American Optometric Association zaleca coroczne badanie wzroku

Jak często należy badać wzrok? Każdy kraj ma inne zalecenia i nie zawsze jest to zbieg okoliczności. Analizujemy nowe wytyczne ekspertów.
American Optometric Association zaleca coroczne badanie wzroku
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2023

American Optometric Association (AOA) opublikowało nowe wytyczne dotyczące badań przesiewowych wzroku i kontroli okulistycznej u dorosłych. I tym razem natknęliśmy się na coś nowego: konsensus ekspertów zaleca coroczne badanie wzroku dla osób powyżej 18 roku życia.

Przed tą aktualizacją AOA miało inne kryterium częstotliwości badań oczu u dorosłych. Poprzednia sugestia brzmiała następująco:

  • 18-39 lat: jedno badanie przesiewowe co dwa lata i coroczne tylko dla osób z czynnikami ryzyka.
  • 40-64 lata: to samo zalecenie, co w poprzedniej grupie wiekowej.
  • Powyżej 65 roku życia : coroczne badanie kontrolne.

Zmiana dyrektywy American Optometric Association skraca więc odstęp między badaniem wzroku u dużej liczby osób. Jednak nie wszyscy eksperci zgadzają się z nowymi wytycznymi, a niektóre kraje zalecają nawet inną częstotliwość.

Dlaczego AOA zmieniło swoje wytyczne dotyczące badań wzroku?

Amerykańska organizacja podaje, że rozpowszechnienie problemów ze wzrokiem jest bardzo wysokie. Dlatego sugestia skrócenia czasu badań przesiewowych ma być jeszcze jednym narzędziem do szybkiego wykrywania i leczenia chorób oczu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 200 milionów ludzi na świecie około cierpi na jakąś formę ślepoty. W szczególności w Stanach Zjednoczonych 4,2 miliona osób w wieku powyżej 40 lat cierpi na rzeczywistą ślepotę lub bardzo słaby wzrok, zgodnie z danymi Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Wielu z tych przypadków można zapobiec. Oznacza to, że gdyby doszło do wczesnego wykrycia, można by zastosować leczenie, aby zapobiec postępowi do całkowitej utraty wzroku.

Intencja AOA wykracza poza temat samej ślepoty, która jest realnym problemem ekonomicznym i społecznym. Ta organizacja medyczna opowiada się za globalnym myśleniem o znaczeniu wzroku:

Zaktualizowane wytyczne zapewniają lekarzom optometrykom środki do przeprowadzania wysokiej jakości kompleksowych badań wzroku, które bezpośrednio przekładają się na poprawę funkcji widzenia i jakości życia pacjenta.[/atomik -cytat]

Examen ocular según la AOA.
Badania okulistyczne u dorosłych pozwalają na wczesne wykrycie chorób narządu wzroku.

Jaka jest dyrektywa w innych krajach?

Coroczne badanie wzroku proponowane przez American Optometric Association nie spotyka się z aprobatą we wszystkich dziedzinach medycyny. W rzeczywistości niektórzy specjaliści w Stanach Zjednoczonych stwierdzili, że ta częstotliwość jest nadmierna dla osób bez czynników ryzyka i bez objawów.

Amerykańska Akademia Okulistyki ma obowiązujący protokół badania oczu, który ostatnio potwierdzono w 2009 roku i który nie zgadza się z AOA. Napisano w nim, że kompleksowe badanie okulistyczne powinno być przeprowadzone w wieku 40 lat. Potem, jeśli nie ma czynników ryzyka, nie potrzebujesz badania, dopóki nie skończysz 54 lat. Następnie mas je wykonywać co 2 do 4 lat. Gdy nie ma żadnych objawów ani czynników ryzyka, częstotliwość zwiększa się do 1-3 lat po 55 roku życia.

A co zalecają inne kraje? Zobaczmy:

  • Argentyna: Ministerstwo Zdrowia w tym kraju ustanawia coroczne badania okulistyczne dla wszystkich powyżej 40 roku życia.
  • Hiszpania: Hiszpańskie Towarzystwo Okulistyczne podobnie zaleca coroczne badania kontrolne po 40 roku życia.
  • Meksyk: rząd meksykański zaleca coroczne badania kontrolne. Określa jednak, że częstotliwość ta jest niezbędna dla osób z czynnikami ryzyka, takimi jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca.
  • Anglia: UK College of Optometrists ma specjalną skalę opartą na ryzyku i wieku dorosłych. Stowarzyszenie to proponuje badania przesiewowe co 2 lata u osób powyżej 16 roku życia, skracając je do jednego roku, gdy zdiagnozowano problemy takie jak retinopatia cukrzycowa.

Konsensus lekarzy a dowody naukowe

Zalecenie corocznego badania wzroku przez American Optometric Association wyjaśnia w swoim przewodniku, że jest to konsensus ekspertów, jeśli chodzi o pacjentów w wieku od 18 do 64 lat. Oznacza to, że jest to zalecenie lekarzy z określonej dziedziny wiedzy.

Jednak konsensus nie jest w pełni oparty na dowodach naukowych, ale na doświadczeniu. Oznacza to, że nie ma jednoznacznych badań i dowodów, które mogłyby służyć za solidne wsparcie.

Wręcz przeciwnie, coroczne badania wzroku osób powyżej 65 roku życia mają naukowe dowody popierające to zalecenie. Istnieją badania i analizy, które wykazały przydatność corocznych badań wzroku u osób starszych.

Badania wzroku co roku.
Obecność oczywistych objawów problemów ze wzrokiem powinna skłonić do konsultacji okulistycznej.

Co zrobić z nową rekomendacją AOA?

Logiczne pytanie, jakie sobie stawiamy, brzmi: jaką decyzję powinni podjąć jako pacjenci. Czy będziemy przestrzegać zaleceń American Optometric Association, by wykonywać jedno badanie wzroku rocznie? A może zastosujemy się do zaleceń obowiązujących w naszym kraju zamieszkania?

Pewne badania, przeprowadzone w celu określenia wpływu wieku na widzenie i zapotrzebowanie na okulary, wykazały, że w wieku 55 lat następuje punkt zwrotny. Oznacza to, że od tego momentu badania przesiewowe ostrości wzroku wydają się nabierać większego znaczenia. Osoby kierowane do okulisty otrzymują bowiem okulary korygujące ich problem ze wzrokiem.

Według nauki coroczne badanie wzroku może być bardziej przydatne od 55 roku życia.

AOA wyjaśnia, że propozycja dotyczy pełnego badania okulistycznego, a nie tylko badania przesiewowego ostrości widzenia. Ekspert wykonujący badanie wzroku powinien przeprowadzić wywiad rodzinny, ocenić percepcję barw, sprawdzić krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm, a także przeanalizować ruchy gałek ocznych.

Podsumowując, jeśli masz więcej niż 18 i mniej niż 65 lat, a dostępne jest coroczne badanie wzroku, nie jest to zły pomysł. Jeśli nie masz objawów ani czynników ryzyka, możesz je robić co 2 lata.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.