Banany w diecie sportowców - poznaj ich znaczenie!

Zawarty w bananach potas ma działanie hipotensyjne na organizm. Co więcej, reguluje gospodarkę elektrolitową. Jakie inne zalety mają banany?
Banany w diecie sportowców - poznaj ich znaczenie!
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Banany to jedne z ulubionych owoców sportowców. Dzięki zawartości składników odżywczych, służą tym, którzy ćwiczą i chętnie podejmują wysiłek fizycznyZasadniczo są źródłem węglowodanów, błonnika, witamin i minerałów. Jakie są ich główne zalety?

Po pierwsze, banany są bardzo uniwersalne – można jeść je same, w koktajlach lub dodawać do śniadania. Poza tym, ich skład doskonale poprawia jakość diety. Dowiedz się więcej!

Banany są źródłem węglowodanów

Owoce te zawierają cukier, więc stanowią źródło energii dla sportowców. Zależnie od tego, jak bardzo są dojrzałe, mają wyższy lub niższy indeks glikemicznySpożycie jednego mniej dojrzałego równa się spożyciu połowy bardziej dojrzałego.

Zawarte w tych owocach węglowodany pozwalają odłożyć rezerwy glikogenu na później, jak wyjaśnia artykuł opublikowany w magazynie Nutrients.  Glikogenowe doładowanie podczas wysiłku umożliwia opóźnienie odczuwania zmęczenia. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Banany są bardzo uniwersalne. Można je, między innymi, dodawać do koktajli.

Potas

Sportowcy zwykle miewają dietę bogatą w sód. Niedobór sodu daje opłakane skutki – należy go uzupełniać po treningu. Jednak dieta ze zbyt wysoką zawartością tego minerału może spowodować zbyt wysokie ciśnienie.

By tego uniknąć, należy zwiększyć spożycie potasu, jak sugeruje badanie opublikowanie w magazynie Nutrients. Banany zawierają sporo tego minerału.

Poza regulowanie ciśnienia krwi, potas wpływa na gospodarkę elektrolitową organizmu. Do tego, zmniejsza ryzyko skurczy mięśni.

Banany przed i podczas wysiłku

By skorzystać z zalet bananów, należy jeść przed i podczas wysiłku. Dlaczego? Przed rozpoczęciem treningu dobrze jest uzupełnić rezerwy glikogenu i zadbać o utrzymanie poziomu glukozy we krwi. Banany służą obu celom.

Po rozpoczęciu treningu, szczególnie jeśli ma on dłużej potrwać, trzeba zaopatrzyć organizm w węglowodany. W ten sposób powstają rezerwy glikogenu w mięśniach i wątrobie, a zmęczenie pojawia się później. Tu banany także przychodzą z pomocą.

Przed treningiem lepiej jeść mniej dojrzałe owoce. Podczas – lepsze będą te bardziej dojrzałe okazy. Zbyt wysokie spożycie błonnika w tym momencie mogłoby obciążyć żołądek i spowodować dolegliwości.

Przed treningiem lepiej konsumować mniej dojrzałe banany.

Banany – owoce doskonałe dla sportowców

Wiele osób lubi banany ze względu na ich słodki smak i konsystencję. Co więcej, służą sportowcom. Często widuje się ich z tymi owocami przed, w trakcie i po zawodach.

Węglowodany w nich zawarte dbają o utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi. Z drugiej strony, te składniki odżywcze budują rezerwy glikogenu w mięśniach i wątrobie. Spożycie bananów zwiększa wydajność organizmu.

Do tego, banany zawierają znaczne ilości potasu. Minerał ten zapewnia równowagę elektrolitową. Poza tym, reguluje ciśnienie krwi, często podniesione przez nadmierne spożycie sodu.

Należy również dodać, że banany można jeść pod różnymi postaciami. Mają pozytywne właściwości organoleptyczne. Można dodawać je do koktajli lub jeść na tostach. Istnieje też wiele przepisów na ciasteczka na ich bazie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hearris MA., Hammond KM., Fell JM., Morton JP., Regulation of muscle glycogen metabolism during exercise: implications for endurance performance and training adaptations. Nutrients, 2018.
  • Stone MS., Martyn L., Weaver CM., Potassium intake, bioavailability, hypertension and glucose control. Nutrients, 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.