Australijska limonka palcowa, czyli Kawior Cytrusowy
Australijska limonka palcowa lub kawior cytrusowy nosi naukową nazwę Microcitrus australasica. To owoc należący do cytrusów, który ma kształt palca. Jego krystaliczna miazga przypomina małe perełki – stąd podobieństwo do tradycyjnego kawioru. Jednak w tym przypadku nie rośnie w morzu, ale na drzewach.
Owoc ten uważany jest za wykwintny składnik nowoczesnej kuchni. Świeże smaki łączą się z limonką, cytryną i grejpfrutem. Jest jednak mniej kwaśny i bardziej orzeźwiający. Z tego powodu nie może go zabraknąć w letnich przepisach. Limonka paluszkowa to dar natury, który oprócz swoich właściwości sensorycznych zapewnia kilka interesujących korzyści zdrowotnych. W tym artykule opowiemy o nich więcej.
Australijska limonka palcowa
Australia ma sześć rodzimych gatunków cytrusów, ale najbardziej znanym jest australijska limonka palcowa. Pochodzi z lasów deszczowych położonych w przybrzeżnych regionach przygranicznych Queensland i Nowej Południowej Walii. Drzewo ma naukową nazwę Microcitrus australasica. Może mierzyć od 3 do 10 metrów wysokości. Rośnie powoli i może owocować od 5 do 17 lat po posadzeniu.
Owoce są cylindryczne i występują w różnych kolorach, takich jak różowy, żółty, pomarańczowy i zielony. Owoce są wielkości korniszona, a swoim kształtem przypominają palec wskazujący. Miąższ składa się z setek maleńkich pęcherzyków tworzących pikantną, chrupiącą, półprzezroczystą miazgę, przypominającą kawior. Dlatego często określa się go mianem kawioru cytrusowego, kawioru wegańskiego lub cytrusowych pereł.
Przeczytaj również: Sałatka cytrusowa z daktylami i migdałami
Australijska limonka palcowa – wartość odżywcza
Wartość odżywcza australijskiej limonki palcowej jest nieco podobna do innych owoców cytrusowych, z wyjątkiem tego, że może mieć wyższą zawartość niektórych witamin. Poniżej podano zawartość w gramach na 100 gramów owoców (witaminy i minerały wyrażone są w miligramach):
- Kalorie: 50,19
- Wilgotność: 84,4 g
- Tłuszcz: 1 g
- Białko: 1,6 g
- Popiół: 0,6 g
- Węglowodany: 5 g
- Cukry ogółem: 1,2 g
- Włókno: 7,2 g
- Witamina C: 88 mg
- Magnez: 140 mg
- Cynk: 0,85 mg
Zawartość kalorii i wilgoci jest podobna do pomarańczy, cytryny, grejpfruta i mandarynki. Wartość błonnika jest wysoka, więc te trzy składniki sprawiają, że jest idealny do stosowania w dietach odchudzających. Zawartość węglowodanów jest o połowę mniejsza niż w przypadku innych owoców cytrusowych, z przewagą cukrów prostych, takich jak glukoza, fruktoza i sacharoza. Z drugiej strony ma ponad dwa razy więcej witaminy C niż inne owoce.
Jako główne minerały wyróżniają się magnez i cynk. Niektórzy naukowcy wykazali, że ten owoc cytrusowy zawiera wysoki poziom przeciwutleniaczy. Jednak jego działanie jako blokera wolnych rodników jest mniejsze niż dzikiej lipy, śliwki czy mirtu cytrynowego. Głównymi składnikami są fenole kawowe i waniliowe. Skórka dostarcza dużo lotnych składników, które nadają jej charakterystyczny gorzki smak. Wśród nich wyróżniają się limonen, sabinen, cytronellal, alfa, beta pinen i cytral.
Korzyści z wapna paluszkowego
Główne zalety wapna paluszkowego mają związek z jego wkładem odżywczym i bioaktywnymi związkami, które są częścią jego miazgi i skórki. Przyjrzyjmy się im szczegółowo.
