Bratanek - najlepszy prezent od rodzeństwa

Jest to niezwykły i wyjątkowy rodzaj więzi. Wujkowie i ciocie to mentorzy, zaufani przyjaciele, wspaniali towarzysze psot i zabaw, osoby zdolne okazywać najtkliwsze uczucia. Doskonale wie o tym każdy bratanek, siostrzeniec, bratanica i siostrzenica.
Bratanek - najlepszy prezent od rodzeństwa
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Gdy w rodzinie pojawia się Twój bratanek (bratanica, siostrzeniec, bądź siostrzenica) Twój świat zmienia się nieodwołanie. Jest to jedna z najcudowniejszych rzeczy, jaka może Ci się przytrafić. Bratanek to w istocie najlepszy prezent, jaki może zrobić Ci Twoje rodzeństwo.

Dlaczego tak twierdzimy? Z wielu powodów. Gdy pojawia się bratanek, pojawia się też radość, dziecięca niewinność i psoty. Te, bez wątpienia, wywracają rodzinę do góry nogami w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Malutkie rączki i stópki, gorliwość w odkrywaniu życia i poznawaniu otaczającego świata. Radość, śmiech, płacz, nieskończony ogrom miłości, zachcianki, błyszczące, nienasycone oczka i wielkie oczekiwania względem świata, w którym tak wiele jest do odkrycia – wszystko to pojawia się w domu, gdy na świat przybywa Twój bratanek.

Mieć bratanka to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Być ciocią lub wujkiem oznacza tak wiele, że trudno opisać to słowami. Niezwykła relacja, jaka nawiązuje się między Tobą a Twoim bratankiem jest naprawdę wyjątkowa i bogata w miłość.

Bratanek w rodzinie, lekcja pierwsza: uczysz się kochać bezwarunkowo!

Jeżeli póki co, nie doczekałaś się dzieci, bratanek nauczy Cię, co oznacza w praktyce miłość bezwarunkowa.

Na czym polega owa osławiona i tysiące razy opisywana nieodparta potrzeba, by dać komuś wszystko, co najlepsze. Uczucie ogromnego przywiązania i czułości oraz potrzeba chronienia przed wszelkim złem.

Kobieta i jej bratanek na łące

Jedynie wujkowie i ciocie potrafią przytulać jak rodzice, dochowywać tajemnic jak rodzeństwo i dzielić radości jak kumple.

Być rodzicem, towarzyszem w zabawie, przyjacielem, powiernikiem, mentorem… Jedynie w relacji, jaką nawiązujesz, gdy pojawia się Twój bratanek, jesteś w stanie wypełnić wszystkie te role naraz. Jest to niezwykła więź zawierająca w sobie dawanie i branie, równość, radość i zrozumienie.

Przeczytaj również artykuł: Wychowanie dzieci – kluczem jest prostota

Jako wujek lub ciocia daleki jesteś od zakazów, wymuszania, stawiania sztywnych reguł i karcenia. Wszystko, co zachodzi między wujkiem lub ciocią a bratankiem jest dużo bardziej elastyczne, możliwe do naginania i łatwiejsze we współpracy. Nadaje to wyjątkowego kolorytu tej szczególnej relacji.

Bratanek w rodzinie, lekcja druga: uczysz się być superbohaterem

Z momentem wejścia w rolę wujka/cioci, przechodzisz bardzo istotną zmianę: stajesz się superbohaterem. Gdy pojawia się bratanek, stajesz się osobą podziwianą od stóp do głów, to z kolei w pewien sposób zobowiązuje Cię do zaskakiwania, pomysłowości i wymyślania coraz to nowych sposobów na okazywanie całego ogromu miłości.

Szczęśliwe dzieci

Szybko to zauważysz. Spostrzeżesz, że coraz częściej zdobywasz się na okazywanie czułości, przytulanie, czułość, że Twój bratanek wyzwala w Tobie niewyczerpane wręcz pokłady miłości i tkliwości. Spostrzeżesz, że dziecko Twojego brata bądź siostry skradło Ci serce i stało się jedną z najważniejszych osób w Twoim życiu.

