodzice nie są w stanie do końca zrozumieć kwestii.

Kobieta i dziewczynka

Choć zatem wujek czy ciocia nie należą do grona przyjaciół, jest doskonałym towarzyszem, godnym zaufania powiernikiem, kimś bliskim, lojalnym towarzyszem i bardzo ważną osobą w rodzinie, do której bratanek zawsze może się zwrócić.

Przeczytaj też: Przytulanie – najlepszy lek na niepewność

Stąd też relacja, jaka nawiązuje się między ciocią lub wujkiem a bratankiem jest tak dojrzała, elastyczna, bliska i wyjątkowa.

Wujkowie to towarzysze na całe życie, a bratankowie i siostrzeńcy to nieodłączni członkowie ich rodzin. Nawiązuje się między nimi więź, w której nie ma rywalizacji, nie ma presji i nie ma tajemnic.

Bardzo często niezmiernie ważna rola, jaką odgrywają w życiu dzieci wujkowie nie jest zauważana. Bywa również, że zajęci własnymi dziećmi i obowiązkami, nie zauważamy jak istotny jest dla nas bratanek.

Pamiętaj jednak, że więź ta jest szczególna i magiczna. Jeżeli odpowiednio o nią zadbasz, zmieni się w jedną z najpiękniejszych podróży, jakie odbędziesz w swoim życiu. Stanie się źródłem szczęścia i dumy na całe życie.