Bezglutenowe alternatywy kanapek
Czy wyeliminowałeś gluten z diety ze względów zdrowotnych, a teraz nie wiesz, jak zastąpić chleb w kanapkach? Odkryj bezglutenowe alternatywy dla pieczywa pszennego, dzięki czemu możesz cieszyć się oryginalnymi, różnorodnymi i zdrowymi przepisami. Możesz je wykorzystać na śniadanie lub przekąskę każdego dnia.
W tym artykule podzielimy się bezglutenowymi opcjami z warzyw, alg, roślin strączkowych i bulw, które nie będą się nudzić w ciągu całego tygodnia.
Kanapki bezglutenowe
Ci, którzy zdecydowali się przestać jeść gluten, z jakiegokolwiek powodu, powinni wiedzieć, że istnieje wiele alternatyw dla pieczywa pszennego, które można wykorzystać podczas przygotowywania kanapek.
Chociaż coraz więcej piekarni wprowadza bezglutenowe pieczywo zbożowe (kasza gryczana, ciecierzyca, owies, proso, komosa ryżowa itp.). Możemy również wypróbować inne opcje, które różnią się od tradycyjnych kanapek.
Być może nigdy nie przyszło ci do głowy, żeby owinąć ser i pomidory w liście sałaty, krepy z manioku lub suszone nori. Jeśli jednak odważysz się spróbować różnych smaków i tekstur, możesz codziennie cieszyć się różnymi, zdrowymi przepisami.
Poniżej wybraliśmy i opisaliśmy dla Was 7 alternatywnych przepisów na kanapki bezglutenowe.
1. Liście sałaty
Jeśli poszukujesz lekkich opcji z warzyw, które towarzyszą różnym rodzajom dodatków, zalecamy wybór prostych i naturalnych produktów, takich jak liście sałaty. Możesz nie być świadomy, ale istnieje wiele odmian sałaty. Zalecamy wybrać taki, który ma duże i elastyczne liście, ponieważ są one najodpowiedniejszym rodzajem do tworzenia i zawijania w nie dowolnego farszu.
2. Plastry nori
W sklepach azjatyckich można znaleźć suche arkusze z plastrami nori. To właśnie z nich przyrządza się słynne sushi. Plastry Nori są gotowe do spożycia i nie wymagają żadnego gotowania. Mimo że są suszone, to wchodząc w bezpośredni kontakt z wilgotnymi pokarmami, stają się elastyczne. Można je więc wypełniać dowolnym jedzeniem.
Ich smak jest dosyć intensywny i słony, trochę jak ryba. Pasują do awokado, wędzonego łososia, kukurydzy, oliwek itp.
3. Mąka z ciecierzycy
Mąka z ciecierzycy jest jedną z najbardziej znanych bezglutenowych alternatyw dla mąki pszennej. Jedną z jej zalet jest to, że nie potrzebujesz jajek, aby się skleiła. Za pomocą tej mąki można zrobić chleb, naleśniki, ciastka itp.
Mąka ta jest również bardzo pożywna, ponieważ jest bogata w białko i błonnik, dzięki czemu jest o wiele zdrowsza niż pszenica.
4. Skrobia z manioku – bezglutenowe wypieki
Maniok jest rodzajem pospolitej bulwy wykorzystywanej od wieków w kuchni latynoamerykańskiej. Jest podobny do ziemniaków, słodkich ziemniaków i innych bulw, zarówno pod względem tekstury, jak i wartości odżywczej.
Skrobia z manioku nie zawiera w swoim składzie glutenu! Maniok możemy wykorzystać do produkcji chleba, naleśników, ciastek itp. Oprócz tego, że jest wyjątkowo smaczny, nadaje ciastu elastyczną konsystencję.
5. Ciastka ryżowe i kukurydziane
Obecnie w każdym supermarkecie można bez problemu znaleźć ciastka ryżowe lub kukurydziane. Pomimo tego, że nie odznaczają się one dużymi walorami smakowymi, są sycącym i chrupiącym jedzeniem, które możemy zjeść z dowolnym sosem lub przystawką.
6. Papier ryżowy
Płaty papieru ryżowego są bardzo powszechnym składnikiem kuchni azjatyckiej. Są sztywne i przezroczyste, ale szybko staną się elastyczne, gdy umieścisz je w wodzie. Z tego powodu można napełnić je wszelkimi rodzajami składników, a następnie zjeść je na surowo, podsmażyć lub upiec.
Jednym z najbardziej znanych przepisów na świecie, do których się je wykorzystuje, są sajgonki wypełnione kapustą, marchewką, soją, mięsem itp. Proste, szybkie i co najważniejsze bezglutenowe.
7. Bezglutenowe właściwości produktów gryczanych
Pomimo swojej nazwy i obiegowej opinii gryka nie należy do rodziny zbóż, która zawiera gluten, który znamy. Jest również nazywana czarną pszenicą i jest pokarmem bogatym w składniki odżywcze.
W krajach takich jak Francja czy Belgia kasza gryczana jest używana do produkcji popularnych galettes. Są to pikantne naleśniki, które mają ciemniejszy kolor niż te słodkie (zrobione z mąki pszennej). Zazwyczaj faszeruje się je szynką, serem, grzybami, gotowanym jajkiem itp.
Można również użyć mąki gryczanej do przyrządzenia pysznego pieczywa, jak również ciasta na pizzę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Holscher HD., Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut Microbes, 2017. 8 (2): 172-184.
- DeLoughery TG., Iron deficiency anemia. Med Clin North Am, 2017. 101 (2): 319-332.
- Chmielewski J., Carmody JB., Dietary sodium, dietary potassium, and systolic blood pressure in US adolescents. J Clin Hypertens, 2017. 19 (9): 904-909.