Craving czyli stałe pragnienie konsumpcji

Większość osób palących odczuwa głód lub stałe pragnienie ponownego zapalenia tytoniu. Jednak ten problem idzie o wiele dalej. Co musisz o tym wiedzieć?
Craving czyli stałe pragnienie konsumpcji

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pojęcie craving jest stosunkowo nową koncepcją, która odnosi się do intensywnej i prawie niemożliwej do powstrzymania chęci spożywania substancji (narkotyków). Oznacza też niemożność rezygnacji o abstynencji od tej substancji.

Po raz pierwszy zastosowano tę koncepcję około lat 40-tych dwudziestego wieku. W tym czasie zdefiniowano ją jako bardzo intensywną potrzebę spożywania opiatów, takich jak heroina lub morfina, odczuwaną w ramach syndromu odstawienia.

Jednak dzisiaj wydaje się, że trudno jest konkretnie zdefiniować tę sytuację. Oczywiste jest, że craving jest podstawowym aspektem uzależnienia od narkotyków i że jest ściśle związany z nawrotami choroby.

Niestety istnieje wiele leków, które mogą powodować głód. Chociaż ludzie tego nie wiedzą, jest to bardzo typowe dla konsumentów lub palaczy alkoholu. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tym problemie.

Czym jest craving?

Jak już wspomnieliśmy, craving jest bezwzględnym pragnieniem zażycia substancji. To pragnienie jest impulsem nie do powstrzymania, który w jakiś sposób dominuje wolę człowieka. Jednak to nie to samo, co zespół odstawienia.

Zespół odstawienia obejmuje zestaw objawów, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania substancji uzależniającej (na przykład narkotyku). Często dzieje się tak w przypadku alkoholików lub narkomanów, uzależnionych od takich narkotyków, jak heroina.

Jednak, aby rozróżnić te dwa zjawiska, należy zrozumieć, że craving może pojawić się nawet po przezwyciężeniu objawów odstawienia. Dzieje się tak dlatego, że pragnienie ponownego zażycia tego narkotyku utrzymuje się, nawet przez miesiące lub lata po pokonaniu problemu.

Craving - młody człowiek pali i pije
Craving polega na bezwzględnym pragnieniu spożywania substancji, którymi mogą być narkotyki, alkohol lub tytoń.

Craving jest związany z wieloma różnymi rodzajami substancji. Obejmuje zarówno chęć zapalenia papierosa lub wypicia alkoholu, jak i sytuację, gdy dana osoba znów chce zażyć kokainy lub silnych opioidów, takich jak heroina.

Powinniśmy zdać sobie sprawę z ważnego faktu. Substancja, którą społecznie zaakceptowaliśmy jak tytoń, może uwarunkować całe nasze życie. Jest to uzależnienie tak poważne i szkodliwe jak wszystkie inne.

Czy istnieją różne rodzaje, jeśli chodzi o craving?

Są naukowcy, którzy twierdzą, że istnieją dwa różne rodzaje silnego pragnienia spożycia używek. Przede wszystkim to swego rodzaju głód fizyczny, który występuje prawie równolegle do zespołu odstawienia. Takiemu zjawisku towarzyszą objawy fizyczne, takie jak tachykardia, zimne poty, a nawet drgawki.

Oznacza to, że ten pierwszy typ to chęć ponownego spożycia narkotyku, motywowany silnymi objawami, które występują podczas odstawienia. Zwykle ten rodzaj pragnienia najtrudniej pokonać i sobie z nim radzić.

Z drugiej strony występuje silne i nieodparte pragnienie psychiczne. To właśnie ten rodzaj głodu, który pojawia się później, po przezwyciężeniu zespołu ostrego odstawienia. Pojawia się, gdy minie już długi czas bez przyjmowania substancji, miesiące a nawet lata.

Jak można leczyć craving?

Na koniec musimy wyjaśnić, że zarówno uzależnienie, jak i craving to sytuacje, które można leczyć i stopniowo zmniejszać. W tym celu najlepszym sposobem jest  zawsze pomoc specjalisty, psychologa, który pomoże nam poradzić sobie z głodem. Grupy wsparcia również okazują się bardzo skuteczną pomocą.

Craving należy do najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na nawroty u osób uzależnionych od jakiejś substancji. Podobnie jest to czynnik, który zwykle powoduje utrzymywanie się uzależnienia. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze poznać to zjawisko i nauczyć się z nim radzić.

Używki
Aby poradzić sobie z silnym pragnieniem zażycia substancji, należy zidentyfikować sytuacje związane ze zwyczajem jej przyjmowania. Dzięki temu, pierwszym krokiem będzie ich unikanie.

Chodzi o to, aby unikać sytuacji związanych ze zwyczajem przyjmowania danej substancji. Oznacza to, że należy za wszelką cenę trzymać się z dala od sytuacji, które danej osobie kojarzą się z zażywaniem narkotyku lub innej używki. Na przykład, jeśli ktoś jest alkoholikiem, powinien  zacząć od bezwzględnego ograniczenia lub całkowitego unikania nocnych eskapad lub odwiedzania barów.

Ponadto ważne jest, aby wyposażyć taką osobę w narzędzia do kontrolowania automatycznego zachowania jakim jest zażycie narkotyku. Obejmuje to również sytuację psychiczną lub stan nastroju i motywacji. W chwilach osłabienia lub smutku zawsze bowiem jest łatwiej wrócić do nałogu.

Terapie odwykowe skupiają się nawet w dużej mierze na uczeniu uzależnionych ludzi radzenia sobie ze stresem lub poprawy samooceny. Podobnie, inny skuteczny sposób, aby kontrolować głód polega zwykle na skupieniu uwagi na innych czynnościach, takich jak ćwiczenia.

Podsumowując

Craving to irracjonalne i bezwzględne pragnienie spożycia narkotyków lub substancji, od których jest się uzależnionym. Należy koniecznie zdawać sobie sprawę, że zjawisko to pojawia się nie tylko w odniesieniu do narkotyków, takich jak heroina. Nawet takie substancje jak tytoń lub alkohol mogą powodować ten silny głód.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.