Ból rąk i nadgarstków - kilka naturalnych sposobów
Ból rąk i nadgarstków może mieć wiele różnych przyczyn. Bardzo często problem ten łączy się również z nocnym drętwieniem kończyn. Stąd też ból rąk najczęściej występuje w nocy.
Być może o tym nie wiedziałaś, ale taki dokuczliwy ból rąk, a zwłaszcza nadgarstków, prawie zawsze ma coś wspólnego z zapaleniem cieśni kanału nadgarstka, które najczęściej występuje u kobiet.
Tak czy inaczej najważniejsze jest to, aby poznać przyczynę występującego bólu. Tylko wtedy można będzie dobrać i zastosować właściwy sposób leczenia. A w międzyczasie pomóc sobie również prostymi metodami domowymi.
Ból rąk i nadgarstków – możliwe przyczyny
Jedną z ciekawych informacji jest ta, że ból rąk najczęściej występuje u kobiet. Nasze chrząstki, kości i stawy ulegają przeciążeniu znacznie szybciej, niż to jest w przypadku mężczyzn. Warto również pamiętać o tym, że nasze nadgarstki pod względem anatomicznym różnią się od tych, które mają mężczyźni.
Nasz tunel nadgarstka jest o wiele węższy, co sprawia, że utrzymywanie stale powtarzającej się aktywności mechanicznej, często kończy się właśnie uciążliwym przeciążeniem.
Przeczytaj również artykuł: Zespół cieśni nadgarstka – zawalcz z bólem
Wśród innych przyczyn należy również wymienić zmiany hormonalne, czynnik genetyczny, a także niedobór wapnia. Oto niektóre z przypadłości powiązanych z bólem nadgarstka, które mogą u nas wystąpić:
- Artretyzm kciuka
- Zespół cieśni kanału nadgarstka
- Torbiel galaretowata
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Zapalenie ścięgna nadgarstka
Ból rąk i nadgarstków – domowe kuracje
Ćwiczenia
Aby przywrócić właściwe krążenie, zakres ruchów, a także uśmierzyć dokuczliwy ból rąk i nadgarstków, warto wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczenia. W tym celu pamiętaj o kilku ważnych szczegółach:
Przeczytaj również artykuł: Ból dłoni i nadgarstków — przyczyny
- Używając kciuka jednej dłoni uciskaj skórę znajdującą się pomiędzy palcami drugiej dłoni. Przytrzymaj przez około pięć sekund, a następnie orężnymi ruchami wykonaj delikatny masaż. Następnie powtórz działanie na drugiej dłoni.
- Wykonaj powolne okrążenia uginając nadgarstek we wszystkich możliwych kierunkach.
- Otwieraj i zamykaj dłonie ściskając przy tym palce najmocniej, jak potrafisz.
Ta garstka nieskomplikowanych ćwiczeń będzie dla Ciebie bardzo użyteczna, zwłaszcza, gdy na co dzień wykonujesz czynności manualne, albo jeżeli wiele godzin spędzasz pracując przy komputerze.
Kąpiele z rozmarynem
Rozmaryn jest rośliną, którą powszechnie stosuje się do nadawania potrawom wyśmienitego smaku. Nie na tym się jednak kończą jej właściwości.
Rozmaryn jest też doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na ból rąk i nadgarstków. Zawdzięcza to swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Przeczytaj również artykuł: Zespół cieśni nadgarstka – Jak leczyć?
Jak możesz przygotować kojącą kąpiel z rozmarynem?
Składniki
- 5 gałązek rozmarynu
- 500 ml wody
- 8 kropli olejku aromatycznego z lawendy
Sposób przygotowania
- Rozpoczynamy od podgrzania wody tak, aby przygotować napar z gałązkami rozmarynu.
- Kiedy gotowy już napar przestygnie, wyciągnij gałązki rozmarynu i dodaj olejek aromatyczny z lawendy.
- Następnie, zanurz ręce i ciesz się jej relaksującymi i przeciwzapalnymi właściwościami. Sama się przekonasz, jak szybko poczujesz ulgę.
