Poznaj wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg

28 stycznia, 2021

Wiele badań wykazało, że organizm znajduje się w optymalnym stanie, gdy mózg czerpie korzyści z dużej ilości ćwiczeń. Pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg sprawia, że ten najważniejszy organ w naszym ciele funkcjonuje we właściwy sposób i nie dochodzi to spadku jego wydolności.

Poza tym trening wpływa doskonale na nasze umiejętności poznawcze.

Regularna aktywność fizyczna to kluczowy czynnik, który wywiera wpływ na dobre samopoczucie każdego człowieka. Dzieje się tak ze względu na korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg. Dobry stan psychologiczny i fizyczny jednostki zależy w dużej mierze od zdrowia mózgu.

Dlatego też zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej jest bardzo ważne, jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia.

Istnieje wiele dowodów, które udowadniają, że ćwiczenia fizyczne wywierają pozytywny wpływ na mózg. Badania sugerują, że regularne treningi spowalniają procesy starzenia się i mogą zapobiegać rozwojowi takich poważnych chorób jak Alzheimer. Oprócz tego w znacznym stopniu poprawiają nasz nastrój i jakość życia.

Już w czasach starożytnych podkreślano korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg. W II w. przed naszą erą poeta Juwenalis stworzył nawet słynne łacińskie przysłowie “Mens sana in corpore sano” (w zdrowym ciele zdrowy duch). W dzisiejszych czasach dzięki odkryciom nauki wiemy, że miał rację.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg: niezliczone korzyści

Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia wpływają pozytywnie na nasz mózg ponieważ organ ten polega w dużej mierze na działaniu naszego układu krążenia. On z kolei pracuje o wiele lepiej kiedy jesteś regularnie aktywna fizycznie. Zdrowie układu krążenia przekłada się bezpośrednio na zdrowie mózgu.

Tata niosący syna na plecach
Ćwiczenia wpływają korzystnie na osoby w każdym wieku i możesz uprawiać je z innymi.

Sporo badań udowodniło związek, jaki zachodzi między częstą aktywnością fizyczną a spadkiem ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Poza tym badacze udowodnili również, że aktywność fizyczna poprawia różne funkcje poznawcze i przynosi wiele korzyści psychologicznych.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Western Sydney i Uniwersytetu w Manchester opublikowała badania na ten temat w magazynie NeuroImage. Ich wyniki wskazują na to, że w niektórych obszarach mózgu po ukończeniu 40. roku życia odnotowuje się spadki wynoszące nawet 5% na dziesięć lat. U osób, które ćwiczą, ten współczynnik może spaść nawet do zera.

Przeczytaj także: Jak wzmocnić swój mózg – wypróbuj te 4 ćwiczenia

Korzyści natury fizjologicznej i kognitywnej

Jedna z głównych zalet związanych z ćwiczeniami fizycznymi to fakt, że pomagają generować większe ilości neuronów. Przez dłuższy czas wierzono, że mózg nie jest w stanie wytwarzać nowych komórek. Jednak dziś wiemy już, że wcale tak nie jest. Ten proces nazywa się “neurogenezą”.

Jeden z obszarów mózgu, który bierze udział w neurogenezie, to hipokamp. Eksperyment przeprowadzony na grupie 737 osób, któremu przewodniczył dr Joseph Firth, udowodnił, że regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych zwiększa rozmiar lewego obszaru hipokampu. Tym samym ćwiczenia fizyczne wspierają tworzenie nowych neuronów.

Oprócz tego naukowcy odkryli, że ćwiczenia fizyczne:

 • Dbają o dobry stan substancji szarej. Jest ona odpowiedzialna za przekazywanie danych i lotność umysłu, ale z biegiem lat staje się coraz słabsza. Jednak badania wykazały, że u osób, które ćwiczą, jest bardziej gęsta i kompletna, bez względu na ich wiek.
 • Poprawiają działania wykonawcze. Dzięki nim ludzie są w stanie wykonywać zadania i rozwiązywać skomplikowane problemy.
 • Poprawiają koncentrację. Kilka badań wykazało, że osoby, które regularnie ćwiczą, mają mniej problemów z koncentracją.
 • Zwiększają lotność umysłu. Aktywność fizyczna zwiększa umiejętność przechodzenia z jednego zadania do drugiego z dużą łatwością.
 • Poprawiają pamięć długoterminową. Jedno z badań wykazało, że osoby, które ćwiczą przed uczeniem się tekstu na pamięć, pamiętają go lepiej niż osoby, które nie były aktywne fizycznie.
 • Spowalniają starzenie się mózgu. Istnieją badania, które udowadniają, że osoby ćwiczące regularnie mają większy obszar hipokampu o 1 do 2% po ukończeniu 30 roku życia.

