Biopsychologia - w jakim celu się ją wykorzystuje

Każda myśl, emocja i zachowanie ma biologiczny korelat, fizyczne podłoże, które możemy zbadać. Dowiedz się więcej o biopsychologii i związku między ciałem a umysłem.
Biopsychologia - w jakim celu się ją wykorzystuje
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Czasami psychologia i jej koncepcje wydają się nieco abstrakcyjne. Zrozumienie przekonań, emocji i zachowań może się wydawać bardziej filozoficzne niż praktyczne. Prawda jest jednak taka, że każdy proces wewnętrzny ma swój fizjologiczny korelat. Oznacza to reprezentację w ciele i biologii, która wyjaśnia, dlaczego coś się dzieje. Tym właśnie zajmuje się biopsychologia.

Ta gałąź psychologii analizuje funkcjonowanie zdrowego mózgu, ale także czynniki związane między innymi z demencją, zaburzeniami neurorozwojowymi i depresją. Krótko mówiąc, stara się zrozumieć, w jaki sposób mózg, układ nerwowy i neuroprzekaźniki wpływają na procesy umysłowe.

Biopsychologia – historia i rozwój dziedziny

Pomysł, że umysł i ciało, czyli że to, co psychologiczne i to, co biologiczne są ze sobą ściśle powiązane, ma długą historię. Już starożytni myśliciele i filozofowie stwierdzili, że umysł znajduje się w mózgu , a układ nerwowy pośredniczy między bodźcami, które otrzymujemy ze środowiska, a naszymi reakcjami.

Później rozwinęły się teorie, takie jak frenologia, według których cechy osobowości można określić na podstawie kształtu czaszki (jej struktury, wypukłości i wgłębień). Chociaż została ona odrzucona, hipoteza, że funkcje umysłowe znajdują się w określonych obszarach mózgu, zyskała na znaczeniu.

W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi technologicznemu i innowacyjnym technikom, takim jak skany mózgu, jesteśmy w stanie zobaczyć fizyczne korelaty myśli, emocji i zachowania. A dzięki temu możemy skuteczniej interweniować.

Badanie fal mózgowych.
Obecne metody obrazowania pozwalają nam zobaczyć w czasie rzeczywistym zmiany biologiczne wywołane przez myśl.

Czym zajmuje się biopsychologia?

Biopsychologia jest również znana jako psychologia fizjologiczna, neuronauka behawioralna lub psychobiologia. Jak powiedzieliśmy, bada związek między procesami psychologicznymi a leżącymi u ich podstaw zdarzeniami fizjologicznymi.

Aby lepiej zrozumieć jego podstawę, rozważmy następujące zasady, którymi się rządzi:

  • Psychologia jest uważana za naukę laboratoryjną.
  • Każde zachowanie lub proces psychologiczny można wyjaśnić na podstawie pojęć biologicznych. Wszystkie są konsekwencją genetyki i biologii.
  • Większość ludzkich zachowań ma cel ewolucyjny i rozwinęła się, aby przystosować się do środowiska.
  • Metody porównawcze służą do lepszego zrozumienia ludzkich zachowań poprzez badanie różnych gatunków zwierząt.
  • Badane są dziedziczność i genetyka, a także struktura mózgu, układ nerwowy i hormonalny oraz neuroprzekaźniki.

Poza tymi zasadami istnieją pewne zjawiska, na które ta nauka zwraca szczególną uwagę:

  • Rytmy biologiczne
  • Metabolizm i procesy hormonalne
  • Zachowania związane z motywacją
  • Emocje, uczenie się, pamięć i poznanie
  • Wpływ leków i środków farmaceutycznych na funkcjonowanie układu nerwowego.
  • Podstawy fizyczne zaangażowane w procesy czucia i percepcji bodźców wewnętrznych i zewnętrznych.

Zastosowania

Zastosowania biopsychologii mogą koncentrować się na badaniach podstawowych lub stosowanych. W pierwszym przypadku celem jest poszerzenie zasobu wiedzy z naukowej ciekawości. Z drugiej strony badania stosowane promują interwencje, które odpowiadają na potrzeby i dostarczają rozwiązań.

Aby uzyskać wymaganą wiedzę, stosuje się metody obserwacyjne, w których dane są gromadzone bez modyfikowania zaangażowanych zmiennych. Eksperymenty są również wykorzystywane do odkrywania przyczyn związanych z różnymi zjawiskami.

Pod tym względem powszechne są zarówno badania na ludziach, jak i na zwierzętach. Dzięki temu możliwe jest zrozumienie filogenetycznej ewolucji wzorców zachowań, od gatunków najprostszych (w których łatwiej jest odkryć korelaty między mózgiem a zachowaniem) do tych najbardziej złożonych.

Psychobiolodzy pracują i uczestniczą w różnych dziedzinach, od badań po przemysł farmaceutyczny. Opracowują również zastosowania kliniczne i pracują w dziedzinach, takich jak neurologia, leczenie pacjentów z różnego rodzaju uszkodzeniami lub chorobami, takimi jak:

  • Autyzm
  • Uzależnienia
  • Lęk
  • Schizofrenia
  • Wybuchy złości
  • Zaburzenia nastroju
  • Choroba Parkinsona, Alzheimera i inne demencje
Dwie starsze osoby.
Psychobiologia dostarcza elementów do leczenia i adresowania obrazów demencji.

Inne możliwe zastosowania

Wiedza wywodząca się z psychobiologii odgrywa również ważną rolę w tym, co jest związane z rodzicielstwem i dzieciństwem. Dzięki jej odkryciom można zachęcać do odpowiedniej wczesnej stymulacji, aby promować uczenie się i wykorzystywać potencjał plastyczności mózgu.

Znajduje też zastosowanie w dziedzinach, takich jak uważność. Pozwala zrozumieć, w jaki sposób dana osoba może poprawić uwagę i uważność, a także, w jaki sposób procesy psychologiczne sprzyjają lub utrudniają powrót do zdrowia po przebytej chorobie.

Krótko mówiąc, biopsychologia przypomina nam o ścisłym związku między umysłem a ciałem oraz potrzebie ich wspólnego zrozumienia, aby osiągnąć lepsze zrozumienie i skuteczne interwencje poprawiające samopoczucie.

To może Cię zainteresować ...
Komunikowanie emocji: jak skuteczniej wyrażać swoje uczucia?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Komunikowanie emocji: jak skuteczniej wyrażać swoje uczucia?

Komunikowanie emocji sprawia, że inni otwierają się na nas. Rozumienie emocji przekłada się na rozumienie mechanizmów stojących za człowieczeństwem...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Escera, C. (2004). Aproximación histórica y conceptual a la Neurociencia Cognitiva. Cognitiva16(2), 141-61.
  • Marín, N. (2017). Psicobiología del cáncer colorrectal: relación entre factores biológicos y psicológicos en pacientes tratados quirúrgicamente. Facultad de Medicina, Universidad de Málaga.
  • Ripoll, D. R. (2010). Fundamentos de psicobiología (Vol. 147). Editorial UOC.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.