Kostki żelu z aloesu
Gdy doskwiera Ci ból rąk lub nadgarstków, wypróbuj też inny sposób. Żel z aloesu wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne, które pozwoli Ci uśmierzyć napięcie mięśniowe i towarzyszący mu ból.
Przeczytaj również artykuł: Żel aloesowy – jak zrobić go w domu
- Wystarczy, że zdobędziesz aloes i wyciśniesz z niego żel. Następnie umieść go w plastiku przeznaczonym do tworzenia kostek lodu i włóż do zamrażarki. Kiedy będziesz potrzebowała uśmierzenia bólu i zapewnienia sobie relaksu, tak przygotowane aloesowe kostki lodu posłużą Ci jako pomoc.
- Wykonuj delikatny masaż dłoni i nadgarstków kostkami, które zapewnią Ci relaks, a jednocześnie skutecznie uśmierzą ból.
Kwiat nagietka lekarskiego
Jeżeli nie dysponujesz kwiatami nagietka lekarskiego, możesz użyć naturalnego olejku aromatycznego. Bez większego problemu nabędziesz go w jednym ze sklepów z produktami naturalnymi lub zielarskimi.
Nagietek lekarski stosuj do użytku zewnętrznego. Jego silne działanie uśmierza ból mięśni i stawów, a także zwalcza stany zapalne. Możesz dodać go jako dodatkowy składnik relaksacyjnej kąpieli z rozmarynem lub rozcierać na skórze wykonując delikatny masaż okrężnymi ruchami.
Przeczytaj również artykuł: Stan zapalny – produkty, które go złagodzą
Ból rąk i nadgarstków – pomocne produkty spożywcze
- Olej z nasion lnu.jest bardzo skuteczny w redukowaniu stanów zapalnych. Aby w pełni wykorzystać jego przeciwzapalne właściwości wystarczy codziennie na czczo pić zaparzoną łyżkę nasion lnu. Efekt możesz zauważyć po dłuższym czasie, dlatego zaleca się zastosowanie miesięcznej kuracji.
- Podwyższ dawki witaminy B6, które dostarczasz do swego organizmu. To zdecydowanie wzmocni Twoje stawy, kości i ścięgna. Możesz kupić witaminę w kapsułkach i jeść 2 mg dziennie. Ponadto jedz duże ilości warzyw o zielonych liściach i bananów, które dodatkowo zmniejszą ewentualne stany zapalne.
- Omega 3. Kwasy tłuszczowe omega 3 również zapewniają silne działanie przeciwzapalne, a ponadto wspomagają zdrowie stawów. Redukują ból, działają jako antykoagulanty i regulują ciśnienie tętnicze krwi. Kwasy omega 3 możesz napotkać w wielu produktach spożywczych, między innymi w:
- Olej dorsza
- Białko jaja
- Sardynki
- Anchois
- Orzechy
- Migdały
- Nasiona lnu
- Soja
- Truskawki
- Ananas
Istnieje również wiele innych możliwości uśmierzenia bólu i zaradzenia problemowi, jakim jest ból rąk bądź nadgarstków. Pamiętaj też, że zawsze możesz poradzić się lekarza lub odpowiedniego specjalisty. Czasami potrzebna jest interwencja chirurgiczna.
Zanim jednak uznasz, że musisz skorzystać z ta radykalnych działań, wypróbuj domowe sposoby, które mają na celu uśmierzenie bólu rąk!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- MedlinePlus. Síndrome del túnel carpiano. 2018; Available at: https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000433.htm. Accessed 10/28, 2018.
- Saver Vivir. Ejercicios para manos y muñecas flexibles y sin lesiones. 2018; Available at: https://www.sabervivirtv.com/medicina-general/ejercicio-dolor-manos-munecas_750. Accessed 10/28, 2018.
- Wikipedia. Aloe vera. 2018; Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Aloe_vera. Accessed 10/28, 2018.