Barbie wyznacza nowe trendy mody swoimi krągłościami

· Grudzień 11, 2016
Po całych dekadach kultu chudości, u legendarnej Barbie w końcu pojawiają się krągłości. Lalka nabrała zmysłowości, a przesadną chudość zamieniła na bardziej realną i zbliżoną do rzeczywistości figurę.

Barbie, najsłynniejsza lalka w całej historii i jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów współczesnej kultury, w końcu porzuca swój stereotyp kobiecego piękna i zmienia swój wygląd, aby pokazać dziewczynkom bardziej realistyczną wersję kobiecego ciała.

Po raz pierwszy od czasu swojego debiutu w marcu 1959 roku, Mattel, producent sławnej lalki, poszerzył swoją kolekcję o trzy nowe modele pod względem budowy ciała i anatomii.

Nowa Barbie ma również siedem różnych odcieni skóry.

Po dziesięcioleciach krytyki i kontrowersji dotyczące „doskonałych” wymiarów lalki Barbie, które wpływały na koncepcję piękna przez ponad pół wieku, producent postanowił spełnić żądania milionów ludzi na całym świecie.

Zaprojektował i zaprezentował nowe wersje petite”, „tall” i „curvy”, czyli Barbie niska, wysoka i „puszysta”.

Spośród wszystkich tych modeli, najwięcej uwagi przyciąga lalka zmysłowa, o szerokich biodrach i sylwetce zbliżonej do modelu kobiecego piękna takim, jakim jest ono w rzeczywistości.

Nowe założenia firmy Mattel

Już od ponad 50 lat Barbie zachowywała wysoką, szczupłą postać. Był to wizerunek wyidealizowany i daleki od realiów kobiecego ciała. Zachęcała ona bawiące się nią dziewczęta na całym świecie do osiągnięcia szczupłej i „doskonałej” sylwetki.

Od swoich wczesnych wersji, lalka Barbie otrzymywała silną krytykę i spowodowała oburzenie oraz liczne dyskusje na temat koncepcji piękna, które zaszczepiała w młodych dziewczętach, stając się czymś znacznie więcej, niż tylko zwykłą lalką.

Pomimo tego wszystkiego, Barbie nadal jest jedną z najbardziej popularnych i najczęściej sprzedawanych w historii zabawek. Jest w sprzedaży od lat niemal w każdym zakątku świata.

Jednak dla firmy Mattel wszystko się zmieniło w ostatnich latach. Przez dziesięciolecia zabawka należała do najlepiej sprzedających się na świecie, jednak z powodu światowego kryzysu ekonomicznego, rok w rok powoduje straty o wysokości milionów dolarów.

Nowe Barbie

W 2012 roku odnotowano, że sprzedaż spadła aż o 20% w porównaniu z poprzednimi latami.

Firma starała się o wprowadzenie innowacji poprzez uruchomienie kolekcji z nowych zawodów Barbie i ciekawych akcesoriów, które miałyby zachęcić do zakupów.

Jednak lalka nie odzyskała zaszczytnego miejsca w rankingach sprzedaży i dane z roku 2014 i 2015 wykazały, że sprzedaż spadła jeszcze bardziej.

Pojawienie się na rynku lalek Elsa – bohaterki filmu „Kraina Lodu”– wygenerowane u producentów Barbie straty w wysokości około 500 milionów dolarów.

Nie przegap: Metody Montessori mogą powstrzymać złość dzieci

I choć Elsa jest blondynką o wymiarach nie daleko odbiegających od Barbie, daje przykład odwagi i siły, oraz braterstwa które przyciąga nie tylko uwagę dziewcząt, ale także ich rodziców.

Z tego powodu, Evelyn Mazzocco, wiceprezes i dyrektor generalny marki od 2014 roku, otrzymał zadanie przeprowadzenia badania rynkowego, aby dowiedzieć się, jaka grupa osób i z jakiego powodu znienawidziła lalkę Barbie oraz co można by zrobić, aby uwielbienie odzyskać.

Puszysta Barbie

Idea projektu nowej Barbie

Po ustaleniu, że to rodzice starali się odnaleźć bardziej inspirujące i niosące głębsze idee zabawki.

W firmie rozpoczęto projekt „Przebudzenie”, w którym to firma chciała, aby rozwinąć nieco wizję piękna, którą dziewczęta mają od wczesnych lat obserwując swoje lalki.

 

Time - okładka

Wierzymy, że mamy obowiązek wobec dziewcząt i rodziców, aby odzwierciedlić szersze spojrzenie na piękno „ oświadczył Mazzocco.

Wśród zmian, dodano między innymi różne odcienie skóry i fryzury, a także zdolność do poruszania stopami by w końcu mieć możliwość korzystania z butów innych, niż tylko wysokie obcasy.

Nowe modele lalki Barbie oficjalnie ogłoszono na koncie firmy na Twitterze, oraz w mediach takich jak prestiżowe czasopismo „The Time”.  Barbie pojawiła się na okładce zapewniając, że stanowi jedno z najdoskonalszych odzwierciedleń kobiecego, zmysłowego ciała.

Wątpliwości

Warto jednak dodać, że istnieje ryzyko wiązane z tą inicjatywą. Problemem jest fakt, że trzem nowym rodzajom ciała nadano nazwy, niejako szufladkując je – i nie wiadomo, jakiej reakcji należy się w związku z tym spodziewać.

Mając to na względzie, Mattel rozwija również strategie zachowania zależnie od reakcji, jakie wzbudzi w społeczeństwie projekt „Przebudzenie”.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo w sieci – eksperyment społeczny

Lalki Barbie są dostępne w przedsprzedaży na stronie internetowej www.shop.mattel.com oficjalna sprzedaż rozpoczyna się z początkiem lutego.

Wystawa w licznych sklepach w USA będzie na początku marca i odtąd również lalki Barbie zaczną być wysyłane na zamówienie również do innych krajów.

Czy projekt odniesie sukces?

Na razie jest to bardzo trudne pytanie. Być może w ciągu kilku miesięcy firma wpłynie na rynek a przede wszystkim na pewne głęboko zakorzenione zachowania społeczne.