Ta wyjątkowa więź nawiązuje się dzięki zachowywaniu równowagi między delikatnemu kierownictwu i wskazówkom udzielanym dziecku bez zaduszania jego spontanicznej radości z zabawy, rozmów i zwykłego przebywania razem.

Bratanek w rodzinie, lekcja trzecia: zaczynasz na nowo doceniać życie

Kolejna ważna lekcja, jakiej udziela Ci pojawiający się w rodzinie bratanek to fakt, że zaczynasz na nowo doceniać i podziwiać dar życia, a także cieszyć się nim na co dzień.

Zaczynasz dostrzegać magię i urok życia w codziennym uczeniu się czegoś nowego, w dziecięcym entuzjazmie, w niewinnej radości, jaką okazuje Twój bratanek. Magia tkwi również w jego prostocie i tym, jak ufnie podąża on za głosem swojego serca. Do czego to prowadzi? Choć jesteś już dorosła, na nowo stajesz się dzieckiem.

Odzyskując spontaniczne podejście do życia, jakie wykazują na co dzień właśnie dzieci, uczymy się rozluźniać, cieszyć życiem i rozumieć, że nie wszystko zawsze musi zależeć od nas samych. Dzieląc z dziećmi ich magiczne chwile zabawy i radości, uczymy się uważności, bycia szczęśliwym, beztroski i spełnienia.

Nie jest łatwo spełnić wszystkie oczekiwania, jakie stawia przed nami bratanek. Stając się jednak ciocią lub wujkiem, otrzymujemy też ogromne pokłady energii i świadomość odpowiedzialności

Znaczenie wujka i cioci w życiu dziecka

Więź emocjonalna, która nawiązuje się między wujkami a bratankami jest ważna zarówno dla jednych jak i dla drugich. Stąd też śmiało możemy mówić o tym, że jest ona wyjątkowa i niepowtarzalna.

Rola wujka bądź cioci sprawia, że stajemy się mentorem i doradcą. Człowiekiem, od którego bratanek się uczy i na podstawie którego opinii wyrabia sobie poglądy. Wujek czy ciocia to z założenia ktoś, komu można się zwierzyć ze swoich problemów i dzielić się poglądami.

Wujek lub ciocia mają niezwykłą moc, żeby inspirować, podsuwać pomysły, motywować, doradzać i mądrze kierunkować. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w trudnych bądź skomplikowanych sytuacjach, które mogłyby wywołać konflikt z rodzicami lub kiedy rodzice nie są w stanie do końca zrozumieć danej kwestii.

Kobieta z dzieckiem

Choć wujek czy ciocia nie należą do grona przyjaciół, są doskonałymi towarzyszami. To godni zaufania powiernikicy, ktoś bliski, lojalny towarzysz i bardzo ważna osoba w rodzinie, do której bratanek zawsze może się zwrócić.

Stąd też relacja, jaka nawiązuje się między ciocią lub wujkiem a bratankiem, jest tak dojrzała, elastyczna, bliska i wyjątkowa.

Wujkowie to towarzysze na całe życie, a bratankowie i siostrzeńcy to nieodłączni członkowie ich rodzin. Nawiązuje się między nimi więź, w której nie ma rywalizacji, nie ma presji ani tajemnic.

Kilka słów podsumowania

Bardzo często niezmiernie ważna rola, jaką odgrywają w życiu dzieci wujkowie, nie jest zauważana. Bywa również, że zajęci własnymi dziećmi i obowiązkami, nie zauważamy, jak istotny jest dla nas bratanek czy siostrzenica.

Pamiętaj jednak, że więź ta jest szczególna i magiczna. Jeżeli odpowiednio o nią zadbasz, zmieni się w jedną z najpiękniejszych podróży, jakie odbędziesz w swoim życiu. Stanie się źródłem szczęścia i dumy na całe życie. Nie zaprzepaszcz swojej szansy!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.