Ból pleców- 6 codziennych czynności, które go pogarszają
Ból pleców – aby mu zapobiec, staraj się zachować dobrą postawę podczas siedzenia – ramiona powinny być skierowane w tył, podbródek do góry a szyja trzymana prosto.
Ból pleców jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności. Nadmierna ilość stresu, z jakim obecnie żyjemy, powoduje, że nie zwracamy uwagi na zdrowie naszego kręgosłupa.
Bóle pleców nie tylko wpływają na Twoje zdrowie, ale także ograniczają Twoją wydajność i produktywność we wszystkich aspektach życia. Ponadto, jeśli problem się pogorszy, może to wpłynąć na Twoje relacje rodzinne i społeczne.
Czy jesteś gotowy, aby dowiedzieć się, jak codziennie wykonywane czynności powodują problemy z kręgosłupem? Czytaj dalej, a pokażemy Ci główne przyczyny, a także alternatywy, aby uniknąć lub zmniejszyć te problemy.
Ból pleców może oznaczać, że nosisz zbyt duże ciężary
Ciężkie torebki, plecaki, walizki oraz urządzenia elektroniczne, takie jak laptopy są jednym z głównych winowajców bólu pleców. Ponadto, jeśli będziesz przybierał nieprawidłową postawę podczas noszenia ciężkich przedmiotów, Twój kręgosłup będzie cierpiał jeszcze bardziej.
Aby uniknąć bólu pleców, pamiętaj:
- Weź tylko to, czego potrzebujesz i bądź realistą, jeśli chodzi o ciężar, który będziesz musiał nosić.
- Zamiast nosić torebkę na jednym z ramion, spróbuj użyć plecaka by rozłożyć masę ciała na obie łopatki.
- Jeśli musisz nosić wiele rzeczy, podziel ciężar na dwie lub trzy torby, aby zrównoważyć ładunek między obydwoma ramionami.
- Jeśli Twoje rzeczy ważą za dużo, spróbuj użyć walizki na kółkach.
Podnosisz ciężkie przedmioty bez zginania kolan
Często zdarza nam się podnieść coś, co jest na podłodze, lub odłożyć coś bez zginania kolan. Jedynym rezultatem końcowym, jaki może spowodować ten błąd, jest ból pleców lub nasilenie obecnego bólu.
Aby tego uniknąć, zegnij kolana, trzymając plecy proste, jak podczas robienia przysiadów. Jeśli masz problemy z kolanem, zginaj kolana ostrożnie i nigdy nie podnoś więcej, niż możesz poradzić.
Ponadto, jeśli masz poważne problemy z kolanem, poproś o pomoc.
Zobacz także: Kolano biegacza – jakie domowe lekarstwa znamy?
Prowadzisz siedzący tryb życia
Czy to w pracy, czy podczas nauki, prawdopodobnie spędzasz zbyt dużo czasu na siedząco nie robiąc żadnych przerw. Wcześniej czy później zapłacisz cenę, którą będzie ból pleców.
Powinieneś zrobić 10-minutową przerwę przynajmniej raz na godzinę lub półtorej. Jeśli jesteś kimś, kto skupia się zbytnio na wykonywanym zadaniu i tracisz poczucie czasu, ustaw alarmy, aby Ci o tym przypominały.
Ponadto, podczas tych 10-minutowych przerw, spróbuj wstać, rozciągnąć się i wykonać kilka ćwiczeń, aby zwiększyć przepływ krwi. Możesz wyjść na spacer lub przynajmniej pospacerować po swoim podwórku, jeśli takowe posiadasz.
Nie musisz wykonywać forsownych ćwiczeń – wszystko, co musisz zrobić, to trochę się poruszać.
Siedzisz przybierając złą postawę
Czy spędzasz większość dni siedząc przez dłuższy czas? A wolny czas, wykonując czynności, w których siedzisz lub w podobnej pozycji? W takim przypadku, oprócz robienia przerwy na 10 minut, należy wykonać następujące czynności:
- Trzymaj plecy proste i całkowicie oparte o oparcie fotela lub krzesła.
- Unikaj krzyżowania nóg i pamiętaj, aby siedzieć z nogami płasko na podłodze.
- Twoje ramiona powinny być wysunięte do tyłu, podbródek uniesiony w górę a szyją prosto.
Jeśli chcesz się pochylić w trakcie aktywności, sprawdź swoją postawę, aby się upewnić, że nie wychylasz się zbyt daleko.
Zalecamy również użycie ergonomicznego siedziska z odpowiednim oparciem, aby poprawić swoją postawę. W razie potrzeby zainwestuj w ergonomiczne urządzenia do komputera tak, aby wszystko było odpowiednio dostosowane do wysokości jak również do Twoich rąk.
Przeczytaj również: Prawidłowa postawa ciała – jaka powinna być?
Garbisz się podczas spaceru
Chodzenie jest jednym z najzdrowszych nawyków, ale stanowi problem, jeśli przez cały czas chodzimy zgarbieni. Czy spuszczasz głowę w dół, patrząc na ziemię z ramionami pochylonymi do przodu, kiedy chodzisz?
Twoja postawa powinna być naturalna, zachowuj równowagę między wszystkimi częściami ciała, z głową, szyją, plecami i nogami w jednej linii. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do utrzymania dobrej postawy, na początku może wydawać się to niewygodne i bolesne.
Mimo początkowego dyskomfortu, staraj się stopniowo zmieniać ten zły nawyk. Za kilka tygodni zauważysz, że łatwiej zachować prawidłową postawę.
Ból pleców? Spędzasz za dużo czasu w swoim samochodzie
Ile czasu spędzasz codziennie w ruchu ulicznym? Niezależnie od tego, czy podróżujesz transportem publicznym czy własnym samochodem, prawdopodobnie spędzasz godziny w niewygodnych pozycjach.
Aby zapobiec bólom pleców wynikającym z tego źródła, zalecamy:
- Podczas jazdy siedź tak prosto, jak to możliwe. Pamiętaj o tym, o czym wspomnieliśmy, to siedzenie w prawidłowej pozycji i opieranie się plecami o oparcie krzesła.
- W razie potrzeby użyj poduszki na szyję. Niektóre samochody mają bardzo niską podpórkę na szyję. Jeśli tak jest w Twoim przypadku zdobądź dodatkową, którą można dostosować. Jeśli nie jest to możliwe, kup poduszkę dopasowującą się do szyi.
- Chodź tak dużo, jak to możliwe. Zamiast korzystać z samochodu za każdym razem, gdy czegoś potrzebujesz, idź na spacer. Niektórzy ludzie zabierają samochód, aby udać się do pobliskich miejsc; jeśli nie jest to zbyt oddalone miejsce wybierz pójcie tam na piechotę.
Możliwe, że Twoje codzienne życie i troski bardzo Cię pochłaniają. Nie jest więc czymś zaskakującym, że ból pleców może z początku pozostać niezauważony. Kiedy go poczujesz, sprawdź, który z powyższych nawyków dotyczy Ciebie i zmodyfikuj swoje zachowanie.