Działa jako przeciwutleniacz
Wysoka zawartość witaminy C w kawiorze cytrusowym pozwala mu działać jako przeciwutleniacz, który przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego. Witamina ta wspomaga aktywność neutrofili, monocytów, limfocytów i komórek zabójczych. Może również pomóc w utrzymaniu integralności komórkowej skóry, ponieważ kwas askorbinowy chroni przed starzeniem się. Ponadto bierze udział w tworzeniu kolagenu, gojeniu i regeneracji po oparzeniach.
Badania wykazały również, że witamina C ogranicza powstawanie zakrzepów, ułatwia wchłanianie żelaza z pokarmu, zwalcza choroby bakteryjne i wirusowe oraz zapobiega utlenianiu lipidów. Obecność związków fenolowych w skórce i soku limonki paluszkowej również przyczynia się do działania przeciwutleniającego. Z tego powodu owoce można wykorzystać jako bazę do przygotowania niektórych kosmetyków.
Promuje dobry wzrok i zdrowie skóry
Różnorodność kolorystyczną kawioru cytrusowego zapewnia obecność beta-karotenu, który w organizmie może zostać przekształcony w witaminę A. Witamina ta jest w stanie zapobiegać ślepocie i wzmacniać widzenie w nocy. Ponadto witamina A zmiękcza i nawilża skórę, zapobiega infekcjom dróg oddechowych, wspomaga produkcję hormonów płciowych oraz bierze udział we wzroście i rozwoju kości.
Zobacz też: Alergia na cytrusy: objawy, leczenie i zalecenia
Wnosi do diety potas
Zawartość potasu jest tak samo wysoka jak w innych owocach. W rzeczywistości porcja 100 gramów dostarcza 250 miligramów tego minerału, przyczyniając się do pracy serca i skurczów mięśni. Ponadto Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdza, że potas przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania neurologicznego i kontroli ciśnienia krwi.
Pomaga poprawić pracę przewodu pokarmowego
Wysoka zawartość błonnika w tych owocach cytrusowych poprawia funkcje trawienne, ponieważ celuloza i hemiceluloza zapobiegają zaparciom. Ponadto błonnik rozpuszczalny, taki jak pektyna, poprawia trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Spożywany powoduje uczucie sytości i zapobiega powstawaniu uczucia głodu w dietach odchudzających.
Zastosowania w kuchni
Przed użyciem limonek palcowych w kuchni należy zadbać o to, aby właściwości sensoryczne owocu były dobrze zachowane i aby wykorzystać wszystkie jego kulinarne właściwości.
Zalecenia przed przygotowaniem
Używając pęcherzyków kawioru cytrusowego, należy zachować pewne środki ostrożności. Na przykład czubki owoców należy usunąć, a następnie odciąć skórkę z czterech stron wzdłuż. Przy otwieraniu owoców uważaj, aby olejek ze skórki nie miał kontaktu z kawiorem, ponieważ wpłynie to na jego smak. Następnie przed usunięciem nasion, ostrożnie usuń pęcherzyki łyżeczką lub kciukami, umieszczając je w misce.
Całe owoce zaleca się przechowywać w lodówce w temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza . W ten sposób może się zachować nawet do 3 tygodni bez zmiany swoich właściwości.
Zastosowania kulinarne
Maleńkie perełki tego cytrusa mogą być używane jako aromat lub barwnik, jako dodatek do przystawek, zup, mięs i serka śmietankowego. Stosuje się go również jako wegański kawior na wędzonym łososiu z dressingiem z kwaśnej śmietany. Perełki można również mieszać na zimno do deserów, takich jak musy i suflety. Często dodaje się je również do dressingów do sałatek warzywnych i owocowych, sosów i napojów.
Sok można wyciskać jak z każdej innej limonki. Po zmieszaniu z przetworami daje prawdziwą eksplozję smaku. Czasami używa się go w napojach gazowanych, takich jak woda mineralna czy lemoniada. Kilku australijskich szefów kuchni używa go nawet w guacamole, bułkach z suszonych owoców oraz w ceviche z lokalnymi rybami i limonkami. Bardzo dobrze komponuje się również z małżami i ostrygami.
Australijskie limonki palcowe można dodawać do koktajli, szampana, a nawet sushi. Są one również używane do dekoracji i jako substytut plasterków cytryny na gotowanych na parze, grillowanych lub smażonych rybach, homarach lub przegrzebkach.
