Ból i napięcie mięśni spowodowane stresem - jak przynieść sobie ulgę?
Ból i napięcie mięśni spowodowane stresem to zjawiska, które nie zostały rozpoznane jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wcześniej uważano, że problemy te są anegdotyczne i pozbawione ważnych podstaw naukowych.
Na szczęście neuronauka nauczyła nas prawdziwego powodu. Dziś wiemy, że stres jest również czynnikiem organicznym. Wiemy też, że generuje wiele konsekwencji zdrowotnych. Jednym z nich jest ból i napięcie mięśni.
Niemniej jednak istnieje niezliczona ilość osób, które cierpią na te schorzenia i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Uważają, że te problemy z mięśniami, bóle głowy i tym podobne mają swoje źródło w innych czynnikach.
Dlatego bardzo ważne jest, aby dokładniej zbadać ten problem i spróbować zaproponować możliwe rozwiązanie. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Ból i napięcie mięśni – czynnik stresu
Wszyscy słyszeliśmy o stresie, ale nie zawsze znamy prawdziwe znaczenie tego słowa. Definiując to w bardzo prosty sposób, możemy powiedzieć, że stres to stan fizjologiczny, który ma miejsce w sytuacjach niebezpiecznych, czy to rzeczywistych, czy urojonych.
W przypadku realnego zagrożenia organizm musi przygotować się fizjologicznie do obrony, ucieczki lub ataku. Jest to część naszego instynktu przetrwania i jest zdrowe. Jeśli człowiek nie odczuwa strachu, to nie będzie starał się unikać niebezpieczeństwa i może być ofiarą realnego zagrożenia.
Stres staje się patologiczny lub negatywny, gdy nie ma realnego zagrożenia, a mimo to organizm przygotowuje się do stawienia mu czoła. Niezdrowe jest również, gdy to uczucie utrzymuje się, nawet długo po tym, jak zagrożenie zostało skutecznie zażegnane.
Wpływ stresu na organizm
Każde uczucie i emocja, której doświadczamy, wpływa na nasze ciało. Czasem w pozytywny, a czasem w negatywny sposób. Bóle mięśni i napięcie spowodowane stresem objawiają się na wiele sposobów, które wyjaśnimy poniżej.
Ból związany ze stresem
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez dr Volcy Gomeza, osoba z przewlekłym stresem często miewa bóle głowy. Ten rodzaj bólu jest znany jako napięciowy ból głowy i zwykle towarzyszy mu uczucie pulsowania w szyi lub ramionach.
Ból brzucha, ból w klatce piersiowej, problemy ze snem i zmęczenie są również powszechne, jak zauważa ten raport Mayo Clinic.
Wszystko to, oczywiście, nawet nie wspominając o wpływie stresu na nastrój i zachowanie. Wśród nich niepokój, uczucie przytłoczenia, drażliwość itp.
Napięcie mięśni spowodowane stresem
Kiedy osoba odczuwa stres, w ciele natychmiast pojawia się napięcie mięśni. Powoduje to zmniejszenie przepływu krwi do obszarów ciała, które są zestresowane.
Jeśli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas, skutkiem jest chroniczny ból mięśni, skurcze, a nawet skurcze mięśni. Stres zwykle wpływa na mięśnie w następujących obszarach:
- Szczęka.
- Między brwiami.
- Szyja.
- Ramiona.
- Plecy.
Zwiększa również ryzyko kontuzji. Napięcie mięśni prowadzi do sztywności mięśni. W takich warunkach łatwiej o rozdarcie.
Przeczytaj również: Stwórz własny relaksujący kącik w domu
Jak uniknąć bólu i napięcia mięśni wywołanego stresem
Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu i napięcia mięśniowego spowodowanego stresem jest rozwiązanie podstawowego problemu, czyli stresu. Idealnym sposobem leczenia jest połączenie pomocy psychologicznej z pewną praktyką fizyczną. Może to być fizjoterapia, sport, taniec itp.
Istnieją różne rodzaje terapii psychologicznych i wszystkie zawierają protokoły radzenia sobie ze stresem. Te specyficzne procesy zwykle nie trwają długo, chyba że istnieją inne podstawowe problemy, które wymagają dłuższej uwagi.
Wskazana jest również aktywność fizyczna. Zalecane jest ćwiczenie przez 15 minut każdego dnia. Wskazane jest również codzienne 30-minutowy spacer lub uprawianie sportu, a także ćwiczenie jogi lub technik relaksacyjnych.
W każdym razie najlepszą rzeczą do zrobienia w takich przypadkach jest oddanie się w ręce profesjonalisty. Nie ignoruj problemu, ponieważ długoterminowe konsekwencje mogą być niebezpieczne.
https://krokdozdrowia.com/cwiczenia-oddechowe-wprowadzajace-cialo-w-relaks/
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ávila, J. (2014). El estrés, un problema de salud del mundo actual. Revista CON-CIENCIA. http://www.scielo.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2310-02652014000100013#
- Larzelere, M. M., & Jones, G. (2008). Stress and Health. Primary Care: Clinics in Office. Practice https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0095454308000456?via%3Dihub
- Paredes, E., Pérez, M., & Rodrigues, J. (2020). Actividad física en adultos: recomendaciones, determinantes y medición. Revista Habanera de Ciencias Médicas.
http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1729-519X2020000500013 - Valdez, Y. C., Marentes, R., Correa, S. Hernández, R. I., Enríquez, I., & Quintana, M. (2022). Nivel de estrés y estrategias de afrontamiento utilizadas por estudiantes de la licenciatura en Enfermería. Enfermería Global.
https://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1695-61412022000100248 - Zieliński, G., Ginszt, M., Zawadka, M., Rutkowska, K., Podstawka, Z., Szkutnik, J., Majcher, P., & Gawda, P. (2021). The Relationship between Stress and Masticatory Muscle Activity in Female Students. Journal of Clinical Medicine.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8397028/