Dowiedz się więcej: Amnezja – poznaj jej objawy i metody zapobiegania chorobie

Zalety psychologiczne i emocjonalne ćwiczeń fizycznych

Jakby tego było mało, inne badania udowadniają, że aktywność fizyczna wiąże się z wieloma zaletami psychologicznymi i emocjonalnymi. Zdrowie mentalne to jedna z najważniejszych części składowych właściwego funkcjonowania mózgu, a ćwiczenia fizyczne pomagają je utrzymać.

Medytująca kobieta - wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg
Ćwiczenia fizyczne wywierają wpływ na Twoje emocje. Dzieje się tak ponieważ aktywność fizyczna zalewa mózgu substancjami, które wywołują uczucie satysfakcji.

Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia naszego mózgu ponieważ:

 • Chroni przed ryzykiem rozwoju depresji i zmniejsza jej natężenie. Aktywność fizyczna działa jak naturalny antydepresant ponieważ wywiera wpływ na produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika, który odgrywa kluczową rolę w dobrym samopoczuciu i pozytywnym nastroju.
 • Zmniejsza stres i lęk. Podczas ćwiczeń organizm uwalnia do krwiobiegu endorfiny (dokładniej dopaminę i norepinefrynę). To właśnie one pomagają zmniejszyć nerwowość i irytację, wspierając jednocześnie równowagę emocjonalną.
 • I w końcu zwiększa poczucie własnej wartości danej jednostki i jej kreatywność. Aktywność fizyczna wywiera również wpływ na naszą motywację i poziom żywotności. Wszystkie te działania sprawiają, że jesteśmy bardziej kreatywni i pełni inicjatywy. Oprócz tego regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć objawy odstawienia, które pojawiają się, gdy próbujemy zerwać z nałogiem.

W takim razie na co jeszcze czekasz? Zacznij się ruszać! Twój mózg z pewnością Ci za to podziękuje.

 • Mandolesi, L., Polverino, A., Montuori, S., Foti, F., Ferraioli, G., Sorrentino, P., & Sorrentino, G. (2018). Effects of Physical Exercise on Cognitive Functioning and Wellbeing: Biological and Psychological Benefits. Frontiers in psychology, 9, 509. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2018.00509
 • Hernández, Juan & Juarez Aguilar, Enrique & García-García, Fabio. (2015). El hipocampo: neurogénesis y aprendizaje. Revista Médica de la Universidad Veracruzana. 1. 20-28.
 • Chun-Lian Ma, Xiao-Tang Ma, Jin-Ju Wang, Hua Liu, Yan-Fang Chen, Yi Yang. 2017. Physical exercise induces hippocampal neurogenesis and prevents cognitive decline. Behavioural Brain Research. https://doi.org/10.1016/j.bbr.2016.09.067.
  (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166432816307495)
 • María Ángela Agüera Sánchez, Miguel Ángel Barbancho Ma, Natalia García-Casares. 2020. Efecto del ejercicio físico en la enfermedad de Alzheimer. Una revisión sistemática.
  Atención Primaria. https://doi.org/10.1016/j.aprim.2018.09.010.
  (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0212656718304682)
 • Kavussanu, M., & McAuley, E. (1995). Exercise and Optimism: Are Highly Active Individuals More Optimistic?, Journal of Sport and Exercise Psychology, 17(3), 246-258. Retrieved Sep 17, 2020, from https://journals.humankinetics.com/view/journals/jsep/17/3/article-p246.xml
 • Adrian De la Rosa, Gloria Olaso-Gonzalez, Coralie Arc-Chagnaud, Fernando Millan, Andrea Salvador-Pascual, Consolacion García-Lucerga, Cristina Blasco-Lafarga, Esther Garcia-Dominguez, Aitor Carretero, Angela G. Correas, Jose Viña, Mari Carmen Gomez-Cabrera. 2020. Physical exercise in the prevention and treatment of Alzheimer’s disease. Journal of Sport and Health Science. https://doi.org/10.1016/j.jshs.2020.01.004.
  (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095254620300119)
 • Brian D. Johnston. 2018. Beneficios del ejercicio. Manual Merck. https://www.merckmanuals.com/es-us/hogar/fundamentos/ejercicio-y-forma-f%C3%ADsica/beneficios-del-ejercicio
 • Exercise and Depression. WebMD. https://www.webmd.com/depression/guide/exercise-depression#:~:text=When%20you%20exercise%2C%20your%20body,similar%20to%20that%20of%20morphine.
 • Enfermedades cardiovasculares. 2017. Organización Mundial de la Salud. https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/cardiovascular-diseases-(cvds)