Antocyjany - w jaki sposób przyczyniają się do twojego zdrowia
Antocyjany to fitochemikalia o wielu korzyściach zdrowotnych. Występują w niektórych pokarmach pochodzenia roślinnego i poprawiają wydajność procesów fizjologicznych na poziomie wewnętrznym. W rzeczywistości ich regularne spożywanie jest zalecane, aby zapobiec zmianom, które mogą prowadzić do rozwoju przewlekłych i złożonych patologii. Antocyjany można też przyjmować w formie suplementów.
Przed rozpoczęciem należy podkreślić wagę zagwarantowania obecności w diecie produktów pochodzenia roślinnego. Przede wszystkim ważna jest różnorodność. Owoce i warzywa dostarczają organizmowi wielu ważnych składników odżywczych i mikroelementów. Są one odwrotnie związane z ryzykiem śmierci z dowolnej przyczyny, dlatego powinny stanowić ważną część każdej diety.
Jakie korzyści zapewniają antocyjany?
Oto główne zalety antocyjanów. Pamiętaj, że aby wydobyć z nich jak najwięcej, musisz zadbać o to, aby nie występowały niedobory żywieniowe. W przeciwnym razie organizm może doświadczyć niesprawności w swoim funkcjonowaniu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z dietetykiem, aby uzyskać spersonalizowany plan.
Pomagają opóźnić starzenie
Antocyjany działają jako przeciwutleniacze. Potrafią neutralizować powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach organizmu. Efekt ten jest związany z wolniejszym tempem starzenia, czego dowodzą badania opublikowane w czasopiśmie BioMed Research International . Ważne jest, aby kontrolować utlenianie i stany zapalne w środowisku wewnętrznym, aby tkanki nie straciły funkcjonalności.
Zapobiegają rozwojowi chorób przewlekłych
Wiele złożonych chorób jest spowodowanych brakiem równowagi w stanie homeostazy. Wynika to częściowo ze złych nawyków oraz niskiego spożycia przeciwutleniaczy i witamin.
Dlatego włączenie antocyjanów do diety może mieć decydujące znaczenie w naprawieniu problemu. Zgodnie z badaniem opublikowanym w Alternativa Therapies in Health and Medicine, regularne spożywanie tych związków pomogłoby zapobiec wystąpieniu cukrzycy i patologii sercowo-naczyniowych.
Są skuteczne w przypadku niektórych rodzajów raka
Należy zauważyć, że przeciwutleniająca moc antocyjanów może pomóc w zmniejszeniu częstości występowania niektórych rodzajów raka. Neutralizując wolne rodniki, antocyjany zmniejszają uszkodzenia DNA komórkowego, co zapobiega powstawaniu elementów nowotworowych, które mogą się rozmnażać w niekontrolowany sposób.
To prawda, że wciąż brakuje dowodów w tym zakresie, ale wszystko wskazuje na to, że regularne spożywanie pierwiastków przeciwutleniających może pomóc w ograniczeniu występowania kilku rodzajów nowotworów w organizmie.
Zobacz też: Suplementy diety promujące dobre samopoczucie
Pomagają poprawić regenerację sportową
Przeciwutleniacze są również wyznacznikami w procesach regeneracji sportowej. Ćwiczenia o dużej intensywności zwiększają powstawanie wolnych rodników i ich akumulację w tkankach.
Prawdą jest, że sam organizm posiada szereg mechanizmów, które korygują ten problem i powracają do stanu równowagi. Jednak często nie są tak szybkie, jak można by się spodziewać. Aby wzmocnić działanie, alternatywą jest włączenie do diety egzogennych przeciwutleniaczy.
Jednak ważne jest, aby zoptymalizować ich spożycie. Jeśli są spożywane przewlekle, procesy adaptacyjne, takie jak przerost, mogą być zagrożone. Potwierdza to artykuł opublikowany w International Journal of Environmental Research and Public Health.
Przeciwutleniacze w dużych ilościach zakłócają szlaki sygnalizacji komórkowej, prowadząc do zmian w fizjologii wewnętrznej. Dlatego należy je uzupełniać tylko w okresach dużego stresu lub dużego obciążenia, a nie przewlekle.
Gdzie znajdują się antocyjany?
Znasz już główne zalety antocyjanów. Nadszedł czas, aby przedyskutować, gdzie znajdują się w największej proporcji. Jest to szereg substancji, które zwykle występują w czerwonych lub ciemnofioletowych warzywach. Typowym przykładem są jagody. Ponadto koncentracja jest wysoka w burakach, jeżynach i wiśniach.
Jeżyny dostarczają również antocyjanów, a także bakłażana i innych czerwonych lub fioletowych warzyw i owoców.Istnieje wiele alternatyw zapewniających regularną obecność tych związków w diecie. Nawet bakłażany są ich dobrym źródłem. Z drugiej strony na rynku dostępne są różne suplementy antocyjanów. Nie należy ich jednak spożywać bez nadzoru specjalisty, zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie zdrowych ćwiczeń fizycznych.
Przeczytaj również: Zalecenia dotyczące stosowania suplementów u osób starszych
Antocyjany – bardzo korzystne dla organizmu
Jak już zauważyłeś, antocyjany to substancje o wielu korzyściach zdrowotnych. Modulują utlenianie w środowisku wewnętrznym, sprzyjając regeneracji tkanek po wysiłku i redukując ewentualne uszkodzenia DNA komórkowego. Są ważnymi elementami profilaktyki chorób przewlekłych i złożonych. Z tego powodu zaleca się, aby regularnie wchodziły one w skład Twojej diety.
Na koniec należy zauważyć, że nie tylko nasza dieta ma znaczenie w dążeniu do poprawy funkcjonowania organizmu człowieka. Niezbędne jest wdrożenie szeregu dobrych nawyków jako całości. Wśród nich kluczowa jest regularna praktyka ćwiczeń fizycznych. Przede wszystkim konieczne będzie nadanie priorytetu sile mięśniowej. W ten sposób można kontrolować stany zapalne w organizmie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sadowska-Bartosz, I., & Bartosz, G. (2014). Effect of antioxidants supplementation on aging and longevity. BioMed research international, 2014, 404680. https://doi.org/10.1155/2014/404680
- Gaiz, A. A., Mosawy, S., Colson, N., & Singh, I. (2018). Potential of Anthocyanin to Prevent Cardiovascular Disease in Diabetes. Alternative therapies in health and medicine, 24(3), 40–47.
- Higgins, M. R., Izadi, A., & Kaviani, M. (2020). Antioxidants and Exercise Performance: With a Focus on Vitamin E and C Supplementation. International journal of environmental research and public health, 17(22), 8452. https://doi.org/10.3390/ijerph17228452