Barbie wyznacza swoimi krągłościami nowe trendy

Po całych dekadach kultu chudości, u legendarnej Barbie w końcu pojawiają się krągłości. Lalka nabrała zmysłowości, a przesadną chudość zamieniła na bardziej realną i zbliżoną do rzeczywistości figurę.
Barbie wyznacza swoimi krągłościami nowe trendy

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Barbie, najsłynniejsza lalka w całej historii i jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów współczesnej kultury. Lalka w końcu porzuca swój stereotyp kobiecego piękna i zmienia wygląd, aby pokazać dziewczynkom bardziej realistyczną wersję kobiecego ciała.

Po raz pierwszy od czasu swojego debiutu w marcu 1959 roku, Mattel – producent sławnej lalki – poszerzył swoją kolekcję o trzy nowe modele pod względem budowy ciała i anatomii.

Nowa Barbie ma również siedem różnych odcieni skóry.

Po dziesięcioleciach krytyki i kontrowersji dotyczące “doskonałych” wymiarów lalki Barbie, które wpływały na koncepcję piękna przez ponad pół wieku, producent postanowił spełnić żądania milionów ludzi na całym świecie.

Zaprojektował i zaprezentował nowe wersje petite”, “tall” i “curvy”, czyli Barbie niska, wysoka i “puszysta”.

Spośród wszystkich tych modeli, najwięcej uwagi przyciąga lalka zmysłowa, o szerokich biodrach i sylwetce zbliżonej do modelu kobiecego piękna takim, jakim jest ono w rzeczywistości.

Nowe założenia firmy Mattel

Już od ponad 50 lat Barbie zachowywała wysoką, szczupłą postać. Był to wizerunek wyidealizowany i daleki od realiów kobiecego ciała. Zachęcała ona bawiące się nią dziewczęta na całym świecie do osiągnięcia “doskonałej” sylwetki.

Od swoich wczesnych wersji, lalka Barbie spotykała się z silną krytyką, a jej figura spowodowała oburzenie oraz liczne dyskusje na temat koncepcji piękna, które zaszczepiała w młodych dziewczętach, stając się czymś znacznie więcej, niż tylko zwykłą lalką.

Pomimo tego wszystkiego Barbie nadal jest jedną z najbardziej popularnych i najczęściej sprzedawanych w historii zabawek. Jest w sprzedaży od lat niemal w każdym zakątku świata.

Jednak dla firmy Mattel wszystko się zmieniło w ostatnich latach. Przez dziesięciolecia zabawka należała do najlepiej sprzedających się na świecie. Jednak z powodu światowego kryzysu ekonomicznego rok w rok powoduje straty o wysokości milionów dolarów.

Kolekcja nowych lalek Barbie

W 2012 roku odnotowano, że sprzedaż spadła aż o 20% w porównaniu z poprzednimi latami.

Firma starała się o wprowadzenie innowacji poprzez uruchomienie kolekcji z nowych zawodów Barbie i ciekawych akcesoriów, które miałyby zachęcić do zakupów.

Jednak lalka nie odzyskała zaszczytnego miejsca w rankingach sprzedaży i dane z roku 2014 i 2015 wykazały, że sprzedaż spadła jeszcze bardziej.

Pojawienie się na rynku lalek Elsa – bohaterki filmu “Kraina Lodu”– wygenerowane u producentów Barbie straty w wysokości około 500 milionów dolarów.

I choć Elsa jest blondynką o wymiarach nie daleko odbiegających od Barbie, daje przykład odwagi, siły i braterstwa. Te cechy przyciągają nie tylko uwagę dziewcząt, ale także ich rodziców.

Puszysta Barbie

Z tego powodu, Evelyn Mazzocco, wiceprezes i dyrektor generalny marki od 2014 roku, otrzymał zadanie przeprowadzenia badania rynkowego. Jej celem było dowiedzieć się, jaka grupa osób i z jakiego powodu znienawidziła lalkę Barbie. Miała ustalić także, co można by zrobić, aby wskrzesić dawne dla niej uwielbienie.

Idea projektu nowej Barbie

Po przeprowadzeniu ankiet okazało się, że to rodzice starali się odnaleźć bardziej inspirujące i niosące głębsze idee zabawki.

W firmie rozpoczęto tzw. projekt “Przebudzenie”. Firma chciała, aby rozwinąć nieco wizję piękna, którą dziewczęta mają od wczesnych lat, obserwując swoje lalki.

Time - okładka

Wierzymy, że mamy obowiązek wobec dziewcząt i rodziców, aby odzwierciedlić szersze spojrzenie na piękno “ oświadczył Mazzocco.

Wśród zmian dodano między innymi różne odcienie skóry i fryzury. Zmodyfikowano także zdolność do poruszania stopami, by w końcu mieć możliwość korzystania z butów innych, niż tylko wysokie obcasy.

Nowe modele lalki Barbie oficjalnie ogłoszono na koncie firmy na Twitterze, oraz w mediach, takich jak prestiżowe czasopismo “The Time”.  Barbie pojawiła się na okładce zapewniając, że stanowi jedno z najdoskonalszych odzwierciedleń kobiecego, zmysłowego ciała.

Wątpliwości

Warto jednak dodać, że istnieje ryzyko związane z tą inicjatywą. Problemem jest fakt, że trzem nowym rodzajom ciała nadano nazwy, niejako szufladkując je. Nie wiadomo zatem, jakiej reakcji należy się w związku z tym spodziewać.

Mając to na względzie, Mattel rozwija również strategie zachowania zależnie od reakcji, jakie wzbudzi w społeczeństwie projekt “Przebudzenie”.

Lalki Barbie są dostępne w przedsprzedaży na stronie internetowej www.shop.mattel.com. Oficjalna sprzedaż rozpoczyna się z początkiem lutego.

Wystawa w licznych sklepach w USA odbędzie się na początku marca. Odtąd również lalki Barbie zaczną być wysyłane na zamówienie również do innych krajów.

Czy projekt odniesie sukces?

Na razie jest to bardzo trudne pytanie. Być może w ciągu kilku miesięcy firma wpłynie na rynek a przede wszystkim na pewne głęboko zakorzenione zachowania społeczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.