Kilka ciekawych przepisów
Oto kilka prostych przepisów do przygotowania, które doskonale wydobywają właściwości limonki paluszkowej.
1. Guacamole z limonką
Aby przygotować pyszne guacamole, zetrzyj 1 lub 2 awokado, a następnie dodaj czosnek, sól i ostry sos do smaku. Dobrze wymieszaj, a następnie uzupełnij australijską limonką palcową. Aby uzyskać odrobinę oryginalności, dodaj filiżankę kukurydzy i filiżankę czarnej fasoli. Częścią przepisu mogą być również oliwki i kapary. Miąższ wegańskiego kawioru można umieścić na wierzchu jako dodatek.
2. Ostrygi z limonką
Zamiast soku z limonki lub cytryny, do świeżych ostryg używaj pereł z limonki. Ten owoc można delikatnie pokropić octem ryżowym lub posypać posiekaną zieloną cebulką i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
3. Krewetki z limonką
Weź krewetki i dopraw słodką papryką, posiekaną kolendrą, czosnkiem i drobno pokrojoną czerwoną cebulą. Smaż przez kilka minut. Następnie posyp perłami z kawioru cytrusowego i ciesz się smakiem.
Czy australijska limonka palcowa jest zdrowa?
Wartości odżywcze tego wegańskiego kawioru przekładają się na znaczną poprawę zdrowia. Obecność witaminy C na poziomie podwajającym zawartość innych owoców, a także fenoli i witaminy A czyni ją silnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo wysoka zawartość błonnika usprawnia proces trawienia. Więc na co czekasz? Czy zamierzasz tego spróbować?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Estelle Delort, Yong-Ming Yuan, Finger lime/The Australian Caviar—Citrus australasica, Editor(s): Sueli Rodrigues, Ebenezer de Oliveira Silva, Edy Sousa de Brito, Exotic Fruits, Academic Press, 2018, Pages 203-210, ISBN 9780128031384, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803138-4.00025-3.
- McDonald, J., Caffin, N.A., Sommano, S. and Cocksedge, R., 2008. The effect of post harvest handling on selected native food plants. Rural Industries Research and Development Corporation, Department of Primary Industries & Fisheries, Queensland. Accessed 2020 July 4. http://era.daf.qld.gov.au/id/eprint/5104/1/ RIRDC_06-021.pdf
- Sommano, S., Caffin, N. and Kerven, G., 2013. Screening for antioxidant activity, phenolic content, and flavonoids from Australian native food plants. International Journal of Food Properties 16(6): 1394–1406. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10942912.2011.580485
- Delort, E., Jaquier, A., Decorzant, E., Chapuis, C., Casilli, A. and Frérot, E., 2015. Comparative analysis of three Australian finger lime (Citrus australasica) cultivars: Identification of unique citrus chemotypes and new volatile molecules. Phytochemistry 109: 111–124.
- Castillo-Velarde Edwin Rolando. Vitamina C en la salud y en la enfermedad. Rev. Fac. Med. Hum. [Internet]. 2019 Oct [citado 2022 Sep 20] ; 19( 4 ): 95-100. Disponible en: http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2308-05312019000400014&lng=es. http://dx.doi.org/10.25176/RFMH.v19i4.2351.
- Ganem Prats, Ibrahim; Aguilar Peláez, Madelaine de las Mercedes; Dorsant Rodríguez, Lissette; Viel Reyes, Higinio ASPECTOS ESENCIALES SOBRE VITAMINA C Revista Información Científica, vol. 73, núm. 1, enero-marzo, 2012. Disponible en: https://www.redalyc.org/pdf/5517/551757293021.pdf
- Mónica Pérez Ríos, Alberto Ruano. Vitaminas y salud. Vol. 23. Núm. 8. páginas 96-106 (Septiembre 2004). Disponible en: https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-vitaminas-salud-13065403
- Nutri-Facts. Potasio. Disponible en: https://www.nutri-facts.org/content/dam/nutrifacts/pdf/nutrients-pdf-es/Potasio.pdf
- College of Tropical Agriculture and Human Resources University of Hawai‘i at manoa. Finger Limes. Disponible en: https://www.ctahr.hawaii.edu/oc/freepubs/pdf/FN%2056.pdf